• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Igołomia-Wawrzeńczyce - gmina

  Przeczytaj także...
  Dobranowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.

  Igołomia-Wawrzeńczycegmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Krakowa. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to Wawrzeńczyce.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7629 osób.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Gmina Niepołomice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce stanowi eksklawę powiatu krakowskiego, ponieważ nie ma bezpośredniego połączenia z resztą powiatu (odcięta jest przez Kraków i gminę Koniusza).

  Na terenie gminy funkcjonuje lotnisko Kraków-Pobiednik Wielki.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Igołomia-Wawrzeńczyce ma obszar 62,59 km², w tym:

  Żydów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, parafia Wawrzeńczyce.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
 • użytki rolne: 88%;
 • użytki leśne: 0%.
 • Gmina stanowi 5,09% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Piętnasta pod względem liczby mieszkańców gmina, na 17 gmin powiatu krakowskiego.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Igołomia-Wawrzeńczyce w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Igolomia Wawrzenczyce.png

  Sołectwa[]

  Dobranowice, Igołomia, Koźlica, Odwiśle, Pobiednik Mały, Pobiednik Wielki, Rudno Górne, Stręgoborzyce, Tropiszów, Wawrzeńczyce (sołectwa: Wawrzeńczyce I i Wawrzeńczyce II), Wygnanów, Złotniki, Zofipole, Żydów.

  Gmina Koniusza – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Tropiszów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.

  Zabytki[]

  Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego:

 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Dobranowicach,
 • Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi,
 • Pałac Wodzickich w Igołomi,
 • Kuźnia w zespole pałacowym w Igołomi,
 • Kościół św. Zygmunta i św. Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach.
 • Religia[]

 • Kościół rzymskokatolicki: 3 parafie
 • Świadkowie Jehowy: zbór
 • Sąsiednie gminy[]

  Drwinia, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Kraków, Niepołomice, Nowe Brzesko, Proszowice

  Zabytek – w języku potocznym jest to każdy wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową lub emocjonalną, przy czym kryterium czasu powstania, choć najważniejsze, nie przesądza o zdefiniowaniu zabytku. Nauki humanistyczne, a w szczególności historia sztuki nie stworzyły jednej, uniwersalnej definicji zabytku przydatnej wszystkim naukom.Pobiednik Mały – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

  Portal mapowy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w Dobranowicach w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.Kościół pw. śś. Zygmunta i Marii Magdaleny w Wawrzeńczycach – znajdujący się w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, w Wawrzeńczycach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stręgoborzyce – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.
  Lotnisko Kraków-Pobiednik Wielki (kod ICAO: EPKP) – sportowe lotnisko cywilne usytuowane na granicy administracyjnej miasta Krakowa w miejscowości Pobiednik Wielki.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Pałac Wodzickich w Igołomi – klasycystyczny pałac, zaprojektowany pod koniec XVIII wieku przez Piotra Aignera, wybudowany jako wiejska rezydencja Wodzickich.
  Złotniki – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.
  Wygnanów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.
  Kuźnia w zespole pałacowym w Igołomi – znajdująca się w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, w Igołomi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.