• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Igloopol

  Przeczytaj także...
  Józef Ślisz (ur. 20 marca 1934 w Łukawcu pod Rzeszowem, zm. 6 marca 2001 w Łące) – polski polityk, rolnik, wicemarszałek Senatu I i II kadencji.Wołosate (w latach 1977-1981 Roztoka) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego przy drodze wojewódzkiej nr 897.
  Skawina – miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Skawina. Miasto jest położone nad rzeką Skawinką kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

  Igloopol – były kombinat rolno-przemysłowy powstały w 1978 roku na bazie chłodni przemysłowej w Dębicy, pod koniec lat 80. największe przedsiębiorstwo w południowo-wschodniej Polsce, gospodarujące na ponad 80 tysięcy hektarów ziemi i zatrudniające prawie 35 tysięcy pracowników. Dyrektorem kombinatu był Edward Brzostowski. W 1991 roku przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane.

  Przychojec (w latach 1977-1981 Jodłówka) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Leżajsk.Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Od 1951 roku istniała chłodnia składowa w Dębicy, a po przyłączeniu na początku lat 70. chłodni w Rzeszowie zostało utworzone Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego z siedzibą w Dębicy. Po przeniesieniu Dębicy w 1975 roku do nowo utworzonego województwa tarnowskiego, została zmieniona nazwa na Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego w Dębicy. W latach 1975–1977 do PPCh zostały przyłączone kolejne chłodnie w Tarnowie, Krakowie i Dwikozach oraz gospodarstwo rolne, po upadłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Pustkowie.

  Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.Wiśniowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, siedziba gminy Wiśniowa.

  Rolnictwo[ | edytuj kod]

  W 1978 roku przyłączono bankrutujący 200 hektarowy PGR w Straszęcinie, w celu prowadzenia hodowli trzody chlewnej na potrzeby przetwórstwa przemysłowego. 1 lipca 1978 roku PPCh zostało przekształcone w Kombinat Przemysłowo-Rolny „Igloopol” w Dębicy. W momencie powstania „Igloopol” liczył 5 chłodni, zakład metalowy i budowlany oraz 233 hektary ziemi. W latach 1980–1983, w celu zapewnienia własnych surowców do przetwórstwa, „Igloopol” utworzył sieć własnych gospodarstw rolnych, poprzez przejęcie gospodarstw po SKR, których było 6 tys. hektarów. W 1980 roku wybudowano gospodarstwo w Bożęcinie. W 1981 roku przejęto PGR w okolicach Sieniawy. W 1982 roku przejęto PGR w Smolniku, wraz z byłymi gospodarstwami Urzędu Rady Ministrów w Tarnawie Niżnej i Wołosatem. W 1982 roku zmieniono nazwę na Kombinat Rolno-Przemysłowy „Igloopol”. W 1984 roku w skład „Igloopolu” wchodziły wielooddziałowe gospodarstwa w Straszęcinie, Borzęcinie (woj. tarnowskie), Woli Batorskiej (woj. krakowskie), Wysokiej Głogowskiej, Dąbrowicy, Wiśniowej (woj. rzeszowskie), Sieniawie (woj. przemyskie), Miejscu Piastowym i Smolniku (woj. krośnieńskie) o powierzchni ponad 20 tys. hektarów ziemi. W 1984 roku do prac przy nawożeniu i ochronie roślin wprowadzono samoloty An-2. W Tarnawie prowadzono hodowlę bydła i owiec.

  Kultywator, drapacz – narzędzie uprawowe do spulchniania roli do głębokości 5-40 cm bez jej odwracania oraz do niszczenia chwastów. Zespołem roboczym są zęby sprężynowe, półsprężynowe lub sztywne zakończone redliczkami, gęsiostopkami lub nożami.Sieniawa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Leży przy drodze z Rymanowa do Bukowska.

