• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ignacy Iwicki - jezuita

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Brzozów – miasto powiatowe w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone centralnie na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką Stobnicą, w Euroregionie Karpackim. Przez Brzozów przebiega droga wojewódzka nr 886 z Domaradza w kierunku Sanoka.
  Podkamień (ukr. Підкамінь) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie brodzkim, do 1945 w Polsce, w województwie tarnopolskim, w powiecie brodzkim, siedziba gminy Podkamień.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Ignacy Iwicki herbu Kuszaba (ur. 31 lipca 1783 w Upicie na Litwie, zm. 3 listopada 1823 w Kosowie) – polski pedagog, profesor Akademii Połockiej, ksiądz katolicki, jezuita.

  Kosów (ukr. Косiв), w latach 1937-1945 Kosów Huculski – miasto na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, siedziba rejonu kosowskiego, do 1945 w Polsce, w województwie stanisławowskim, siedziba powiatu kosowskiego.Mścisław (biał. Мсціслаў, Амсьціслаў, Mścisłaŭ, Amścisłaŭ, ros. Мстиславль, Mstislawl) – miasto na Białorusi, stolica rejonu mścisławskiego obwodu mohylewskiego. 10,7 mieszkańców (2010).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Mateusza Iwickiego i Tekli z Dowmont – Siesickich z Dukt. Do zakonu jezuitów wstąpił 18 sierpnia 1800 w Połocku, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie 25 stycznia 1812. Był doktorem teologii i magistrem nauk wyzwolonych, początkowo wykładał retorykę w szkołach zakonu jezuitów na Kresach. W latach 1806-1808 nauczał w Orszy, a następnie w latach 1808-1809 w Mścisławiu. Po utworzeniu Akademii Połockiej Iwicki został profesorem tej uczelni. Wykładał w Połocku literaturę łacińską i polską, poetykę, retorykę (świecką i kościelną) oraz historię powszechną. Po wypędzeniu jezuitów z granic państwa rosyjskiego był duszpasterzem w Brzozowie (1820-1821), Podkamieniu (1821-1822) i wreszcie w Kosowie (1822-1823). Był też jednym z redaktorów Miesięcznika Połockiego, na łamach którego publikował eseje filozoficzne.

  Akademia Połocka – Uniwersytet w Połocku istniejący w latach 1812–1820, następca Kolegium Jezuickiego w Połocku.Kuszaba (Bychawa, Kuczawa, Ruchaba, Ruczaba, Paprzyca, Rakwicz) – herb szlachecki, noszący zawołanie Iwiczna oraz Kuszaba.

  Ignacy Iwicki był stryjem tłumacza i pedagoga Ignacego Iwickiego.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Józef Brown, Biblioteka pisarzów Asystencji Polskiej Towarzystwa Jezusowego, 1862
 • (Giżycki), Materyały do dziejów Akademii Połockiej i szkół od niej zależnych, 1905
 • Zygmunt Chełmicki i inni, Podręczna Encyklopedia Kościelna, Warszawa 1916
 • Carlos Sommervogel (Alois Backer), Bibliothéque de la Compagnie de Jésus, 1900
 • Teofil Bzowski, Kazimierz Drzymała, Wspomnienia naszych zmarłych 1820-1982, Kraków 1982
 • Encyklopedia Wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564 – 1995, Kraków
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Genealogia rodziny Iwickich
 • Orsza (biał. Орша, Ворша) – miasto na Białorusi, nad Dnieprem, u ujścia Orszycy, w obwodzie witebskim, siedziba rejonu orszańskiego; około 117,2 tys. mieszkańców (2010).Połock (biał. Полацк, Połack, biał.-taraszk. Полацак, ros. Полоцк) – miasto na Białorusi, u ujścia Połoty do Dźwiny, ok. 82,8 tys. mieszkańców (2010). Centrum rejonu połockiego. Przemysł elektromaszynowy (w tym zbrojeniowy), chemiczny, odzieżowy, skórzano-obuwniczy, mineralny, drzewny, spożywczy, węzeł komunikacyjny, port lotniczy; muzea.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Upita (lit. Upytė) – wieś, dawne miasteczko na Litwie w rejonie poniewieskim Litwy, siedziba gminy (starostwa). Liczy 577 mieszkańców (2001). Znajduje się tu kościół pw. św. Karola Boremeusza, szkoła i poczta. Od 2004 miejscowość posiada własny herb.
  Retoryka (gr. ῥητορική rhetorike, od wyrazu ῥήτωρ rhetor "mówca") – krasomówstwo, sztuka wymowy, umiejętność opisania swojego punktu widzenia i przekonywania słuchaczy do swoich racji, czyli sztuka perswazji.
  Kresy Wschodnie lub po prostu Kresy – w okresie II RP z Kresami Wschodnimi utożsamiano tereny na wschód od linii Curzona, podobnie jak obecnie. Początkowo pod tym pojęciem rozumiano Dzikie Pola -obszar graniczny między Rzecząpospolitą a Chanatem Krymskim nad dolnym Dnieprem. Następnie, wschodnie rubieże Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.