• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Imperium Galaktyczne

  Przeczytaj także...
  Dyktatura (łac. dictare – dyktować) – forma sprawowania rządów, którą najczęściej utożsamia się z reżimem autorytarnym, bądź totalitaryzmem. Znaczenie tego terminu zmieniało się przez wieki.ABY (ang. After Battle of Yavin) - po bitwie o Yavin. Czasem również ANH (ang. After "New Hope") - po Nowej nadziei. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie po wydarzeniach przedstawionych w części IV - Nowa nadzieja.
  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

  Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) – fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów space opera Gwiezdne wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.

  Historia[ | edytuj kod]

  Powstanie[ | edytuj kod]

  Imperium powstało, kiedy Wielki Kanclerz Palpatine (znany też jako Mroczny Lord Sithów, Darth Sidious), przejął władzę w Republice i ustanowił się Imperatorem.

  Bitwa o Endor – jedna z potyczek zbrojnych w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen. Ten stoczony w 4 r. ABY bój między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego stanowi ważną część fabuły i punkt kulminacyjny filmu Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi.Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.

  Republika była państwem demokratycznym, jednak pod koniec swego istnienia mocno przeżartym korupcją, co wywoływało niezadowolenie jej społeczności. Palpatine wykorzystał i umiejętnie podsycał te tendencje, doprowadzając do konfliktu o Naboo, powstania frakcji separatystów, a ostatecznie – do wybuchu Wojen klonów. Dzięki skutecznym intrygom, w trakcie działań wojennych pozbył się większości swoich przeciwników – zarówno politycznych, jak i należących do zakonu Jedi.

  Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.Space opera – podgatunek fantastyki naukowej koncentrujący się wokół romantycznych przygód, podróży międzygwiezdnych i kosmicznych bitew, w którym głównymi wątkami są konflikt międzyplanetarny i osobiste przeżycia bohaterów. Często – jawnie lub niejawnie – wykorzystuje elementy konwencji fantasy oraz baśniowe.

  Ostateczne przekształcenie Starej Republiki w Imperium zostało pokazane w trzeciej części Gwiezdnych wojen – Zemsta Sithów. Wówczas to trwała już wojna domowa, wywołana przez Sithów, jednak Palpatine nie ujawnił jeszcze swojej prawdziwej tożsamości, udając zwolennika demokratycznego ładu Republiki i obarczając całą winą Hrabiego Dooku, lorda Sithów, będącego tak naprawdę jego oddanym agentem. Podczas gdy Zakon Rycerzy Jedi walczył z Separatystami, Darth Sidious omamił oraz oszukał młodego Anakina Skywalkera m.in. wizją spisku Jedi. Co w połączeniu z problemami osobistymi doprowadziło do tego, że przeszedł na ciemną stronę Mocy, stając się Darthem Vaderem i prawą ręką Mrocznego Lorda Sidiousa. W końcu Palpatine przestał ukrywać swoje prawdziwe zamiary – ogłosił, że Jedi są wrogami wolności i demokracji, a ład w Republice może przywrócić tylko on sam. Ogłosił powstanie Imperium i nakazał całkowite wyeliminowanie rycerzy Jedi (w czym pomógł rozkaz 66, który był posunięciem strategicznym, zaplanowanym i wdrożonym kilkanaście lat wcześniej). Przeżyć zdołali tylko nieliczni – wśród nich mistrz Yoda, ukrywający się na planecie Dagobah, Shaak Ti, potajemnie szkoląca Jedi, Obi-Wan Kenobi, który zamieszkał na Tatooine strzegąc małego Luke’a Skywalkera oraz A’Sharad Hett, który w przyszłości miał stać się Lordem Sithów znanym jako Darth Krayt.

  Naboo (fikcyjne miejsce z sagi filmowej Gwiezdne wojny) to znacznie oddalona od centrum galaktyki rodzinna planeta senator Padmé Amidali, która została jej królową w wieku 14 lat. Naboo to planeta słabo zaludniona, posiadająca niewielkie siły zbrojne, których trzon to pewna liczba pięknych, ale słabo wyposażonych kosmicznych myśliwców, ochotnicza straż wyposażona w krótką broń ręczną, dysponująca niewielką ilością nieopancerzonych pojazdów wsparcia. Pomimo wielkich walorów przyrodniczych i kulturowych (mieszkańcy Naboo słynęli z wyrobu wspaniałych ornamentów i pięknych konstrukcji z kamienia, metalu i tworzyw sztucznych, czego przykładem są choćby ich statki kosmiczne), Naboo stała się areną krwawych bitew z wojskami chciwej Federacji Handlowej, kierowanej przez podstępnych Sithów.Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę Mocy