  W latach 1985–1986 w wyniku reorganizacji zmieniono nazwy z Gospodarstw Rolnych z Oddziałami na Zakłady Rolne z Oddziałami. W następnych latach przejmowano kolejne PGR-y z Podkarpacia, Małopolski i Pomorza. W 1985 roku przejęto ZPOW „Pektowin” w Jaśle, PGR-y z okolic Jasła i terenu Beskidu Niskiego oraz PGR w Czarnej. W 1987 roku „Igloopol” przejął PGR-y w Oleszycach, Cieszanowie – Nowym Siole, Horyńcu i Narolu. W 1986 roku na polach pracowało 135 kombajnów zbożowych i 1 tys. ciągników, było 40 tys. hektarów, 18 tys. stanowisk dla bydła, 23 tys. stanowisk dla owiec i hodowano 75 tys. tuczników. Do zabiegów agrotechnicznych wykorzystywano samoloty An-2 i Mi-2. Kolejne PGR-y przejęto w woj. gdańskim (1988) i woj. zielonogórskim (1989), wówczas gospodarowano na 80 tys. hektarów, były plany na zwiększenie powierzchni do 100 tys. hektarów. W 1987 roku prowadzono kontraktację z 24 tys. pobliskimi rolnikami na dostawy surowca.

  Kontraktacja – forma skupu płodów rolnych lub zwierząt hodowlanych albo ich produktów, oparta na umowie dwustronnej między producentem, a przedsiębiorstwem skupującym.Kazimierz Olesiak (ur. 22 lutego 1937 w Hucie Drewnianej) – polityk polski, działacz ruchu ludowego, wicepremier i minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie Mieczysława Rakowskiego (1988–1989), przez pół roku prezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL "Odrodzenie".

  Chłodnictwo i przemysł spożywczy[ | edytuj kod]

  Kombinat posiadając własną bazę surowcową rozwijał przetwórstwo rolno-spożywcze. Chłodnie były budowane w pobliżu zakładów przetwórczych, ale często z powodu rezerw chłodnie stały puste i przynosiły straty, dlatego w 1957 roku chłodnia w Dębicy rozpoczęła produkcję mrożonek, a w latach 60-tych mrożonych dań gotowych, z surowców zakontraktowanych u rolników. W 1969 roku dyrektorem chłodni składowej w Dębicy został Edward Brzostowski. Następnie inne chłodnie, które przeżywały podobny kryzys, także zostały przyłączone do chłodni w Dębicy. W 1982 roku utworzono zakład wiodący (jednostki produkcyjne). W 1983 roku uruchomiono wytwórnię wód gazowanych i przejęto zakłady mięsne w Pilźnie, a w 1984 roku uruchomiono wydział produkcji lodów. W 1985 roku w skład kombinatu weszły ZPOW „Pektowin” w Jaśle. W 1986 roku utworzono wydział przetwórstwa mięsnego i konserw, a w 1987 roku przejęto ZPOW w Tymbarku i zakłady mięsne w Krakowie. W 1989 roku „Igloopol” przejął zakłady piwowarskie w Zielonej Górze i przystąpił do spółki Wolny obszar celny w Szczecinie.

  Brona – narzędzie uprawowe do spulchniania i rozdrabniania roli (bronowania). Stosowane najczęściej po orce do rozdrabniania roli, lub po zasiewie, w celu przykrycia materiału siewnego cienką warstwą rozdrobnionej gleby. Stosowane jest także do usuwania kłączy i rozłogów chwastów, jako jedna z metod zwalczania chwastów. Napędzane (ciągnięte) przy pomocy ciągnika lub konia. Rozróżnia się:Dwikozy – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Dwikozy. Historycznie położone są w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej.

