Konfederacja Illinois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Illiniwekowie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konfederacja Illinois czasami nazywana Związkiem Illiniweków lub Illini – federacja kilkunastu plemion Indian Ameryki Północnej z grupy algonkińskiej, zamieszkujących w XVIII wieku tereny dzisiejszego stanu Illinois, południa Wisconsin, a także części stanów Iowa i Missouri. Pierwszym Europejczykiem, który się z nimi zetknął, był jezuita Jacques Marquette, który napotkał ich w czasie podróży odkrywczej w dół rzeki Missisipi w 1673 roku.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Ich nazwa wywodzi się z algonkińskiego słowa illini, co oznacza człowieka (w połączeniu z francuską końcówką "-ois" dało to późniejszą nazwę stanu). Głównym plemieniem federacji było plemię Kaskaskia, którego wysłannicy zamordowali wodza Pontiaka w 1769 roku, co doprowadziło do wojny, w wyniku której Illiniwekowie zostali prawie całkowicie wybici. Nazwa federacji plemion przetrwała w nazwie stanu, rzeki i wielu miejsc w stanach Arkansas, Idaho, Montana i Oregon.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

Plemionami tymi były Kaskaskia, Cahokia, Peoria, Tamaroa, Moingwena, Michigamea, Albiui, Amonokoa, Chepoussa, Chinkoa, Coiracoentanon, Espeminkia, Maroa, Matchinkoa, Michibousa, Negawichi i Tapouara. W chwili pojawienia się na tych terenach Europejczyków w XVII wieku liczyły łącznie przypuszczalnie kilka tysięcy ludzi.

Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².Grupa etniczna (inaczej: etnos), w znaczeniach antropologicznym i społecznym – zbiorowość, która postrzega siebie samą lub postrzegana jest przez otaczające ją zbiorowości jako odrębną i specyficzną ze względu na jedną lub więcej cech takich jak:

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. John R. Swanton: The Indian Tribes of North America, Bulletin of the Smithsonian Institution; Bureau of American Ethnology, s.145

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Illinois na stronie www.museum.state.il.us (ang.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Algonkinowie (ang. Algonquin, Algonquian, Algonkin) także ludy algonkińskie – nazwa zbiorowa plemion Indian Ameryki Północnej, żyjących w przeszłości na dużych obszarach kontynentu. Obecnie w większości rozproszeni po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama