• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Igor II Olegowicz

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Wielki książę (łac. magnus dux, welikij kniaź) - tytuł monarszy, feudalny lub arystokratyczny, między rangą królewską a książęcą. Wyróżnia się dwie podstawowe formy wielkiego księcia, nie rozróżnialne jednak w języku polskim: (z łac.) magnus princeps (niem. Großfürst) i magnus dux (niem. Großherzog, franc. Grand Duc). Na temat rozróżnienia tych dwóch forma patrz hasło Książę.
  Włodzimierz III Mścisławowicz (ukr. Володимир III Мстиславич) (1132–1173), książę Dorohobuża (1150–1154, 1170–1171), Włodzimierza i Wołynia (1154–1157), Słucka (1162), Trypola (1162–1168) oraz Wielki Książę Kijowa (1171). Był synem Mścisława I Władymirowicza i wnukiem Włodzimierza II Monomacha. Z powodu krótkiego okresu panowania jest pomijany na listach książąt Kijowa.
  Święty Igor II Olegowicz

  Igor II Olegowicz (ros.: Игорь II Олегович) (?-1147-09-19) książę czernihowski i wielki książę Kijowa (1146), syn księcia czernihowskiego Olega Światosławowicza, brat Wsiewołoda II Olegowicza i Światosława Olegowicza. Święty prawosławny (5 VI).

  Księstwo czernihowskie (Czernihowszczyzna) – jedno z największych księstw udzielnych Rusi Kijowskiej XI-XIII wieku, położone na lewym brzegu środkowego biegu Dniepru, w dorzeczu Desny i Sejmu.Wsiewołod II Olegowicz (ros.: Всеволод II Ольгович) (?-1146) - książę czernichowski (1127–1139) i Wielki Książę Kijowa (1139-1146), syn księcia czernichowskiego Olega Światosławowicza, brat Igora II Olegowicza i Światosława Olegowicza.

  Wskazany na następcę przez swojego brata Wsiewołoda II Olegowicza. Choć ten wymógł akceptację i przysięgę od poddanych, zarówno Igor jak i rodzina Olegowiczów byli niepopularni, a jego rządy spotykały się z oporem. Kroniki oskarżają Igora o nieuczciwość, chciwość, oszustwa i przemoc. Rządził niecałe dwa tygodnie kiedy kijowianie zwrócili się z prośbą o objęcie tronu do Iziasława II Pantelejmona, jego kuzyna i rywala. Wycofując się z obietnicy, że nie będzie dążył do władzy w Kijowie, Iziasław zaatakował i pokonał Igora i jego brata, Światosława.

  Izjasław II Pantelejmon (ur. 1096, zm. 13 listopada 1154) – wielki książę kijowski w latach 1146-1149, 1150 i 1151-1154.Ruś Kijowska – okres w historii Rusi trwający umownie od 862 do 1240 roku. Rok 862, w którym wódz Waregów Ruryk przybył do Nowogrodu Wielkiego, to symboliczna data powstania państwa ruskiego. W 882 roku książę nowogrodzki Oleg Mądry doprowadził do powstania – wczesnofeudalnego państwa we wschodniej Europie ze stolicą w Kijowie, istniejącego do 1169 roku. W 1054 roku państwo Jarosława Mądrego uległo rozbiciu dzielnicowemu, przy czym władcy, którym udało się zawładnąć Kijowem nadal nosili tytuł księcia kijowskiego i byli w hierarchii feudalnej postawieni wyżej od pozostałych książąt ruskich. W 1169 przekształcone w Księstwo Włodzimierskie ze stolicą we Włodzimierzu nad Klaźmą, które przejęło dominującą rolę Kijowa. W 1240 na skutek najazdu mongolskiego Wielkie Księstwo Włodzimierskie utraciło niezależność polityczną na rzecz Złotej Ordy. Moment ten uważany jest powszechnie za koniec okresu Rusi Kijowskiej.

  Światosław uciekł, ale Igor ugrzązł w bagnach, skąd nie mógł uciec z powodu niemocy w nogach. Został schwytany i wrzucony do dołu, gdzie cierpiał aż do jesieni 1146 r., kiedy ciężko chory zażądał pozwolenia, by zostać mnichem. Izasław go uwolnił, ale Igor był tak słaby, że musiał zostać wyciągnięty z dołu i nieomal umarł. Został mnichem w monastyrze św. Fiodora w Kijowie, przybrał imię Ignacy.

  Święci Kościoła prawosławnego ogłaszani są przez Święty Sobór Biskupów lokalnego Kościoła (w Polsce – Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego) poprzez kanonizację, a następnie decyzją władz pozostałych Kościołów lokalnych włączani są do grona świętych, czczonych w tychże Kościołach.Czernihów (ukr. Чернігів, ros. Чернигов) – miasto w północnej części Ukrainy, nad Desną. Stolica obwodu czernihowskiego. Ma 301,4 tys. mieszkańców.

  W 1147 został zaatakowany przez tłum kijowian obawiających się, że zamierza wrócić na tron. Brat Iziasława Włodzimierz próbował go ratować, ale w wyniku ataku balkon, na którym Igor szukał schronienia, spadł i ten zginął. Jego ciało było wleczone za wozem i wystawione na widok publiczny na placu targowym, zanim zostało pochowane przez Włodzimierza. Opowieści o cudach mających się wydarzać wokół ciała Igora spowodowały uznanie go za świętego. Został pochowany w Czernihowie.

  Światosław Olegowicz (ros. Святослав Ольгович) (?-1164), książę nowogrodzki (1136–1138) siewierski (1139), białogrodzki (1141–1154) oraz czernihowski (1154–1164). Syn Olega Światosławowicza, księcia czernihowskiego. Brat Wsiewołoda II Olegowicza i Igora II Olegowicza.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.