  Nowy Ład[ | edytuj kod]

  Natychmiast po stworzeniu Imperium Palpatine rozpoczął centralizację władzy. Kontrolę nad poszczególnymi planetami przejęli, nierzadko przy wsparciu Marynarki Imperialnej i Armii Imperialnej, wyznaczeni przez niego gubernatorowie, do sprawowania kontroli nad sektorami ustanowił urzędników zwanych Moffami. Stworzono hierarchiczny, podlegający bezpośrednio Imperatorowi aparat państwowy oparty na partii COMPNOR, siłach bezpieczeństwa (ISB) oraz wojsku (w szczególności szturmowcach). Celem zlikwidowania pozostałych przy życiu Jedi, Palpatine stworzył także Inkwizycję, w której znalazło się wielu związanych z nim Mrocznych Jedi. Organizacja ta miała też odnajdywać nowe osoby obdarzone możliwościami korzystania z Mocy i albo przeciągać je na ciemną stronę i przygotowywać do służby Imperatorowi, albo uśmiercać.

  Dynastia (gr. dynasteia – władza) – szereg władców z jednego rodu (książąt, królów lub cesarzy), przynajmniej dwie osoby pochodzące z tej samej rodziny panujące bezpośrednio po sobie lub z niewielkimi przerwami. Zdarzały się też dynastie niespokrewnionych władców (np. dynastia Antoninów lub egipskich mameluków).Separatyści, Konfederacja Systemów Niezależnych (ang. Confederacy of Independent Systems, CIS) – stronnictwo polityczne i wojskowe w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, zmierzające do uzyskania niezależności od władz Republiki Galaktycznej. Ich przywódcą był Hrabia Dooku, a po jego śmierci Generał Grievous.

  W związku z nadużyciami władzy przez Palpatine’a i jego podwładnych, wkrótce wybuchł bunt przeciwko Imperium. Zawiązano Sojusz dla przywrócenia Republiki, popularnie nazywany Rebelią. Wielką rolę w Rebelii odegrał Luke Skywalker i Leia Organa – dzieci Dartha Vadera. Walkę Rebeliantów przeciwko Imperium pokazano w klasycznej trylogii Gwiezdnych wojen, obejmującej części czwartą, piątą i szóstą: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi. Pod koniec szóstej części Imperium ostatecznie upadło. Darth Vader przeszedł na jasną stronę Mocy i już jako Anakin Skywalker zabił Imperatora, samemu przypłacając to życiem. Wkrótce po zwycięstwie ogłoszono powstanie Nowej Republiki, państwa demokratycznego.

  Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.

  Rozpad[ | edytuj kod]

  Po śmierci Palpatine’a Imperium uległo rozpadowi na liczne, często zwalczające się frakcje, co było spowodowane faktem, iż wielu z dotychczasowych dygnitarzy uważało się za prawowitych spadkobierców Imperatora. Władzę centralną nad kurczącymi się obszarami Imperium lojalistów sprawował początkowo Wielki Wezyr Sate Pestage, a następnie Ysanne Isard. W tym czasie kolejne terytoria odrywały się od metropolii, a ich nowi władcy zaczynali działać na własną rękę (np. Sprzysiężenie Pięciu Gwiazd, Zsinj). Dzięki postępującemu rozpadowi Imperium w roku 7 ABY siły republikańskie zdobyły Coruscant, a następnie stopniowo uzyskiwały coraz większą przewagę nad pozostałościami Imperium.

  Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.Byss – fikcyjna planeta zlokalizowana w realiach Gwiezdnych Wojen. Jej powierzchnia ma czerwony kolor i jest pokryta w większości jeziorami.

  W roku 9 ABY błyskawiczną kontrofensywę rozpoczął Wielki Admirał Thrawn, jednak załamała się ona po jego śmierci. Następnie Coruscant zrujnowały siły odrodzonego w sklonowanym ciele Palpatine’a, dowodzącego działaniami wojennymi z planety Byss położonej w Głębokim Jądrze. Po pierwszych sukcesach jednak także i odrodzony Imperator został zepchnięty do defensywy i pokonany.

  Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.

  Krótko po tej przegranej wielu spośród mieszkańców Galaktyki zaczęło mówić o pozostającym organizmie państwowym już nie jako o Imperium, ale o Resztkach Imperium (ang. Imperial Remnant).