  W Krakowie-Bieżanowie rozpoczęto budowę kompleksu chłodniczo-przetwórczego, a w Jedlińsku pod Radomiem rozpoczęto przygotowania do budowy zakładów produkcji pektyny. Na Wyspie Mieleńskiej (na terenie wolnego obszaru celnego) planowano wybudować zakłady tłuszczowe. Planowano wybudować podziemne chłodnie w Zagórzu i Strzyżowie, ale wszystkie te inwestycje nie doczekały się realizacji z powodu likwidacji kombinatu.

  Reglamentacja – wprowadzone na stałe lub czasowo ograniczenie wolnego obrotu pewnymi dobrami lub towarami, spowodowane przeważnie niedostatkiem tych dóbr lub towarów i koniecznością ich racjonowania; zjawisko typowe dla gospodarki okresu wojennego i tuż po wojnie, a także, w różnych formach, dla ekonomiki państw socjalistycznych.Radruż (ukr. Радруж, w latach 1977−1981 Rozdroże) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec-Zdrój.

  Przemysł metalowy i budowlany[ | edytuj kod]

  „Igloopol” jako pierwszy w kraju podjął się produkcji we własnym zakresie automatycznych drzwi chłodniczych. W zakładzie metalowym w Dębicy uruchomiono produkcję nadwozi, przyczep oraz naczep chłodniczych i izotermicznych (na początku produkcja była w kooperacji z WSK Mielec). Produkowano także maszyny rolnicze na potrzeby własnych gospodarstw: przyczepy, kultywatory, brony i głębosze. W ośrodku maszynowym w Przysiekach, koło Jasła produkowano opryskiwacze „Igloopol” na licencji zachodnioniemieckiej firmy „Rau”, a w zakładzie metalowym w Adamówce, produkowano sadzarki do ziemniaków.

  Dąbrowica – wieś w Polsce położona na pograniczu Doliny Dolnego Sanu i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Kuryłówka.Strzyżów – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, na Pogórzu Strzyżowskim, nad Wisłokiem, 30 km od Rzeszowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzyżów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego. Według danych GUS z 30 czerwca 2010 miasto liczyło 8782 mieszkańców. Strzyżów, w przeciwieństwie do pobliskiego Rzeszowa, stanowi część historycznej Małopolski; przed rozbiorami miasto było położone w województwie sandomierskim.

  Kombinat planował produkcję własnych ciągników rolniczych o średniej mocy „Ferrari-Igloopol”. W 1987 roku prowadzono rozmowy w sprawie powołania polsko-włoskiej spółki, a ciągniki miały być produkowane w zakładzie w Skawinie, jednak wspólne przedsięwzięcie nie doszło do skutku. W 1989 roku przymierzano się do przejęcia części Stoczni Gdańskiej, gdzie planowano produkcję małych ciągników rolniczych i przyczep dla rolników indywidualnych, oraz planowano otworzyć, salon importowanych z zachodu, samochodów i maszyn.

  Izabelin – osada wsi Cieplice w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Adamówka. Wysoka Głogowska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Głogów Małopolski, nad strugą Gołębiówką.

  W końcu lat 80. w zakładzie metalowym w Manasterzu rozpoczęto produkcję elektrowni wiatrowych. W 1988 roku przejęto „Fermstal” w Dynowie, a w 1989 roku przejęto fabrykę wentylatorów w Olkuszu. Prowadzono produkcję w kooperacji z WSK Mielec (usterzenia do samolotów An-2 w Pustkowie), elementy pomp wtryskowych do silników „Leyland” (w Kolbuszowej). „Igloopol” na własne potrzeby posiadał zakłady remontowo-budowlane i produkcji materiałów budowlanych. Posiadano cegielnie w Dębicy, Podborzu i Proszowicach, oraz zakład prefabrykacji betonów w Sieniawie, tartaki w Smolniku i Bieszczadach. Produkowano pustaczarki i betoniarki. Budowano domy i bloki mieszkalne dla własnych pracowników. Prowadzono także produkcję odzieży ochronnej dla pracowników w Straszęcinie, wypał węgla drzewnego w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Planowano produkcję papieru toaletowego, który miał być produkowany w Zakładach Rolnych „Igloopolu” w Kolonii-Łaszczówce (ZRP Narol) i Manasterzu (ZRP Sieniawa).

