• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Imam - szyizm

  Przeczytaj także...
  Kalif (arab. chalifa, „następca”) – tytuł następców Mahometa, czyli przywódców muzułmańskich społeczności państwowo-religijnych zwanych kalifatami. Pierwszym kalifem po śmierci Mahometa w 632 roku został Abu Bakr. Po zamordowaniu kalifa Alego w 661 roku, w wyniku sporu o sukcesję, doszło do rozłamu wewnątrz wyznawców islamu na szyitów i sunnitów. Kalifowie szybko zaczęli tracić władzę polityczną nad rozrastającym się imperium muzułmańskim. W 909 r. powstał szyicki kalifat w Kairze, zniszczony przez Saladyna w 1171 r. W 929 roku emir Kordoby, Abd ar-Rahman III, ogłosił się kalifem, jednak jego kalifat rozpadł się już w 1031 r.Ahl al-Bajt (arab. أهل البيت - "ludzie domu [Proroka]") - określenie dotyczące rodziny proroka Mahometa, znajdujące się w Koranie (33:33), rozmaicie interpretowane w teologii islamu.
  Umma (lub ummah, arab. أمة) – arabskie słowo oznaczające naród, społeczność; w znaczeniu religijnym (islamskim) całą wspólnotę islamską.

  Imam – w islamie szyickim religijny, duchowy i polityczny przywódca ummy. Szyici wierzą że prawowitymi następcami Mahometa są jedynie potomkowie i członkowie jego rodziny, tzn. imamowie. Za boskim przyzwoleniem, imamowie są najwyższymi duchowymi autorytetami, posiadaczami tajemnej wiedzy o islamie, istotami bezgrzesznymi i nieomylnymi (isma) interpretatorami Koranu. Po Mahomecie, pierwszym imamem, sukcesorem i przywódcą wszystkich muzułmanów jest Ali, dwunastym i ostatnim według imamitów jest Muhammad al-Mahdi, siódmym i ostatnim ismailitów Isma'il ibn Jafar, dla zajdytów piątym i prawidłowym jest Zajd ibn Ali. Odpowiednikiem w islamie sunnickim jest kalif.

  Ali ibn Abi Talib (arab. علي بن أﺑﻲ طالب, ur. ok. roku 600/22. P.H., według tradycji 13. radżaba w Mekce, zm. w styczniu 661/ramadanie 40. A.H. w Kufie) – brat stryjeczny, przybrany syn, a następnie zięć Mahometa, mąż Fatimy, pierwszy imam szyitów, ostatni z czterech kalifów prawowiernych (656-661/35-40. A.H.).Imam (arab. إمام) – w dosłownym tłumaczeniu: „przywódca”. Władca kraju może być określany mianem imama, niemniej termin ten odwołuje się głównie do muzułmańskiego przywódcy religijnego.

  Zobacz też[]

 • imam
 • Imamizm
 • Uwagi

  1. Według niektórych gałęzi ismailickich imamat trwał następnie w osobie kalifów fatymidzkich i z nimi się skończył, według innych trwa do dzisiaj. Ismailici Mustalici twierdzą że ostatnim, dwudziestym imamem był Al-Amir bi-Ahkami'l-Lah. Ismailici Tajabici iż ostanim, dwudziestym pierwszym imamem, był At-Tajjib Abu'l-Kasim. Ismailici Hafizyci uważają za ostatniego, dwudziestego czwartego imama, ostatniego i czternastego kalifa fatymidzkiego, Al-Adidego. Ismailici Nizaryci twierdzą iż sukcesja imamów nadal trwa, tak więc żywym i panującym obecnie jest czterdziesty dziewiąty, Aga Chan IV.
  2. W zależności od numeracji imamów, mniejszość pośród ismailitów uznaje za siódmego imama jego następcę i syna którym był Muhammad ibn Isma'il.
  3. Według zajdytów, sukcesja następnie przeszła na dalszych, żyjących imamów z których de jure ostatnim był Muhammad al-Badr, po obaleniu monarchii w 1962 roku. De facto al-Badr ma kilku żyjących synów z których co najmniej jeden Agil bin Muhammad al-Badr rości sobie nadal prawo do sukcesji i tronu. Na zaproszenie Huti, zajdyckiego ugrupowania rebeliantów, Agil wrócił z wygnania do Jemenu pod koniec października 2014 [1].

  Przypisy

  1. Encyklopedia PWN: Imam
  2. Encyklopedia WIEM: Imam
  Āgā Chān IV, właśc. książę Karīm al-Ḥussajnī (arab. سمو الأمیر شاہ کریم الحسیني آغا خان الرابع) (ur. 13 grudnia 1936 w Genewie) – obecny, 49. imam aga chanów (Hazar Imam lub ḥāẓir imām) od 11 lipca 1957.Nizaryci, arab. النزاريون, znani także jako Asasyni, arab. الحشاشين – dominujący współcześnie odłam ismailitów, uznający linię imamów wywodzącą się od Nizara.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Al-Adid (ur. w 1149, zm. w 1171 r.) – czternasty kalif z dynastii Fatymidów. Przejął tron w Egipcie po śmierci brata Al-Faiza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.