  Zawieszenie broni i pokój[ | edytuj kod]

  Do roku 19 ABY powierzchnia Imperium skurczyła się do ośmiu sektorów, którymi zarządzano z planety o kodowej nazwie Bastion, a Marynarka Imperialna, dowodzona przez admirała Pellaeona, liczyła zaledwie dwieście Gwiezdnych Niszczycieli. W tej sytuacji nawet intryga przygotowana przez Moffa Disrę ze współspiskowcami pozorującymi powrót Thrawna nie była w stanie zmienić sytuacji. Jeszcze w tym samym roku podpisano traktat pokojowy między Imperium a Nową Republiką.

  Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.Autorytaryzm – system rządów bezpartyjnych, opartych na autorytecie charyzmatycznego przywódcy, a często także na armii. Szczególnie rozpowszechniony w Europie w pierwszej połowie XX wieku, powstawał najczęściej wskutek nieefektywnego funkcjonowania systemów demokratycznych lub ich kompromitacji w oczach społeczeństwa. W przeciwieństwie do systemów totalitarnych, nie opiera się na uniwersalnej ideologii ani na masowym terrorze, lecz ogranicza się jedynie do represjonowania tych, którzy otwarcie go krytykują i dążą do jego obalenia.

  Odrodzenie[ | edytuj kod]

  Przez wiele lat obszar Imperium ograniczał się do kilku sektorów galaktyki, a na jego czele nie było Imperatora. Inwazja Yuuzhan Vongów sprawiła, że Wielki Admirał Pelleaon połączył swoje siły z Nową Republiką, a później jej następcą – Sojuszem Galaktycznym. Po zakończeniu wojny Imperium powoli odbudowywało swe siły, dominującą siłą w galaktyce pozostawał jednak Sojusz. W roku 41 ABY na czele państwa stanął Jagged Fel, późniejszy Imperator i założyciel dynastii panującej przez następne dziesięciolecia. Imperium pod jej rządami pozostało państwem autorytarnym, ale bardziej otwartym, tolerancyjnym wobec przedstawicieli ras innych niż ludzie i powoli rosnącym w siłę.

  Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.

  Wojna i zamach stanu[ | edytuj kod]

  W roku 127 ABY intryga Nowego Zakonu Sithów doprowadziła do wybuchu wojny między Sojuszem a Imperium. Trzy lata później Sojusz został pokonany. Imperator Roan Fel zezwolił rycerzom Jedi na wycofanie się na planetę Ossus, jednak Sithowie sprzymierzeni z armią Imperium wkrótce zaatakowali planetę, dokonując masakry. Niedługo potem Darth Krayt dokonał zamachu stanu, przejmując władzę i tron na Coruscancie, nie udało mu się jednak zabić władcy. Roan Fel z wierną sobie częścią sił Imperium zajął Bastion i rozpoczął wojnę z uzurpatorem.

  Dagobah to fikcyjna bagnista planeta z sagi Gwiezdne wojny, o bujnym życiu zwierzęcym i roślinnym. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Imperium kontratakuje jako miejsce pobytu wielkiego Mistrza Jedi – Yody.Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Sojusz Rebeliantów
 • Stara Republika
 • Wojny klonów
 • Najwyższy Porządek
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Imperium Galaktyczne w Wookieepedii (ang.)
 • Imperium Galaktyczne w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
 • Imperium Galaktyczne w Bibliotece Ossus (pol.)
 • Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.Sojusz Rebeliantów (lub: rebeliancki, formalnie: Sojusz dla przywrócenia Republiki) to fikcyjna organizacja występująca w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny. Sojusz był zorganizowanym ruchem oporu przeciw Imperium Galaktycznemu Palpatine’a, obejmującym większość znanego obszaru galaktyki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów (także Sojusz Galaktyczny) – rząd w fikcyjnej Galaktyce Gwiezdnych wojen, utworzony ok. 26 lat ABY.
  Szturmowcy – fikcyjne postacie z uniwersum Gwiezdnych wojen – żołnierze Imperium ubrani w charakterystyczne białe pancerze.
  Obi-Wan Kenobi - postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Gwiezdnych wojen. Rycerz, a następnie mistrz Jedi, z reguły posługiwał się niebieskim mieczem świetlnym. W częściach IV-VI filmu w rolę Obi-Wana wcielił się Alec Guinness, zaś w częściach I-III - Ewan McGregor.
  Yoda – postać fikcyjna, jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne wojny: mierzący 0,66 m wzrostu, lecz nieprzeciętnie potężny zielonoskóry Mistrz Jedi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.