• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Imagine: John Lennon - album

  Przeczytaj także...
  Strawberry Fields Forever – piosenka, która znalazła się na singlu nagranym w 1967 roku przez brytyjską grupę muzyczną The Beatles.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Imagine: John Lennonścieżka dźwiękowa do filmu o tym samym tytule, wydany w 1988. Większość piosenek na albumie jest autorstwa Johna Lennona oraz duetu Lennon/McCartney.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Twist and Shout – piosenka napisana przez Phila Medleya i Berta Bernsa. Pierwotnie wykonana przez zespół Top Notes. Najbardziej znana jest wersja zespołu The Beatles gdzie utwór ten śpiewa John Lennon. Singel zamyka album Please Please Me.

  Opis albumu[ | edytuj kod]

  Łącząc na jednym albumie utwory Lennona zarówno z lat aktywności w zespole The Beatles oraz twórczości solowej, stworzono kolekcję podsumowującą artystyczne dokonania muzyka. Album zawiera zarówno największe przeboje („Imagine”, „Twist and Shout”, „Strawberry Fields Forever”), jak i nigdy dotąd niepublikowany materiał muzyczny (akustyczna wersja utworu „Real Love” dokończonego w 1995 roku przez pozostałych przy życiu Beatlesów, oraz wczesna wersja piosenki „Imagine”). Dzięki sukcesowi filmu, również soundtrack bardzo dobrze się sprzedawał. W USA płyta była na 31. miejscu list przebojów i zyskała miano złotej. Na rynku brytyjskim, album wspiął się na 64. pozycję.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.„Help!” – utwór zespołu The Beatles, będący tytułową piosenką albumu Help! oraz filmu. Utwór został wydany jako singel, który znajdował się przez trzy tygodnie na pierwszym miejscu list przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii jak i USA.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  Wszystkie utwory autorstwa Johna Lennona, poza zaznaczonymi.

  1. „Real Love” – 2:48
  2. Twist and Shout” (Phil Medley/Bert Russell) – 2:33
  3. Help!” (John Lennon/Paul McCartney) – 2:18
  4. In My Life” (Lennon/McCartney) – 2:25
  5. Strawberry Fields Forever” (Lennon/McCartney) – 4:07
  6. A Day in the Life” (Lennon/McCartney) – 5:06
  7. Revolution” (Lennon/McCartney) – 3:24
  8. The Ballad of John and Yoko” (Lennon/McCartney) – 2:58
  9. „Julia” (John Lennon/Paul McCartney) – 2:54
  10. „Don’t Let Me Down” (Lennon/McCartney) – 3:34
  11. „Give Peace a Chance” – 4:53
  12. „How?” – 3:41
  13. Imagine” (Rehearsal) – 1:25
  14. „God” – 4:09
  15. „Mother” – 4:45
  16. „Stand by Me” – 3:28
  17. Jealous Guy” – 4:14
  18. „Woman” – 3:33
  19. „Beautiful Boy (Darling Boy)” – 4:05
  20. „(Just Like) Starting Over” – 3:59
  21. Imagine” – 3:02

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Lennon – Imagine: John Lennon [Original Soundtrack] (ang.). allmusic.com. [dostęp 2014-10-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka

 • John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.„Imagine” – utopijna ballada rockowa napisana i wykonywana przez Johna Lennona, która pochodzi z eponimicznego albumu wydanego w 1971 roku. Lennon napisał ją jako piosenkę antyreligijną, antynacjonalistyczną, niekonwencjonalną i antykapitalistyczną, jednak została zaakceptowana z powodu jej lekkiej formy. W 2004 utwór został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. John Lennon o utworze:
  Warto wiedzieć że... beta

  A Day in the Life” – piosenka duetu John Lennon i Paul McCartney, finalny utwór albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band zespołu The Beatles z 1967.
  Jealous Guy” – ballada soft rockowa napisana i nagrana przez eks-Beatlesa Johna Lennona, która pierwotnie znalazła się na albumie artysty Imagine, wydanym w roku 1971. Spośród piosenek Lennona ten utwór jest jednym z najczęściej nagrywanych przez innych muzyków. Najbardziej znaną wersją jest aranżacja brytyjskiego zespołu Roxy Music. W trzy miesiące po tragicznej śmierci Lennona ich cover dotarł na szczyt brytyjskiej i australijskiej listy przebojów, natomiast w innych europejskich krajach znalazł się w pierwszej dziesiątce notowań.
  Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.
  In My Life – piosenka zespołu The Beatles, napisana przez Johna Lennona i Paula McCartneya, pomysłodawcą był John Lennon a Paul McCartney nadał jej ostateczny kształt. Znalazła się na albumie zespołu Rubber Soul w 1965 roku. W 2004 utwór został sklasyfikowany na 23. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.
  Revolution” – piosenka zespołu The Beatles napisana przez Johna Lennona (oficjalnie za twórców piosenki uznaje się duet Lennon/McCartney). Beatlesi wydali dwie wersje tego utworu w 1968 roku. Wersja Hard rockowa została wydana jako wersja B na singlu Hey Jude/Revolution i wolniejsza wersja zatytułowana "Revolution 1" wydana na albumie tego zespołu The Beatles. Trzeci utwór związany z dwoma opisanymi powyżej piosenkami to eksperymentalny utwór Revolution 9 również wydany na "białym albumie".
  "The Ballad of John and Yoko" - utwór zespołu The Beatles, skomponowany przez Johna Lennona w 1969 roku. Został wydany na singlu w 30 maja 1969 roku w Wielkiej Brytanii i 4 czerwca 1969 roku w USA. Tematem utworu jest ślub Johna Lennona z Yoko Ono, pobyt w amsterdamskim hotelu, walka o pokój(Bed-In, sadzenie dębów w Londynie na znak pokoju) a także kontrowersje jakie budził ten związek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.674 sek.