  Wolny obszar celny – wyodrębniona, niezamieszkana część większego obszaru celnego, traktowana jak zagranica, na którym obowiązuje jednolity system celny. W wolnym obszarze celnym może być prowadzona działalność gospodarcza, z wyłączeniem handlu detalicznego.Pałac w Sieniawie – zbudowany przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego na początku XVIII w. Dzisiejszy wygląd uzyskał podczas przebudowy z lat 1881-1883 dokonanej przez Czartoryskich.

  Handel[ | edytuj kod]

  KRP „Igloopol” utworzył własne sklepy firmowe, które działały w strukturach domów handlowych i w zakładach rolno-przemysłowo-handlowych. W 1987 roku posiadano 176 sklepów i punktów gastronomicznych. Sklepy te były lepiej zaopatrzone i ogólnie dostępne też dla mieszkańców, gdzie można było kupić niektóre artykuły mięsne poza reglamentacją. W Dębicy był sklep dewizowy „Igloopex”. W 1988 roku utworzono sklep firmowy we Lwowie. Pewna część towarów trafiała na eksport za pośrednictwem Biura Handlu Zagranicznego „Igloopol” w Warszawie.

  Głębosz - narzędzie lub maszyna do uprawy specjalnej o głębokości większej niż 40 cm zwanej głęboszowaniem. Zespołem roboczym głębosza są zęby zakończone dłutami. U głębosza aktywnego dłuta w czasie pracy wykonują ruch postępowy i oscylujący, a biernego tylko ruch postępowy. Głębosz stosowany głównie do kruszenia, spulchniania gleby w celu polepszenia jej właściwości fizycznych i biologicznych. Spulchnia nie wzruszoną przez orkę warstwę gleby i umożliwia jej lepsze przesiąkanie i dopowietrzenie, co sprzyja rozwojowi korzeni roślin. Przesłanką do wykonania tego zabiegu są pojawiające się wiosną i po obfitych opadach i długo utrzymujące się na polach zastoje wodne.Leyland Motors Limited – brytyjska wytwórnia samochodów założona w 1920 roku. Po trzech latach produkcji ośmiocylindrowych samochodów osobowych skoncentrowała się na wytwarzaniu ciężarówek i autobusów, które produkuje do dziś. W latach 60. przejęła fabryki samochodów osobowych Standard-Triumph i Rover, a po połączeniu z Jaguarem i grupą BMC (Austin, Morris, Riley, Wolseley) utworzono koncern British Leyland Motor Corporation, znacjonalizowany w 1975 roku. Po reprywatyzacji produkcję samochodów osobowych uniezależniono od Leylanda w ramach Rover Group.

  Utworzono także własną bazę hotelowo-turystyczną. Najpierw powstał hotel w Dębicy, a następnie zaadaptowano na czterogwiazdkowy hotel Opactwo Benedyktynek w Jarosławiu. Rozpoczęto budowę hoteli w Sosnowcu i Radomiu, ale z powodu likwidacji nie zdążono ich ukończyć, planowano budowę hotelu w Rzeszowie. W Czarnej planowano utworzyć ośrodek wypoczynkowy z hotelem, ujeżdżalnią koni, krytym basenem, boiskami sportowymi, kortami tenisowymi i wyciągiem narciarskim. Wszystko to miało być zasilane energią odnawialną z planowanych własnych elektrowni wiatrowych i wodnych oraz kolektorów słonecznych. W Bieżanowie planowano otworzyć centrum handlowe.

