• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Igor Biezler

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Igor Biezler w 2014

  Igor Nikołajewicz Biezler (ros. Игорь Николаевич Безлер), ps. „Bies”, (ur. 30 grudnia 1965 w Symferopolu, USRR) – jeden z liderów prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, komendant miasta Gorłówka.

  W latach 1994–1997 studiował w Akademii Wojskowej im. Dzierżyńskiego w Moskwie, następnie pełnił służbę wojskową w armii rosyjskiej. W 2012 r. mieszkał w Gorłowce. W 2013 brał udział w prorosyjskim ruchu separatystycznym na Krymie, a później na wschodniej Ukrainie, gdzie dowodził akcją opanowania przez separatystów i obrony przed wojskami rządowymi Gorłowki. We wrześniu 2014 otrzymał od władz separastycznej Donieckiej Republiki Ludowej stopień generała-majora.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Katastrofa lotu Malaysia Airlines MH 17 – katastrofa lotnicza, do której doszło 17 lipca 2014 niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, ok. 40 kilometrów od granicy rosyjskiej. Jest to drugi wypadek lotniczy z udziałem samolotu Boeing 777-200ER należącego do linii lotniczych Malaysia Airlines w ciągu pięciu miesięcy, po zaginięciu lotu 370 w marcu 2014.

  Przez zachodnie i ukraińskie media podejrzewany o zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 w lipcu 2014.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Aleksandr Borodaj
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, Ukraińska SRR, Ukraina (ros. Украинская Советская Социалистическая Республика, Ukrainskaja Sowietskaja Socyalisticzeskaja Riespublika, ukr. Українська Радянська Соціалістична Республіка, Ukrajinśka Radianśka Socialistyczna Respublika) – w latach 1919-1922 państwo marionetkowe zależne od RFSRR, od 1922 republika związkowa ZSRR.Alekandr Jurjewicz Borodaj (ros. Александр Юрьевич Бородай; ur. 25 lipca 1972 w Moskwie, ZSRR) – obywatel rosyjski, generał major rosyjskiej FSB, politolog, dziennikarz, samozwańczy premier nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej, która zadeklarowała niezależność od Ukrainy. Został mianowany na to stanowisko przez Radę Najwyższą DRL 16 maja 2014 roku. Borodaj był wcześniej doradcą politycznym premiera Republiki Autonomicznej Krymu, Siergieja Aksionowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Gorłówka (ukr. Горлівка trb. Horliwka, rus. Горловка, trb. Gorłowka) – miasto na wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim; 283 tys. mieszkańców (1.IV.2010). Założone w 1779 roku. Prawa miejskie otrzymało w roku 1932. Ośrodek górniczy węgla kamiennego, przemysłu chemicznego i maszynowego. Ważny węzeł kolejowy.
  Prorosyjski separatyzm na Ukrainie – ruchy o charakterze społecznym, politycznym i militarnym we wschodniej i południowej części Ukrainy, będące pokłosiem rewolucji Euromajdanu i odsunięcia od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Separatyzm jest wspierany przez część ukraińskiej ludności rosyjskojęzycznej, która występowała w tzw. "Antymajdanach" przeciwko władzom centralnym w Kijowie po 22 lutego 2014. W wyniku działań separatystycznych, Republika Autonomiczna Krymu proklamowała niepodległość i została inkorporowana w skład Federacji Rosyjskiej. Z kolei we wschodniej i południowej Ukrainie dochodzi do konfrontacji militarnej między siłami bezpieczeństwa a separatystami, którzy proklamowali niepodległość samozwańczych Republik Ludowych w Doniecku i Ługańsku.
  30 grudnia jest 364. (w latach przestępnych 365.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 1 dzień.
  Symferopol (ukr. Сімферо́поль, ros. Симферо́поль, krm. Aqmescit, orm. Սիմֆերոպոլ) – miasto na Ukrainie nad rzeką Sałhir, stolica Autonomicznej Republiki Krymu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kryzys krymski – kryzys polityczny zapoczątkowany w 2014 roku na półwyspie krymskim na Ukrainie jako efekt rewolucji Euromajdanu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.742 sek.