• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ignacy Rosenstock

  Przeczytaj także...
  Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.Garbarnia Kraków – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie, założony w 1921 roku przez kilkuosobową grupę pracowników Polskich Zakładów Garbarskich. Obecnie działa w formie stowarzyszenia kultury fizycznej. Początkowo Garbarnia była klubem wielosekcyjnym. Aktualnie funkcjonuje jedynie sekcja piłki nożnej mężczyzn, której seniorzy występują w rozgrywkach II ligi polskiej w grupie wschodniej.
  Przegląd Sportowy – najstarszy polski dziennik sportowy, założony – jako tygodnik – w maju 1921 w Krakowie. Jego pierwszy numer ukazał się w sobotę 21 maja 1921.

  Ignacy Rosenstock (ur. 25 października 1889 w Bochni, zm. 29 maja 1935 w Krakowie) - polski działacz sportowy, sędzia piłkarski, dziennikarz sportowy - współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego", inżynier.

  Pochodził z rodziny żydowskiej, był synem Bernarda (właściciela restauracji i hotelu w Krakowie) i Sabiny. Uzyskał wykształcenie inżynierskie, był zastępcą radcy Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie oraz przedstawicielem Fabryki Kabli S.A. w Krakowie.

  Położył wielkie zasługi jako działacz piłkarski. W 1914 współtworzył Kolegium Sędziów Piłki Nożnej dla Galicji Zachodniej, w 1919 był w gronie założycieli Polskiego Związku Piłki Nożnej (1920-1921 zasiadał w zarządzie). Zainicjował utworzenie Wydziału Spraw Sędziowskich przy PZPN i był jego pierwszym przewodniczącym (1919-1921), opracował pierwsze regulaminy sędziowskie. Był również współtwórcą Krakowskiego Kolegium Sędziów Piłki Nożnej (i jego przewodniczącym), członkiem zarządu Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, działaczem (m.in. wiceprezesem) klubu Garbarnia Kraków. Działał jednocześnie jako sędzia piłkarski. Jest uważany za jednego z pomysłodawców utworzenia polskiej ligi piłkarskiej.

  Henryk Tomasz Reyman (ur. 28 lipca 1897 Kraków, zm. 11 kwietnia 1963 tamże) – piłkarz (środkowy napastnik), działacz sportowy, podpułkownik Wojska Polskiego. Ukończył III Gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie. Walczył w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie powstań śląskich, uczestnik kampanii wrześniowej, ranny w bitwie nad Bzurą. Tuż przed drugą wojną światową i w czasie wojny obronnej 1939 roku dowódca I batalionu 37. pułku piechoty z Kutna. W latach 1910-1933 występował w Wiśle Kraków, w barwach której w latach 1927-34 grając w lidze zdobył 109 goli.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W 1921 był członkiem Komitetu Założycielskiego "Przeglądu Sportowego", od maja do listopada t.r. pełnił funkcję pierwszego redaktora naczelnego. Po przeniesieniu pisma do Warszawy pozostał jego krakowskim korespondentem. Był prezesem Związku Publicystów Sportowych w Krakowie.

  W latach 1923-1926 był kapitanem związkowym (selekcjonerem) Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. 29 czerwca 1924 prowadził mecz reprezentacji Polski z Turcją w Łodzi w zastępstwie nieobecnego kapitana związkowego PZPN Adama Obrubańskiego. Przypadł mu zaszczyt odniesienia pierwszego zwycięstwa polskiego zespołu narodowego w meczu międzypaństwowym rozegranym w kraju (2:0, bramki zdobyli Mieczysław Balcer i Henryk Reyman).

  Mieczysław Adam Antoni Balcer (ur. 12 czerwca 1906 w Krakowie, zm. 13 marca 1995 w Poznaniu) – polski piłkarz, lewoskrzydłowy, lekkoatleta.Jelito ślepe (łac. cecum, kątnica) - pierwszy odcinek jelita grubego. Jelito ślepe leży w prawej okolicy biodrowej. Jest ono od jelita cienkiego oddzielone tzw. zastawką krętniczo-kątniczą. Od jelita ślepego odchodzi wyrostek robaczkowy. Jelito ślepe przechodzi w okrężnicę wstępującą, która znowu pod wątrobą zagina się i biegnie mniej więcej poziomo w stronę lewą (na ilustracji w prawo) jako okrężnica poprzeczna; ta z kolei w lewym podżebrzu, pod śledzioną, znowu się zagina i biegnie w dół jako okrężnica zstępująca. Wreszcie przechodzi w esicę. Jest unaczynione przez tętnicę krętniczo-okrężniczą odchodzącą od tętnicy krezkowej górnej.

  Rosenstock zmarł po nieudanej operacji ślepej kiszki i został pochowany na cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej. Został uczczony minutą ciszy na stadionach piłkarskich okręgu krakowskiego 2 czerwca 1935. Był żonaty, miał córkę.

  Źródła:

 • Kazimierz Toporowicz, Ignacy Rosenstock, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXII, 1989
 • Andrzej Gowarzewski, Biało-czerwoni. Dzieje reprezentacji Polski (1), Wydawnictwo GiA, Katowice 1991 (2. część cyklu Encyklopedia piłkarska FUJI), str. 46-47
 • Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bochnia – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu bocheńskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).
  Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).
  Adam Obrubański (ur. 28 grudnia 1892 roku w Kopczyńcach, zm. maj 1940) – piłkarz (napastnik), sędzia międzynarodowy, trener, dziennikarz, oficer Wojska Polskiego.
  25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.
  Reprezentacja Turcji w piłce nożnej – narodowa drużyna piłkarska Turcji. Turecki Związek Piłki Nożnej został założony w 1923 roku. Wtedy także Turcja została członkiem FIFA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.