• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ihor Szymeczko

  Przeczytaj także...
  Zawody w podnoszeniu ciężarów na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie rozgrywano od 9 do 19 sierpnia. Zawodnicy rywalizowali w hali Pekińskiego Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki. Mężczyźni wystartowali w 8 kategoriach wagowych, kobiety – w 7.Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów po raz pierwszy odbyły się w Holandii w Rotterdamie w roku 1896. Imprezę rozgrywano nieregularnie, dopiero po wojnie od 1947 roku impreza rozgrywana jest corocznie (w roku 1967 mistrzostw nie rozegrano). Organizatorem mistrzostw jest Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów (EWF). W 1948 i 1952 roku Mistrzostwa Europy rozegrane zostały podczas igrzysk olimpijskich. Mistrzostwa Europy wśród kobiet rozegrano po raz pierwszy w 1988 roku w San Marino. Do roku 1997 mistrzostwa mężczyzn i kobiet były rozgrywane w różnych miejscach.

  Ihor Szymeczko (ur. 27 maja 1986) – ukraiński sztangista, brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Europy.

  Największym jego sukcesem jest mistrzostwo Europy w Bukareszcie zdobyte w 2009 roku w kategorii powyżej 105 kg. Wyraźnie triumfował w dwuboju, zdobywając również złote medale w rwaniu i podrzucie. W tymże roku zdobył również brązowy medal mistrzostw świata w Koyang.

  Startował w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, zajmując 5. miejsce.

  Goyang (kor. 고양시) – miasto leżące w prowincji Gyeonggi (Korea Południowa). Miasto liczy 1 073 069 mieszkańców (stan na rok 2006). Przemysł spożywczy, włókienniczy.Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  Wyniki[]

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  88. Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów – zawody sportowe, które odbyły się w dniach od 4 do 12 kwietnia 2009 w stolicy Rumunii, Bukareszcie. Kobiety brały udział w mistrzostwach po raz dwunasty.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów po raz pierwszy odbyły się w Londynie w roku 1891. Imprezę rozgrywano nieregularnie, dopiero po wojnie od 1946 roku impreza rozgrywana jest corocznie (nie odbywała się jedynie w 1967 roku). W latach olimpijskich mistrzostwa nie były organizowane, z wyjątkiem mistrzostw rozgrywanych w rywalizacji na pomoście podczas igrzysk olimpijskich w latach 1964-84. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.