• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ilustrowany Kurier Codzienny

  Przeczytaj także...
  Kuryer Kobiecy – gazeta kobieca o tematyce społeczno-politycznej, wydawana w latach 1927-1939 jako bezpłatny dodatek do krakowskiego Ilustrowanego Kuryera Codziennego.Goniec Krakowski – niemiecki gadzinowy polskojęzyczny dziennik informacyjno-propagandowy wydawany przez władze okupacyjne Generalnego Gubernatorstwa. Ukazywał się od października 1939 do stycznia 1945.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Ilustrowany Kurier Codzienny, I.K.C.wysokonakładowy dziennik polityczno-informacyjny wydawany w latach 1910–1939 w Krakowie; pierwszy dziennik ogólnopolski, zapoczątkował działalność koncernu wydawniczego Ilustrowany Kurier Codzienny. Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki. Posiadał dodatki, między innymi „Kurier Literacko-Naukowy”, wydawany w latach 1924–1939, i „Kurier Kobiecy”, wydawany w latach 1927–1939.

  Małopolska Biblioteka Cyfrowa (MBC) – biblioteka cyfrowa zajmująca się gromadzeniem i udostępnianiem dorobku piśmiennictwa Małopolski w postaci zdigitalizowanej. MBC powstała na skutek współpracy władz województwa małopolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, bibliotek Małopolski, organizacji pozarządowych, podmiotów komercyjnych, wydawców i samych twórców. Działa w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych, a jej zbiory udostępniane są także za pośrednictwem takich portali, jak np.: Europejska Biblioteka Cyfrowa Europeana i Katalog WorldCat.Narodowe Archiwum Cyfrowe, NAC – centralne archiwum państwowe z siedzibą w Warszawie, powstałe 8 marca 2008 wskutek przekształcenia istniejącego od 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Siedzibą Narodowego Archiwum jest kompleks budynków przy ulicy Hankiewicza 1, współdzielony z Archiwum Akt Nowych.

  Wydawanie „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” przerwała wojna: ostatni numer ukazał się z datą 26 października 1939 roku. Już następnego dnia w jego miejsce został wydany nr 1 „Gońca Krakowskiego”. Po wojnie nie wznowiono wydawania dziennika.

  W latach 2011–2013 dokonano digitalizacji wszystkich wydań „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, wydawanego w latach 1910–1939. Małopolska Biblioteka Cyfrowa udostępnia pełnotekstowe archiwum tego dziennika w wersji elektronicznej. Narodowe Archiwum Cyfrowe posiada zbiór ponad 188 tysięcy fotografii wydawnictwa prasowego Ilustrowany Kurier Codzienny.

  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Kurier Literacko-Naukowy – tygodnik, dodatek do Ilustrowanego Kuriera Codziennego, wydawany w latach 1924–1939. Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-02-03].
  2. Zbiór fotografii Ilustrowanego Kuryera Codziennego. [dostęp 2010-02-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ilustrowany Kuryer Codzienny – Małopolska Biblioteka Cyfrowa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.677 sek.