• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Igliczna - Masyw Śnieżnika

  Przeczytaj także...
  Szklary – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. W miejscowości znajduje się leśnictwo, ośrodek kolonijny oraz 1 gospodarstwo rolne.Ziemia Kłodzka (czes. Kladsko lub Hrabství kladské, niem. Glatzer Ländchen lub Grafschaft Glatz) – teren dawnego hrabstwa kłodzkiego, dziś powiatu kłodzkiego, kraina historyczna leżąca na południe od Dolnego Śląska obejmująca Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie (Góry Suche, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Złote, Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Bialskie, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie).
  Bór świerkowy (świerczyna) – las iglasty, w którym dominującym gatunkiem w drzewostanie jest świerk. Bory świerkowe występują przede wszystkim w górach w paśmie regla dolnego jak i regla górnego. Pozostałe bory świerkowe są głównie wynikiem sztucznego nasadzania.
  Igliczna widziana ze Śnieżnika

  Igliczna (niem. Spitziger Berg, 1945 Stożek, 845 m n.p.m.) – góra w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

  Wzniesienie położone jest na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na północny zachód od miejscowości Międzygórze.

  Igliczna to niewielki ale wyniosły, stożkowaty szczyt o stromych zboczach i z wyraźnym szczytem, stanowi zakończenie długiego, bocznego ramienia odchodzącego na zachód od Czarnej Góry i Jaworowej Kopy przez Lesieniec. Góra zbudowana jest z gnejsów, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, które w partii szczytowej, tworzą skalny grzebień wyrastający z rumowiska skalnego. Na zboczach występują liczne skałki gnejsowe. Charakterystyczny kształt góry i położenie na skraju Masywu Śnieżnika, który stromo opada w kierunku Rowu Górnej Nysy, czyni górę rozpoznawalną w terenie. Szczyt pokryty prawie w całości gęstym lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych. Wzniesienie od północnej i zachodniej strony zasłania Międzygórze. Pod szczytem znajduje się popularne sanktuarium „Maria Śnieżna” i schronisko „Na Iglicznej”. Późnobarokowy kościółek pątniczy wzniesiono w latach 1781-1782. W pobliżu kościoła znajduje się droga krzyżowa, prowadząca na wierzchołek Iglicznej. Przez Igliczną przechodzą główne szlaki turystyczne Masywu Śnieżnika. Szczyt jest doskonałym punktem widokowym na część ziemi kłodzkiej i otaczające ją pasma górskie.

  Sudety Wschodnie (332.6) (cz. Jesenická oblast, Východní Sudety, Východosudetská oblast, niem. Ostsudeten) - pasma górskie w południowo-zachodniej Polsce i północnej części Czech, wschodnia część Sudetów będąca częścią prowincji Masywu Czeskiego.Formacja skalna – naturalna, wypukła lub wklęsła forma ukształtowania terenu zbudowana najczęściej z litej skały.

  Turystyka[]

  W pobliżu przechodzą następujące znakowane szlaki turystyczne:

 • szlak turystyczny żółty droga Szklary-Samborowice - Jagielno - Przeworno - Gromnik - Biały KościółŻelowiceOstra GóraNiemcza - Gilów - Piława Dolna - Góra Parkowa - Bielawa - Kalenica - Nowa Ruda - Sarny - Tłumaczów - Radków - Skalne Wrota - Pasterka - Karłów - Lisia Przełęcz - Białe Skały - Skalne Grzyby - Batorówek - Batorów - Skała Józefa - Duszniki-Zdrój - Schronisko PTTK „Pod Muflonem” - Szczytna - Zamek Leśna - Polanica-Zdrój - Przełęcz Sokołowska - Łomnicka Równia - Huta - Zalesie - Stara Bystrzyca - Bystrzyca Kłodzka - Pławnica - Szklary - Igliczna - Międzygórze - Jawor - Przełęcz Puchacza,
 • szlak turystyczny zielony zielony z Międzygórza na Czarną Górę i Przełęcz Puchaczówkę,
 • szlak turystyczny czerwony czerwony z Wilkanowa (2 h) do Międzygórza (0:45 h) i dalej do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku” (3:30 h),
 • szlak konny z Bystrzycy Kłodzkiej do Hali pod Śnieżnikiem i Kletna.
 • Przy schronisku punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Śnieżnika i Czarnej Góry.

  Żelowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice, w obrębie Wzgórz Niemczańskich.Lesieniec (dawniej niem. Schneer-Berg, po 1945 r. również Lisieniec) – góra ze szczytem na wysokości 868 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

  Przypisy

  1. nazwa na podstawie mapy Kotliny Kłodzkiej wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej i opublikowanej w czasopismie "Sudety" nr 5/2011
  2. Informacje zawarte na stronie PTTK Strzelin; dostęp: 3.08.2015

  Bibliografia[]

 • W.Brygier; Przewodnik turystyczny; Sudety Wschodnie; Wyd. "Expres Map"; Warszawa 2007r.;ISBN 9788360120866
 • Praca zbiorowa; Mapa Sudety Wschodnie; Skala 1:60 000; Wyd. "Expres Map"; Warszawa 2010r.;ISBN 9788326800542
 • Linki zewnętrzne[]

 • Galeria zdjęć
 • Wilkanów (niem. Wölfelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka.Kletno (dawniej niem. Klessengrund) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szklary (niem. Gläsendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik.
  Przełęcz Puchaczówka (niem. Puhu-Pass, 864 m n.p.m.) – przełęcz oddzielająca pasmo gór Krowiarek od Masywu Śnieżnika. Przez przełęcz przechodzi Droga wojewódzka nr 392 z Bystrzycy Kłodzkiej do Stronia Śląskiego. Na przełęczy węzeł szlaków turystycznych, punkt widokowy, murowana kapliczka i bacówka.
  Piława Dolna (niem. Peilau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.
  Jagielno (niem. Deutsch Jägel) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.
  Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.
  Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" im. Zbigniewa Fastnachta – górskie schronisko w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika w woj. dolnośląskim.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.