• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ignacy Loyola  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Przypisy
  1. Kalendarz liturgiczny diecezji polskich, Stan na 30 października 2011 (pol.). KKBiDS. [dostęp 2012-03-02].
  2. Ignacy Loyola – patron rodzących matek na stronie jezuitów (Archiwum AM, autor: ks. Stanisław Groń SJ).
  3. On i jego bracia byli przywódcami w Guipúzcoi, gdy w 1321, w 800 ludzi oparli się 65-tysięcznej armii Nawarczyków i Francuzów w bitwie pod Beotibar, co zaważyło na utrwaleniu niezależności Kraju Basków od Nawarry (zależnej od Francji) i związaniu go z Kastylią. Od tego czasu w herbie Loyolów pojawiło się siedem kolorowych szarf na złotym tle.
  4. Zmarł bezpotomnie, spadek zapisał swojej siostrze Sanchy.
  5. Zmarł w Tolosie.
  6. Nie jest znana kolejność urodzin dzieci tej pary poza pierwszym Juanem, drugim Martínem i trzynastym Ignacym (Iñigo).
  7. Neapol.
  8. Zmarł w Panamie.
  9. Kapłan.
  10. Barcelona.
  11. Notariusz z Anzuola.
  12. Notariusz z Azpeitia.

  Bibliografia[]

 • Św. Ignacy Loyola, jako nauczyciel modlitwy medytacyjnej na opoka.org.pl (autor: Cezary Sękalski)
 • Święty Ignacy z Loyoli, prezbiter – materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 28.06.2010]
 • Jacek Bolewski SJ, Zająć się ogniem. Odkrywanie duchowości ignacjańskiej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2001
 • Jacek Bolewski SJ, Nowoczesność Ignacego Loyoli – na tle „błędnego” Don Kichota, Wydawnictwo Rhetos, Warszawa 2006
 • Tomas Spidlik, Ignacy Loyola a duchowość wschodu, przeł. Łukasz Skuza, Wydawnictwo WAM, Kraków 2001
 • Nie ma tylu więzów i kajdan – Życie Ignacego Loyoli i założenie zakonu Jezuitów, Wydawnictwo WAM – Studio Inigo, Kraków 2007 (DVD)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Tekst Ćwiczeń duchownych
 • Tekst Opowieści pielgrzyma, czyli Autobiografii
 • Niektóre listy św. Ignacego (ang.)
 • Rekolekcje Ignacjańskie – dział św. Ignacy
 • Catholic Encyclopedia: St. Ignatius Loyola
 • Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  Grzegorz XV (łac. Gregorius XV, właśc. Alessandro Ludovisi; ur. 9 stycznia 1554 w Bolonii, zm. 8 lipca 1623 w Rzymie) – papież w okresie od 9 lutego 1621 do 8 lipca 1623.
  Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie (wł. La chiesa del Santissimo Nome di Gesù), zwany rownież Kościołem Jezusa (wł. Chiesa del Gesù), lub Jezus (wł. Il Gesù) – główny, macierzysty kościół zakonu jezuitów w Rzymie.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Bazylika św. Pawła za Murami (wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) – jedna z czterech bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Jest to miejsce pochówku świętego Pawła.
  Uniwersytet Alcalá de Henares (hiszp. Universidad Alcalá de Henares) – uczelnia wyższa w hiszpańskim mieście Alcalá de Henares.
  Nájera (baskijski: Naiara) to niewielkie miasteczko, mające jednak bogatą historię, położone w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej La Rioja, nieopodal rzeki Najerilla. Nájera leży na szlaku pielgrzymkowym do grobu św. Jakuba Większego Apostoła (hiszp.:Camino de Santiago).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.