Illinois (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Illinois (ang. Illinois River) – jeden z większych dopływów rzeki Missisipi, o długości 439 km i z dorzeczem 104 tys. km². Przepływa skosem przez środkową część stanu Illinois. W dawnych czasach ważna droga wodna Indian i francuskich traperów i handlarzy skórami, jako główny szlak wodny łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi. Pierwsze osady wzdłuż jej biegu tworzyły tzw. "Kraj Illinois". Po wybudowaniu kanałów Illinois-Michigan i Hennepin w XIX wieku znaczenie żeglugowe rzeki zmalało.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Rzeka Illinois powstaje przez połączenie rzek Kankakee i Des Plaines na obszarze północnego stanu Illinois, ok. 16 km od miasta Joliet. Stamtąd Illinois płynie na zachód, mijając miasteczka Morris i Ottawa, gdzie wpadają do niej dopływy Mazon i Fox (rzeka). W okolicach miasta La Salle wpada do niej dopływ Vermilion, a za Spring Valley, w hrabstwie Bureau, skręca gwałtownie na południe, mijając Peorię, największe miasto w jej biegu.

Illiniwekowie, zwani też Illini lub Illinois – federacja kilkunastu plemion Indian Ameryki Północnej z grupy algonkińskiej, zamieszkujących w XVIII w. tereny dzisiejszego stanu Illinois, południa Wisconsin, a także części stanów Iowa i Missouri. Pierwszym Europejczykiem, który się z nimi zetknął, był jezuita Jacques Marquette, który napotkał ich w czasie podróży odkrywczej w dół rzeki Missisipi w roku 1673.Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

Na południe od Peorii dołącza do niej rzeka Mackinaw. Potem przepływa przez rezerwat Chautauqua, zbiera jeszcze dopływy rzek Spoon, Sangamon, La Moine i Macoupin Creek, by wpaść do Missisipi w pobliżu miasteczka Grafton, ok. 40 km od St. Louis. W rzeczywistości od Hennepin rzeka płynie starym korytem Missisipi, które przestało istnieć ok. 150 tys. lat temu, gdy rozpoczęła się era lodowcowa. Obecny bieg rzeki uformował się ok. 10 tysięcy lat temu.

Morris – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Illinois, siedziba hrabstwa Grundy. Według danych z 2008 roku, w mieście mieszkało 13 812 osób.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W czasach ery nowożytnej bieg rzeki był domeną konfederacji plemion indiańskich znanej jako Illiniwekowie. Francuzi pojawili się tu w roku 1673. Pierwszą europejską osadą była misja jezuicka założona przez o. Marquette w okolicach miejsca znanego jako "Skała głodu" (ang. Starved Rock, dzisiaj Park Stanowy), później przeniesiona do Creve Coeur w okolicach dzisiejszej Peorii.

Hennepin – wieś w hrabstwie Putnam, w stanie Illinois, w USA. W 2017 roku Hennepin liczyło 707 mieszkańców. Powierzchnia wsi wynosi 14,58 km². Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.

W latach 1905-1915 rzeka dostarczała największych (po rzece Kolumbia) ilości ryb słodkowodnych w USA. Dzisiaj, choć jej znaczenie zmalało, to jednak nadal jest jednym ze znaczących dostawców ryb oraz jako droga wodna dla transportu płodów rolnych na południe.

Miasta i wioski wzdłuż rzeki Illinois[ | edytuj kod]

 • Bath
 • Beardstown
 • Browning
 • Chillicothe
 • Creve Coeur
 • East Peoria
 • Florence
 • Hardin
 • Havana
 • Hennepin
 • Henry
 • Kampsville
 • Kingston Mines
 • La Salle
 • Lacon
 • Liverpool
 • Marseilles
 • Meredosia
 • Morris
 • Naples
 • Naplate
 • Oglesby
 • Ottawa
 • Pekin
 • Peoria
 • Peoria Heights
 • Peru
 • Rome
 • Seneca
 • Spring Bay
 • Spring Valley
 • Valley City
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. USGS Gage #05586100 on the Illinois River at Valley City, IL. W: National Water Information System [on-line]. U.S. Geological Survey, 1939–2012. [dostęp 2013-11-09].
  2. Riverweb Illinois River basics. [dostęp 2014-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-01)].
  3. Dictionnaire biographique du Canada
  4. Clean River - Healthy Riverfront Program. W: City of Peoria [on-line]. [dostęp 2008-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-10)].
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Des Plaines - miasto w hrabstwie Cook, w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Należy do aglomeracji Chicago. W roku 2000 Des Plaines zamieszkiwało 58 720 osób. W tym mieście 15 kwietnia 1955 r. otwarto pierwszą na świecie restaurację McDonald’s.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Rzeka Kankakee jest dopływem rzeki Des Plaines, wraz z którą tworzy rzekę Illinois; płynie w północno-zachodniej Indianie i północno-wschodnim Illinois w USA. W czasach przed kolonizacją rzeka tworzyła jeden z największych zespołów mokradeł w Ameryce Północnej, będących ważną dla Indian i traperów przenioską łodzi pomiędzy basenem Wielkich Jezior a rzeką Missisipi. W okresie późniejszym skierowana do nowego koryta, płynie przez wiejskie tereny rolnicze, nawadniając ziemie uprawne na południe od Jeziora Michigan.
  Spring Valley - miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Illinois, w hrabstwie Bureau. Jego populacja w 2000 roku wynosiła 5398 osób.
  Park stanowy Starved Rock (ang. Starved Rock State Park) – położony jest nad rzeką Illinois w gminie Utica w hrabstwie LaSalle w północnej części stanu Illinois i obejmuje obszar 2 630 akrów (1 064 hektarów) wysokich, stromych, zbudowanych z piaskowca skał o beczkowatym w większości kształcie, pomiędzy którymi wody opadowe i liczne strumienie powycinały w ciągu milionów lat 18 głębokich kanionów. Na terenie parku znajdują się trzy szlaki wycieczkowe o łącznej długości 19 km. Porowata skała łatwo przepuszcza wodę, co przyczynia się do bujnej wegetacji na dolnych stokach, które są ostoją licznego ptactwa (z dzikimi indykami i orłami na czele) i zwierzyny, jak jelenie, bobry i piżmowce. Wody rzeki Illinois obfitują w wiele gatunków ryb jak sumy, szczupaki, karpie i zębacze. W plebiscycie zorganizowanym wiosną 2007 roku został wybrany jednym z siedmiu cudów stanu Illinois.
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.

  Reklama