• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Imieniny - lipiec

  Przeczytaj także...
  Aggeusz — imię męskie, po hebrajsku Chaggáj (świąteczny lub urodzony w święto). Nosił je jeden z proroków mniejszych w Biblii.Joachim – imię męskie pochodzenia biblijnego. Pierwotne znaczenie: "Jahwe pocieszy, pokrzepi, wywyższy". Poświadczone w Polsce od XIV wieku w formach Jachym, Jochym, Joachym, Achym.
  Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.

  Imieniny w lipcu obchodzą[]

  ]

  Bogusław, Halina, Estera, Namir, Karolina, Marcin, Teodoryk, Domicjan, Domicjana, Klarysa, Ekhard, Marian, Jakert

  ]

  Otto, Urban, Martynian, Bożydar, Juda, Niegosława, Switun, Juwenalis, Bernardyn

  ]

  Heliodor, Jacek, Miłosław, Otto, Otton, Teodot, Tomasz, Leon, Anatol, Leona

  ]

  Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr

  ]

  Zoe, Marta, Wilhelm, Trofima, Antoni, Przybywoj, Bartłomiej, Jakub, Filomena

  ]

  Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna

  ]

  Benedykt, Pompejusz, Sędzisława, German, Antoni, Cyryl, Wilibald, Metody

  ]

  Adrian, Kilian, Kiliana, Prokop, Eugeniusz, Odeta, Edgar, Chwalimir, Adolf, Adolfa, Piotr, Teobald

  ]

  Lukrecja, Zenona, Sylwia, Anatola, Adolfina, Anatolia, Weronika, Ludwika, Patrycjusz, Róża, Zenon, Florianna, Floriana, Hieronim, Mikołaj, Lucja, Teodoryk, Antoni, Kornel, Korneli, Korneliusz, Barbara

  ]

  Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz

  ]

  Benedykt, Pius, Pelagia, Siepraw, Olga, Wyszesława, Kalina, Placyd, Sawin, Cyrus, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert

  ]

  Feliks, Paweł, Leon, Epifania, Jan Gwalbert, Leona, Weronika, Euzebiusz, Andrzej, Henryk, Natan, Himisław

  ]

  Radomiła, Henryk, Joel, Ernest, Eugeniusz, Małgorzata, Trofima, Sara, Jakub, Ezdrasz

  ]

  Marcelin, Ulryk, Kamil, Tuskana, Franciszek, Dobrogost, Kosma, Marceli, Izabela, Damian, Angelina

  ]

  Lubomysł, Daniel, Włodzimierz, Roksana, Egon, Ignacy, Niecisław, Dawid, Anna

  ]

  Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda, Maria

  ]

  Januaria, Donata, Marcelina, Dzierżykraj, Konstancja, Aneta, Marceli, Andrzej, Aleksja, Karolina, Leon, Aleksy, Leona, Jadwiga, Bogdan

  ]

  Robert, Erwin, Uniesław, Matern, Arnold, Wespazjan, Teodozja, Szymon, Arnolf, Arnulf, Emilian

  ]

  Arseniusz, Marcin, Wincenty, Lutobor, Rufin, Zdziesuł, Piotr

  ]

  Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona, Stosław

  ]

  Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast

  ]

  Wawrzyniec, Bolesława, Magdalena, Pankracy, Laurencjusz, Albin, Naczęsława, Benona, Stojsław

  ]

  Bogna, Apolinary, Apolinaria

  ]

  Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda, Krzesimir

  ]

  Walentyna, Nieznamir, Alfons, Olimpia, Rudolf, Rudolfina, Jakub, Sławosław, Krzysztof, Rudolfa, Dariusz

  ]

  Anna, Mirosława, Grażyna, Krystiana, Bartłomieja, Hanna, Sancja, Joachim

  ]

  Aureli, Pantaleon, Antuza, Natalia, Bertold, Laurenty, Wszebor, Julia, Lilla, Stoisław

  ]

  Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy

  ]

  Konstantyn, Lucyliusz, Olaf, Maria, Faustyn, Serafina, Marta, Urban, Beatrycze, Lucyla, Cierpisław, Prosper

