• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ignacy Bulla  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Karuzela – dwutygodnik satyryczny wydawany od 1957 r. do wczesnych lat 90. w Łodzi. Jedynie tytułem nawiązywał do przedwojennego (1936–1939) łódzkiego pisma pt. "Karuzela. Obrazkowy tygodnik przygód ciekawych i wesołych". Obok "Szpilek" stanowił jedyne ogólnopolskie pismo satyryczne w okresie PRL. W przeciwieństwie do "Szpilek" – wydawany na niewysokim poziomie edytorskim, przy użyciu papieru gazetowego w formacie A-4. Czasopismo przestało się ukazywać w 1992 r. Obecnie ukazuje się jako dodatek do Expressu Wieczornego, wydawane przez Milenium Media.Magdalena Więcek (ur. 23 lipca 1924 w Katowicach, zm. 31 grudnia 2008 w Egipcie, podczas wycieczki) polska rzeźbiarka, żona rektora ASP w Warszawie Mariana Wnuka.
  I.Bulla oraz E.Harendarska (w tle portret E. Harendarskiej namalowany przez artystę)

  Ignacy Bulla (ur. 23 grudnia 1940 na Syberii) – polski malarz, grafik, rzeźbiarz i satyryk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w syberyjskiej tajdze. Wraz z rodziną powrócił do Polski.

  Jest absolwentem Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (pracownia rzeźbiarska prof. Jacka Pugeta i Magdaleny Więcek). Dyplom obronił w 1967. W 1975 r. wraz z Michałem Kubiakiem i Januszem Bałdygą założył Grupę Bydgoską - Galeria 1+X.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.

  Jest ministerialnym rzeczoznawcą w dziedzinie malarstwa współczesnego. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Muzeum Farmacji oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: w Niemczech, Kanadzie, Francji, Anglii, Danii, Norwegii, Austrii, Australii, Finlandii, USA i Japonii.

  Jacek Puget (ur. 15 października 1904 w Krakowie, zm. 26 sierpnia 1977 tamże) – polski rzeźbiarz, profesor akademicki.Eleonora Krystyna Harendarska (ur. 14 marca 1941 w Bydgoszczy) – polska muzykolog, działaczka kulturalna, od 1991 dyrektor Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

  Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich portrecistów. Jego portrety zdobią między innymi hol główny Urzędu Miasta w Bydgoszczy. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik 45 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

  Bulla jest bohaterem reportażu i filmu telewizyjnego, Urszuli Guźleckiej, „Portrety twórców: Z głową w chmurach”. Cykl grafik został zamieszczony w 1981, w publikacji zatytułowanej: „Legendy pałuckie okolic Żnina” Feliksa Malinowskiego.

  Prace rysunkowe Ignacego Bulli zostały wykorzystane w wielu mediach, między innymi, jako okładka czasopisma satyrycznego, "Nagi Czwartek", w bydgoskich „Faktach”, ogólnopolskich „Szpilkach (czasopismo)”; „Karuzeli (czasopismo)” w prezentacjach międzynarodowych, oraz jako forma graficzna do awangardowego teledysku „Heaven on Earth”, Jarosława Pijarowskiego, Władysława Komendarka i Tomasza Lipnickiego.

  Krzyż Zesłańców Sybiru – polskie odznaczenie (formalnie nieposiadające statusu odznaczenia państwowego) nadawane przez Prezydenta RP.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  W 2016 r. został wydany przez Galerię ICB oraz Brain Active Records album "Bulla – Małe formy malarskie", obejmujące małe formy malarskie i miniatury namalowane przez artystę w latach 2005–2016.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Władysław Komendarek (ur. 10 października 1948 w Sochaczewie) - polski muzyk, instrumentalista, związany z grupą muzyczną Exodus, w latach 80. XX wieku rozpoczął karierę solową. Od 1984 r. komponuje muzykę elektroniczną. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza Pożegnanie ojczyzny.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Szpilki – ilustrowane czasopismo satyryczne założone w grudniu 1935 roku przez Zbigniewa Mitznera - jednocześnie pierwszego redaktora naczelnego, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Programowo związane ze środowiskiem lewicy (przed II wojną światową ośmieszało obóz sanacyjny, a po niej przeciwników ustroju komunistycznego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.749 sek.