• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ignacio González González

  Przeczytaj także...
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Cristina Cifuentes Cuencas (ur. 1 lipca 1964 w Madrycie) – hiszpańska polityk, prawniczka i samorządowiec, od 2015 prezydent Wspólnoty Madrytu.
  Madryt, Wspólnota Madrytu (hiszp. Madrid, Comunidad de Madrid) to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km², a jego populacja wynosi ~6,3 mln. Jego stolicą jest Madryt. Inne większe miasta to Alcalá de Henares, Móstoles, San Lorenzo de El Escorial i Aranjuez.

  Jaime Ignacio González González (ur. 19 października 1960 w Madrycie) – hiszpański polityk i prawnik, wiceminister w rządzie hiszpańskim, prezydent Wspólnoty Madrytu (2012–2015).

  Życiorys[]

  Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Zawodowo związany z administracją publiczną i partyjną w ramach Partii Ludowej. Po objęciu urzędu premiera przez José Aznara był kolejno podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu (1996–1999), następnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej (1999–2002) oraz pełnomocnikiem rządu ds. cudzoziemców i imigracji (2002–2003).

  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.Esperanza Aguirre y Gil de Biedma, hrabina Bornos (ur. 3 stycznia 1952 w Madrycie) – hiszpańska polityk i prawniczka, działaczka Partii Ludowej, była minister edukacji, przewodnicząca Senatu i prezydent Wspólnoty Madrytu.

  W 2003, po objęciu urzędu prezydenta Wspólnoty Madrytu przez Esperanzę Aguirre, został powołany na jej zastępcę, odpowiedzialnego również za regionalną kulturę i sport. W 2007 objął mandat posła do madryckiego parlamentu, a w 2011 stanowisko sekretarza generalnego Partii Ludowej w regionie. W 2012, po rezygnacji z urzędu złożonej przez Esperanzę Aguirre, został wybrany na nowego prezydenta regionu. Po wyborach regionalnych w 2015 zastąpiła go również związana z PP Cristina Cifuentes.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Życie prywatne[]

  Ignacio González González jest żonaty, ma troje dzieci.

  Bibliografia[]

 • Excmo. Sr. Don Jaime Ignacio González González: Presidente de la Comunidad de Madrid (hiszp.). madrid.org. [dostęp 2014-01-01]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.