  ]

  Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr

  ]

  Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
  Olimpia — imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "mieszkanka Olimpu". Najważniejszą patronką tego imienia jest św. Olimpia, wdowa (IV/V wiek).Henryk - imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "potężny", "możny" lub "bogaty".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ludomiła, Ludmiła, Ludzimiła, Ludźmiła – staropolskie imię żeńskie, używane też na pozostałym obszarze słowiańskim, złożone z członów Ludo- ("ludzie, ludziom") i -miła ("miła"). Znaczenie: "miła ludziom". Męskie odpowiedniki: Ludomił, Ludmił. Stało się popularne w XIX wieku, dzięki romansowi "Żelisław i Ludmiła" Leona Potockiego ogłoszonego w Tygodniku Polskim w 1816 roku.
  Teodoryk — imię męskie pochodzenia germańskiego, zapisywane w Polsce od średniowiecza. Poza zbliżonym brzmieniem, nie ma ono wiele wspólnego z imieniem Teodor.
  Ubysław, Hubysław – staropolskie imię męskie. Składa się z członu Uby- ("ubyć, ubywać") -sław ("sława"). Może oznaczać "ten, który pomniejsza sławę", lub "ten, którego pojawienie się na świecie wiąże się z gorszą sławą". Żeński odpowiednik – Ubysława, Hubysława.
  Dariusz – imię męskie pochodzenia perskiego. Zapożyczone z jęz. perskiego, gdzie miało formę Dārayavahuš, a zostało utworzone z elementów daraya — "posiadać" i vahu — "dobro" (w związku z tym pierwotne znaczenie imienia można objaśnić jako "ten, który jest dobry") poprzez gr. Dareios i następnie łacińskie Darius. Było to imię królów perskich. Według innych źródeł imię oznacza "posiadający bogactwa". We współczesnym Iranie występuje w formie Dariusz, która, co ciekawe, w języku nowoperskim przyjęła się z greckiego – imię na przestrzeni wieków zatoczyło więc koło. Imię to, w odróżnieniu od swojego żeńskiego odpowiednika, którym jest Daria, znana w Polsce od średniowiecza, pojawiło się w Polsce z pewnością co najmniej w XVIII wieku, było jednak niezwykle rzadkie. Popularność zyskało w XX wieku.
  Ekhard, Jakert, Eghard, Ekard, Ekehard, Hekard, Hekehard, Hekhard — germańskie imię męskie, występujące w Polsce od średniowiecza. Pierwszy człon tego imienia najprawdopodobniej oznacza "ostrze, szpica", a jego forma podstawowa to eg(g)i, ek(k)i (goc. Agja, stsas. eggia, stwniem. egga, ecka — "kąt, kant, ostrze jakiejś broni, miecz"; śrwniem. ecke, egge — "ostrze broni, kąt, kant"); może być to jednak także egi (goc. agis, stwniem. āgi, ēgi — "strach, trwoga"). Drugi człon to hart, hard — "silny, mocny, krzepki, dzielny". Imię to było w Polsce zapisywane w formach wymienionych powyżej. Możliwe zdrobnienia: Hekiel, Hekosz.
  Bartłomiej – imię męskie pochodzenia aramejskiego. Pochodzi od słów: Bar Tholomai, co oznacza syn oracza lub syn Tolmy. W formie Bartholomaeus było znane od początków chrześcijaństwa, z której wywodzi się staropolski Bartłomiej. W średniowiecznej Polsce imię było bardzo popularne. Jedno ze zdrobnień tego imienia – Bartosz – funkcjonuje obecnie jako osobne imię.
  Prokop – imię męskie pochodzenia greckiego, od προκοπη – prokope, "postęp, rozwój", w Starożytnym Rzymie gens, z którego wywodzili się m.in. Prokopiusz – uzurpator cesarskiego tronu oraz cesarz zachodniorzymski Prokopiusz Antemiusz. Używane też w kościołach chrześcijańskich: wśród patronów Święty Prokop (IV wiek) oraz czeski święty Prokop z Sazawy (X/XI wiek).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.124 sek.