• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Igarka

  Przeczytaj także...
  Jenisej (ros. Енисей) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Syberii środkowej. Jej długość wynosi 4102 km, a powierzchnia dorzecza 2580 tys. km. Powstaje z połączenia Wielkiego i Małego Jeniseju, w pobliżu miasta Kyzył. W górnym biegu przełamuje się przez pasma górskie Sajanu Wschodniego i Sajanu Zachodniego. W środkowym i dolnym biegu, Jenisej oddziela Nizinę Zachodniosyberyjską od Wyżyny Środkowosyberyjskiej. W odległości ok. 300 km od ujścia do Morza Karskiego dzieli się na szereg ramion. Niemal na całej długości żeglowna, dostępna dla statków morskich na odcinku ok. 1000 km od ujścia. Jenisej jest najbardziej zasobną w wodę rzeką syberyjską, dzięki czemu posiada olbrzymi potencjał energetyczny, wykorzystywany przez liczne elektrownie wodne.Kraj Krasnojarski (ros. Красноярский край, Krasnojarskij kraj) - kraj w Rosji. Druga pod względem wielkości (po Jakucji) jednostka terytorialna Rosji. Stolicą jest Krasnojarsk (910 tys. mieszkańców). Wchodzi w skład Syberyjskiego Okręgu Federalnego.
  Martwa Droga (Transpolarna Magistrala Kolejowa) to nazwa północno-syberyjskiej linii kolejowej budowanej w latach 1949-1953 przez więźniów łagrów sowieckich.

  Igarka – miasto w Rosji w północnej części Kraju Krasnojarskiego nad Jenisejem, 163 km za kołem podbiegunowym. Około 8,6 tys. mieszkańców (6183 (2010); 8627 (2002); 18 820 (1989); 16 000 (1970)).

  Igarka została założona w roku 1929 jako ośrodek wyrębu i obróbki okolicznych lasów przez przesiedlonych siłą z południa Rosji chłopów. Zbudowano również port służący do eksportu pozyskanego tam drewna. W latach 1949-1953 podjęta została nieudana próba utworzenia połączenia kolejowego Igarki z siecią kolejową ZSRR. Projekt kolei Salekhard–Igarka (Martwa Droga) pochłonął tysiące istnień więźniów sowieckich łagrów.

  Gułag, GUŁag (zapis dopuszczalny: GUŁAG) – system obozów pracy przymusowej w ZSRR, w którym więźniami byli zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby uznawane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane. Słowo jest akronimem rosyjskiej nazwy instytucji zarządzającej tym systemem: Главное управление исправительно-трудовых лагерей и колоний (Gławnoje uprawlenije isprawitielno-trudowych łagieriej i kolonij, Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy). W rzeczywistości, w różnych okresach, instytucja ta nosiła różne nazwy. Jako synonim stosowane jest określenie łagry od rosyjskiego słowa obóz (лагерь, łagier). Niekiedy spotyka się nieprawidłowe użycie terminu „gułag” w znaczeniu „łagier” (pojedynczy).Port lotniczy Igarka (IATA: IAA, ICAO: UOII) – port lotniczy położony 3 km na południe od Igarki, w Kraju Krasnojarskim, w Rosji.

  Aktualnie Igarka jest ośrodkiem przemysłu drzewnego i rybnego. Znajduje się tam port rzeczny dostępny dla statków pełnomorskich oraz stacja naukowo-badawcza Rosyjskiej Akademii Nauk.

  Lokalne lotnisko położone jest na wyspie co czyni je trudno dostępnym w okresie roztopów. Zimą na wyspę dojechać można po lodzie, latem działa połączenie promowe, w okresie przejściowym zaś przejazd na wyspę jest problemem.

  Główną atrakcją Igarki jest obecnie Muzeum Skamielin które wygrało parę nagród europejskich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.