  Janusz Józef Byliński (ur. 10 marca 1952 w Zakroczymiu) – polski polityk, inżynier ogrodnik, były minister rolnictwa, poseł na Sejm X kadencji.Oleszyce – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, położone na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, nad rzeczką Przerwą, dopływem Lubaczówki. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Oleszyce. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. przemyskiego. W Oleszycach działa zespół piłkarski i siatkarski „Czarni Oleszyce”.

  Zaplecze socjalne, kultura i sport[ | edytuj kod]

  KRP „Igloopol” przy zakładzie wiodącym w Dębicy wybudował osiedle mieszkaniowe z infrastrukturą (bloki-tarasowce, Hotel „Igloopol”, zakładowy Dom Kultury i Nauki „Mors”, Dom Sportu i stadion sportowy). Ze Straszęcina do Dębicy wybudowano linię trolejbusową, planowano także zbudowanie linii trolejbusowej w Krakowie. W 1978 roku przy kombinacie zostało założone Towarzystwo Sportowe „Igloopol” Dębica, które później zostało przemianowane na Ludowy Klub Sportowy Igloopol Dębica, którego drużyna piłkarska w sezonach 1990/1991 i 1991/1992 grała w I lidze polskiej. W Straszęcinie utworzono Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy, a w Iwoniczu-Zdroju Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy „Igloopolu”. Założono Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”, a także wydawano zakładową gazetę.

  Adamówka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Leży przy drodze wojewódzkiej nr 835. Miejscowość jest siedzibą gminy Adamówka.Gorajec (w latach 1977-1981 Dąbrowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Cieszanów, nad potokiem Gnojnik na Płaskowyżu Tarnogrodzkim.

  KRP „Igloopol” odbudował zabytkowe obiekty: Pałac w Sieniawie (za staraniem dyrektora ZRP „Igloopol” Sieniawa, Adama Ogorzelskiego), dwór w Straszęcinie, zabytkową karczmę w Zawadzie. Programem odnowy objęto także pałac w Narolu, dwór w Wiśniowej, zamek w Zawadzie. Na terenie „Igloopolu” było 30 obiektów zabytkowych, a specjalistą ds. konserwacji zabytków był Wojciech Sobocki.

  Węgiel drzewny (roślinny), czerń węglowa, C.I. 77266 (E153) – lekka, czarna substancja wytwarzana z drewna w procesie suchej destylacji. Głównym składnikiem jest węgiel pierwiastkowy, zanieczyszczony popiołem i licznymi związkami organicznymi.Dębica – miasto i gmina w województwie podkarpackim, siedziba powiatu dębickiego, położone nad rzeką Wisłoką, w Rynnie Podkarpackiej, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Przed 1945 rokiem Dębica należała do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego oraz spożywczego.

  Spółka Akcyjna „Igloopol”[ | edytuj kod]

  We wrześniu 1988 roku dyrekcja i Rada pracownicza KRP „Igloopol” w Dębicy, po uzyskaniu zgody pracowników złożyła do ministra rolnictwa wniosek o przekształcenie kombinatu w spółkę akcyjną. W kwietniu 1989 roku w sądzie została zarejestrowana spółka pod nazwą Zjednoczone Zakłady Rolne, Przemysłowe i Handlowe „Igloopol” Spółka Akcyjna, jako pierwsza spółka akcyjna w Polsce. 28 czerwca 1989 roku minister rolnictwa Kazimierz Olesiak, podjął decyzję o likwidacji kombinatu, a jego majątek wydzierżawił spółce. Akcje „Igloopolu” otrzymali: skarb państwa (35%), pracownicy „Igloopolu” (15%), Ludowy Klub Sportowy „Igloopol” (15%), PHU „Transakcja” sp. z o. o. w Warszawie (15%), Ludowe Przedsiębiorstwo Spółdzielcze „Piastpol” w Warszawie (10%), Spółdzielnia Mieszkaniowa „Igloopol” w Dębicy (5%), kilka innych instytucji (mniejsze ilości). „Igloopol” stał się pierwszym kapitalistycznym koncernem w Polsce, przygotowanym do nowych realiów gospodarczych.

