• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iizuna

  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura Nagano (jap. 長野県, Nagano-ken) - prefektura w Japonii w centralnej części wyspy Honsiu w regionie Chūbu. Jej stolicą jest miasto Nagano.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Iizuna (jap. 飯綱町 Iizuna-machi) - japońska miejscowość w prefekturze Nagano, w powiecie Kamiminochi, w środkowej części wyspy Honsiu.

  Znajduje się tu tor Spiral – jedyny stały tor bobslejowo-saneczkarski w Azji, znany także jako Nagano Bobsleigh-Luge Park. W 1998 r. odbyły się tu zawody w saneczkarstwie i bobslejach rozgrywane w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano. W pobliskim ośrodku narciarskim Iizuna Kōgen rozegrano olimpijskie zawody w narciarstwie dowolnym.

  XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W 1997 r., odbyły się tu 6. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa (jap.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Spiral – pięcioosobowa grupa grająca trudną do sklasyfikowania odmianę rocka. Zespół powstał w 2004 roku w Rzeszowie. W ich muzyce słychać fascynację takimi nurtami jak: post-rock, metal progresywny, trip hop, jazz czy muzyka elektroniczna. Wskutek problemów z skompletowaniem składu efektywna działalność rozpoczyna się dopiero w 2006 roku. Zespół znany jest z tego, że w poszukiwaniu nowych sposobów przekazu chętnie eksperymentuje. Zespół jest odpowiedzialny za organizację cyklicznej imprezy w swoim mieście "Dawka Mocy", która niedawno nabrała charakteru imprezy charytatywnej. Zespół występował m.in. razem z: Comą, Hey, Happysad, Dezerterem, KSU. We wrześniu 2009 nakładem wytwórni "Ars Mundi" ukazała się debiutancka płyta LP zespołu zatytułowana "Urban Fable".
  Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym 1997 były to szóste mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym. Odbyły się w japońskim mieście Iizuna, w dniach 4 – 9 lutego 1997 r. Zarówno mężczyźni jak i kobiety rywalizowali w tych samych trzech konkurencjach: jeździe po muldach, skokach akrobatycznych oraz balecie narciarskim. Na tych mistrzostwach zawody w kombinacji rozegrano tylko dla mężczyzn. Konkurencja ta na stałe wypadła z programu mistrzostw. Reprezentanci Polski nie startowali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.