• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Illinois  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Le père Jacques Marquette (ur. 10 czerwca 1637 w Laon we Francji, zm. 18 maja 1675 w pobliżu Ottawy w stanie Illinois) – jezuita, misjonarz i odkrywca wnętrza kontynentu Ameryki Północnej.
  Geografia[ | edytuj kod]
  Typowa geografia kamiennych wąwozów zalesionych koryt rzek w Illinois, Shawnee National Forest
 • Klimat: kontynentalno-morski
 • Główne rzeki: Missisipi, Ohio, Illinois, Wabash, Rock, La Moine
 • Liczba parków stanowych: 187
 • Stolica stanu: Springfield.
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Spis ludności z roku 2010 stwierdza, że stan Illinois liczy 12 830 632 mieszkańców, co oznacza wzrost o 411 339 (3,3%) w porównaniu z poprzednim spisem z roku 2000. Dzieci poniżej piątego roku życia stanowią 6,0% populacji, 22,6% mieszkańców nie ukończyło jeszcze osiemnastego roku życia, a 15,2% to osoby mające 65 i więcej lat. 50,8% ludności stanu stanowią kobiety.

  Kanał Erie (ang. Erie Canal) – otwarty w 1825 historyczny szlak wodny o długości 584 km, część śródlądowego szlaku wodnego między Wielkimi Jeziorami i Atlantykiem. Dawny system połączeń wodnych zaczyna się w Buffalo nad rzeką Niagara, a kończy w Albany nad rzeką Hudson.Wabash – rzeka w USA o długości 765 km oraz powierzchni dorzecza 85,8 tys. km². Jej źródła znajdują się w jeziorze Grand. Rzeka uchodzi do Ohio.

  Język[ | edytuj kod]

  Najpowszechniej używanymi językami są:

 • język angielski – 78,26%,
 • język hiszpański – 12,74%,
 • język polski – 1,64%.
 • Rasy i pochodzenie[ | edytuj kod]

  Według spisu z 2010 roku, 77,1% mieszkańców stanowiła ludność biała (61,3% nie licząc Latynosów), 14,6% to Murzyni lub Afroamerykanie, 5,7% to Azjaci, 2,0% miało rasę mieszaną, 0,6% to rdzenna ludność Ameryki, 0,1% to Hawajczycy i mieszkańcy innych wysp Pacyfiku. Latynosi stanowią 17,3% ludności stanu.

  La Moine – dopływ rzeki Illinois, mający około 160 km długości. Płynie na zachodzie stanu Illinois w USA. Rzeka Illinois jest częścią dorzecza rzeki Missisipi.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

  Największe grupy stanowią osoby pochodzenia niemieckiego (20,9%), meksykańskiego (13,3%), irlandzkiego (13,1%), polskiego (7,8%), angielskiego (6,5%) i włoskiego (6,4%). Obecne są także duże grupy (ponad 100 tys.) osób pochodzenia francuskiego, szkockiego, szwedzkiego, hinduskiego, portorykańskiego, holenderskiego, norweskiego, chińskiego, filipińskiego, rosyjskiego, czeskiego i greckiego.

  Oak Park – przedmieście Chicago na prawach wioski (village) w hrabstwie Cook w Stanach Zjednoczonych, położone blisko centrum metropolii i połączone z nim systemem komunikacji publicznej. Według spisu (ang. census) z roku 2000 wioska liczyła 52 524 mieszkańców, ale według przypuszczalnych danych za rok 2003 50 824.Aurora – miasto w USA (stan Illinois), w hrabstwach Kane, DuPage, Kendall i Will; wchodzące w skład zespołu miejskiego Chicago.

  Religia[ | edytuj kod]

  Dane z 2014 r.:

 • protestanci – 43%:
 • baptyści – 12%,
 • bezdenominacyjni – 6%,
 • luteranie – 6%,
 • pozostali – 19% (w tym: metodyści, kalwini, zielonoświątkowcy, campbellici, uświęceniowcy, anglikanie, pietyści, adwentyści dnia siódmego i amisze),
 • katolicy – 28%,
 • brak religii – 22% (w tym: 4% agnostycy i 3% ateiści),
 • inne religie – 7% (w tym: muzułmanie, żydzi, prawosławni, mormoni, buddyści, świadkowie Jehowy, hinduiści, unitarianie uniwersaliści i bahaiści).
 • Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 528 tys. km².


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone Ameryki – państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii, potocznie zwany Waszyngtonem), będący oficjalną stolicą państwa.
  Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.
  Cahokia (pełna oficjalna nazwa Cahokia Mounds State Historic Site) - stanowisko archeologiczne w stanie Illinois (USA), ok. 11 km od St. Louis (Missouri).
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.097 sek.