  Zagórz – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie sanockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zagórz. Położony w pobliżu ujścia Osławy do Sanu, na Pogórzu Bukowskim.Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. (PZL Mielec) – największe zakłady lotnicze w Polsce, ulokowane w Mielcu w województwie podkarpackim. Powstały w 1938 roku jako Zakład Nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych, w 1999 roku w wyniku restrukturyzacji stały się niezależnym podmiotem gospodarczym. Przedsiębiorstwo działa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Od 2007 r. jest to spółka zależna amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation.

  Likwidacja „Igloopolu”[ | edytuj kod]

  Przekształcenie „Igloopolu” w Spółkę Akcyjną spotkało się już w 1988 roku ze stanowczym sprzeciwem Józefa Ślisza, działacza „Solidarności” Rolników Indywidualnych. 23 marca 1990 roku minister rolnictwa Czesław Janicki wypowiedział Spółce „Igloopol” umowę dzierżawy majątku. W maju 1990 roku ministerstwo sprawiedliwości wystąpiło z rewizją nadzwyczajną do Sądu Najwyższego o unieważnienie rejestracji Spółki „Igloopol”. Francuska firma spożywcza zgłosiła propozycję zainwestowania w spółkę utworzoną przez Francuzów, skarb państwa i „Igloopol”. 20 września 1990 roku Sąd Najwyższy uchylił decyzję o rejestracji spółki. 26 września minister rolnictwa Janusz Byliński powołał Tomasza Kwiatkowskiego na likwidatora formalnie nieistniejącego kombinatu. Likwidator Tomasz Kwiatkowski usunął prezesa Edwarda Brzostowskiego, który przed odejściem odwołał się do ministra sprawiedliwości, gdzie uznano działania likwidatora za bezprawne. W kombinacie działały dwie grupy Solidarności: Międzyzakładowa „Solidarność” w Dębicy (dążąca do rozbicia firmy na mniejsze zakłady) i Krajowa Komisja Koordynacyjna „Solidarność” Zjednoczonych Zakładów „Igloopol” (działająca w większości zakładów w Polsce, która dążyła do utrzymania w jedności całej spółki). 3 października 1990 roku odbyło się spotkanie likwidatora z członkami „Solidarności”, którzy byli zwolennikami prezesa Edwarda Brzostowskiego. 8 października 1990 roku powstał komitet protestacyjny, a wskutek tego wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Lech Kaczyński rozwiązał „Solidarność” „Igloopolu”, co stało się przyczyną likwidacji firmy.

  Besko – wieś nad Wisłokiem położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Besko; siedziba gminy Besko.Niemstów (w latach 1977-1981 Chmielowice) – wieś w Polsce położona w woj. podkarpackim, w pow. lubaczowskim, w gm. Cieszanów.

  Podczas trwania konfliktu, 16 zagranicznych firm z Japonii, Holandii, Szwecji, Austrii, USA i Finlandii składało oferty współpracy z „Igloopolem”, ale rząd zablokował te wszystkie propozycje. W listopadzie 1991 roku kolejnym likwidatorem został Zbigniew Białek. W czerwcu 1992 roku majątek KRP „Igloopol” w likwidacji został przekazany do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

  Borzęcin – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Borzęcin. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim.Manasterz (w latach 1977-1981 Osetkowo) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Wiązownica. Położony u ujścia Lubaczówki do Sanu, 16 km na północ od Jarosławia.

  Struktura organizacyjna[ | edytuj kod]

  Struktura organizacyjna „Igloopolu” w 1989 roku.

