• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Imotski

  Przeczytaj także...
  Żupania splicko-dalmatyńska (chorw. Splitsko-dalmatinska županija) – komitat położony w południowej części Chorwacji. Stolicą administracyjną jest Split.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Imotski (wł. Imoschi, niem. Eimot) – miasto w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, siedziba miasta Imotski. W 2011 roku liczyło 4757 mieszkańców.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Modro Jezero[ | edytuj kod]

  Na terenie miasta znajduje się Modro Jezero. Jest to jezioro krasowe, którego głębokość dochodzi do 100 m i waha się w zależności od pory roku. Wysokość leja krasowego jeziora wynosi 290 m. Modro Jezero ma długość ok. 800 m i szerokość ok. 500 m. Tafla jeziora, przy wysokim poziome wody, znajduje się na wysokości 342 m n.p.m. Swoją nazwę jezioro zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody. Latem jezioro potrafi całkowicie wyschnąć, a na jego dnie rozgrywane są mecze piłkarskie pomiędzy drużynami Vilenjaci a Vukodlaci. Do jeziora można zejść utwardzoną ścieżką. Ścieżka powstała w 1907 roku po decyzji przebywającego w okolicy cesarza Austrii, Franciszka Józefa I. W jeziorze znajdują się trzy głazy, które wyznaczają poziom jeziora. Gdy na głazie Katavić na wysokości 6 metrów pojawi się tafla wody, rozpoczyna się sezon pływacki. Głaz Jakićin wyznacza środek sezonu pływackiego. Natomiast głaz Pavić pojawia się pod koniec sezonu pływackiego.

  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.Miasto Imotski (chorw. Grad Imotski) – jednostka administracyjna w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej. W 2011 roku liczyła 10 764 mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske (chorw.). Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. [dostęp 2020-03-14].
  2. Wojciech Tyluś, Modro i Crveno Jezero w Imotski, Chorwacja oczami Polaków - CroLove.pl, 12 marca 2017 [dostęp 2019-02-11] (pol.).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.854 sek.