  Centrum[ | edytuj kod]

 • Centrum Zarządzania i Rozwoju „Igloopol” w Straszęcinie.
 • Zakłady Przemysłowe[ | edytuj kod]

 • Zakłady Przemysłowe „Igloopol” w Dębicy – Zakład Spożywczy Dębica; Zakład Metalowy Dębica; Zakład Budowlany Dębica; Cegielnie: Dębica, Podborze; Zakład Mięsny Pilzno.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe[ | edytuj kod]

 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Dąbrowicy – Zakłady Rolne: Cieplice, Jelna, Kuryłówka, Piskorowice, Przychojec, Rzuchów; Ferma Łazów.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol-Fermstal” w Dynowie – Zakłady Rolne: Kotów, Leszczawa, Lipa, Łodzinka, Malawa, Mielnów, Olszany, Piątkowa.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Horyńcu – Zakłady Rolne: Dziewięcież, Podemszczyzna, Radruż, Werchrata; Fermy: Niwki Horynieckie, Monasterz, Sołotwina.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol-Pektowin” w Jaśle – Zakłady Rolne: Besko, Dukla, Kotań, Miejsce Piastowe, Moderówka, Mszana, Ożenna, Wyszowatka; Zakład Ogrodniczy Gorajowice; Fermy: Bóbrka, Szewnie, Równe, Zawadka Rymanowska, Polany, Żydowskie, Świątkowa, Sieniawa.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Krakowie – Chłodnie: Kraków ul. Pana Tadeusza, Kraków ul. Dekerta, Kraków-Bieżanów (w budowie); Zakłady Mięsne Kraków; Zakład Transportu Kraków; Zakład Budowlany Kraków; Zakład Metalowy Skawina; Zakład Mięsny Nowa-Huta; Cegielnia Proszowice; Zakłady Rolne: Bieńkowice, Wola Batorska; Ferma Dziewin.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Narolu – Zakłady Rolne: Łaszczówka-Kolonia, Łówcza Nowa, Łówcza Stara; Ferma Huta Stara.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Nowym Siole – Zakłady Rolne: Chotylub, Gorajec, Lubliniec Nowy, Lubliniec Stary, Niemstów.
 • Zakłady Rolno Przemysłowe „Igloopol” w Oleszycach – Zakłady Rolne: Lubomierz, Stary Dzików, Stare Sioło, Sucha Wola; Suszarnia Zielonek Nowa Grobla.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Rzeszowie – Chłodnia Rzeszów; Zakłady Rolne: Pogwizdów, Smolarzyny, Trzeboś, Wysoka Głogowska; Zakład Przemysłowo-Rolny Kolbuszowa; Fermy: Łąka, Krzemienica Raniżów; Zakłady Rolne: Bonarówka, Frysztak, Lutcza, Pstrągowa, Wiśniowa; Fermy: Korzuchów, Kalembina, Wysoka Strzyżowska, Żyznów; Gorzelnia Cieszyna.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Sieniawie – Zakłady Rolne: Adamówka, Dobcza, Izabelin, Lipowiec, Manasterz; Zakład Metalowy Adamówka; Fermy: Mołodycz, Wywłoczka.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Smolniku – Zakłady Rolne: Czarna, Czarna Dolna, Moczary, Michniowiec, Skorodne, Tarnawa Niżna, Wołosate; Fermy: Lutowiska, Polana, Chrewt, Krywe, Krywka, Nowosielce Kozickie; Wytwórnia Wód Gazowanych Lutowiska.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Straszęcinie – Zakłady Rolne: Bobrowa, Pustków, Trzciana, Radomyśl Wielki, Zaborcze, Zawada, Rzemień; Zakład Ogrodniczy Przyborów; Fermy: Kiełków, Ostrów, Zasów, Głobikowa; Zakład Metalowy Straszęcin; Żwirownia Grabiny.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe „Igloopol” w Tarnowie – Chłodnia Tarnów; Zakłady Rolne: Borzęcin, Dołęga, Szczurowa, Żabno, Radlna, Radłów, Siedliska; Fermy: Konary, Garbek, Dąbrówka, Burzyn.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe[ | edytuj kod]

 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Chmielniku.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowe-Handlowe „Igloopol” w Dwikozach – Chłodnia Dwikozy; Zakłady Rolne: Kurów, Wólka Wojnowska, Ruda Kościelna; Zakład Ogrodniczy Stalowa Wola; Ferma Łysowody; Gorzelnia Zaleszany.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Gdańsku – Zakłady Ogrodnicze: Suchy Dwór, Rekowo.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Jedlińsku z/s w Radomiu – Zakłady Spożywcze: Radom, Sucha; Zakłady Rolne: Brzóza, Policzna, Starosiedlice; Zakład Metalowy Radom; Zakład Handlu Radom.
 • Zakłady Rolniczo-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Tychach – Zakłady Ogrodnicze: Tychy, Paczyna, Bory Malinowskie; Zakłady Rolne: Bieruń Nowy, Bieruń Stary, Dziećkowice; Zakład Budowlany Tychy; Zakład Handlu Sosnowiec.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Nowym Sączu z/s Tymbarku – Zakłady Mięsne: Nowy Sącz, Zakopane; Zakład Budowlany Limanowa; Zakład Rolny Jodłownik; Fermy: Goduszawa, Janowice, Dobroniów, Lipie, Wolica; Browar Szczyżyc.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Warszawie – Zakład Ogrodniczy Reguły.
 • Zakłady Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Zielonej Górze – Browary: Zielona Góra, Nowa Sól, Żary; Zakład Budowlany Zielona Góra.
 • Zakłady Przemysłowo-Handlowe[ | edytuj kod]

 • Zakłady Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Goleszowie.
 • Zakłady Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Olkuszu.
 • Zakłady Przemysłowo-Handlowe „Igloopol” w Siedlcach.
 • Zakłady Transportu i Zaopatrzenia „Igloopol” w Straszęcinie.
 • Ośrodek Maszynowy „Igloopol” w Przysiekach.
 • Biuro Handlu Zagranicznego „Igloopol” w Warszawie.
 • Domy Handlowe „Igloopol” w Dębicy.
 • Domy Handlowe „Igloopol” w Jarosławiu (z Zakładem Budowlanym Roźwienica).
 • Domy Handlowe „Igloopol” w Katowicach.
 • Domy Handlowe „Igloopol” w Rzeszowie.
 • Domy Handlowe „Igloopol” w Sanoku.
 • Przedsiębiorstwo Inwestycyjne „Igloopol” w Szczecinie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.Narol – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie lubaczowskim; siedziba gminy miejsko-wiejskiej Narol. Miasto położone jest na Roztoczu Wschodnim, nad rzeką Tanwią.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mi-2 (ros. Ми-2) (oznaczenie NATO Hoplite) – średni, wielozadaniowy śmigłowiec zaprojektowany przez radzieckie biuro konstrukcyjne Michaiła Mila, a seryjnie produkowany jedynie przez zakłady WSK Świdnik. Mi-2 był jedynym śmigłowcem konstrukcji radzieckiej nigdy nieprodukowanym w ZSRR.
  Województwo tarnowskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski. Graniczyło z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. Siedzibą władz województwa był Tarnów.
  Goleszów (cz. Holešov ve Slezsku, niem. Golleschau) – wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Goleszów. Wieś leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia miejscowości wynosi 1211 ha, a liczba ludności 4045, co daje gęstość zaludnienia równą 334 os./km².
  Smolnik (ukr. Смільник) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, nad rzeką San przy drodze wojewódzkiej nr 896. Wieś jest częścią składową sołectwa Lutowiska.
  Kombinat - organ zarządzania przedsiębiorstwem wielozakładowym w okresie PRL (od 1969). Organizacyjnie były podporządkowane zjednoczeniom branżowym, szereg z nich bezpośrednio ministerstwom.
  Miejsce Piastowe – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe.
  Roźwienica – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, siedziba gminy Roźwienica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.