• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • If I Were a Boy  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Big Girls Don’t Cry – czwarty singel z debiutanckiego albumu solowego Fergie, The Dutchess (2006). Piosenkarka wystąpiła, śpiewając piosenkę, na takich koncertach jak: [email protected], American Idol, Koncert dla księżniczki Diany, Live Earth.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Knowles została posądzona przez dziennikarza Rogera Friedmana z FoxNews.com o kradzież „If I Were A Boy” BC Jean. W artykule opublikowanym 14 października 2008 roku przedstawił sprawę z perspektywy Jean, pisząc:

  Ona nie miała pojęcia, że Beyoncé w ogóle nagrała jej piosenkę, dopóki nie dostała telefonu od nieznajomego, który ją o tym poinformował. Według źródeł, wraz z matką/menedżerką [Lori Carlson] były otoczone przez ludzi Beyoncé oraz innych, którzy widzieli w „If I Were A Boy” złoto i chcieli za wszelką cenę pozyskać utwór. Wielu ludzi znało agresywną pogoń Mathew Knowlesa za regulacją praw autorskich potencjalnych hitów. Jego celem było zdobyć prawa do piosenki i umieścić Beyoncé na liście jej autorów.

  Mathew Knowles (ur. 9 stycznia 1951) – amerykański menedżer, producent oraz dyrektor muzyczny. Jest menedżerem swojej córki Solange oraz byłym menedżerem Beyoncé.I Am... Sasha Fierce – trzeci album studyjny amerykańskiej wokalistki Beyoncé Knowles, wydany 14 listopada 2008 roku nakładem Columbia Records. Ukazał się w dwudyskowym formacie; każda z płyt reprezentowała kontrastujące ze sobą strony osobowości oraz stylu muzycznego Knowles. Pierwszy dysk, I Am..., składał się z wolnych i utrzymanych w średnim tempie klasycznych ballad popowych i R&B, podczas gdy drugi – Sasha Fierce, przestawiał tytułowe, sceniczne alter ego wokalistki, skupiając się na tanecznych utworach, czerpiących z Europopu oraz electropopu.

  Ostatecznie Knowles nie została jednak wymieniona jako współautorka utworu.

  Friedman obwinił za zaistniałą sytuację Toby'ego Gada:

  Wiem, że BC Jean napisała i nagrała masę piosenek, a Gad miał wyprodukować jej album. Jednak gdy umowa została zerwana Gad, który był wymieniany jako współautor ponad 300 utworów, zabrał je i zaczął oferować ścieżki znanym artystom. Wśród tychże piosenek jest m.in. „Big Girls Don't CryFergie.

  Fox News poinformowała, że Knowles i BC Jean doszły do porozumienia, a ich umowa zakłada prawdopodobnie, że Beyoncé nagra z Jean wspólny utwór na debiutancki album BC.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

  Popularność[ | edytuj kod]

  „If I Were a Boy” zadebiutował 2 października 2008 roku na 100. pozycji Billboard Hot 100, wyłącznie w oparciu o emisję w stacjach radiowych. Tydzień później singel awansował na 68. miejsce, a w trzecim tygodniu, dzięki sprzedaży w wysokości 190.000 kopii, dotarł na 3. miejsce. W następnym tygodniu spadł na 5. pozycję, po czym ponownie powrócił na 3. miejsce. Jednocześnie utwór uplasował się na szczycie Hot Digital Songs, rozchodząc się w 170.000 egzemplarzy. Siedem dni później na 1. pozycji zastąpił go inny singel Knowles, „Single Ladies (Put a Ring on It)” z 204.000 kopii, podczas gdy wynik „If I Were a Boy” wyniósł kolejne 160.000 kopii. W ciągu pięciu tygodni od premiery piosenka rozeszła się w 974.000 kopii. 13 października 2009 roku „If I Were a Boy” pokrył się dwukrotną platyną w Stanach Zjednoczonych ze sprzedażą powyżej 2.000.000 kopii. Beyoncé stała się siódmą wokalistką w historii, której dwa single przebywały jednocześnie w pierwszej piątce listy.

  Hot Digital Songs – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Tworzona jest na podstawie cyfrowej sprzedaży singli i wraz z Billboard Hot 100 Airplay i Hot 100 Singles Sales stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Billboard Hot 100.R. Kelly, właściwie Robert Sylvester Kelly (ur. 8 stycznia 1967 w Chicago) - amerykański piosenkarz i producent muzyczny.

  26 października 2008 roku „If I Were a Boy” stał się najwyższym debiutem tygodnia oraz drugim najwyższym debiutem w twórczości Beyoncé w Australii, gdy uplasował się na 12. miejscu Australian Singles Chart w oparciu o sprzedaż digital download. W następnym tygodniu singel awansował na szczyt listy. W Nowej Zlenadii piosenka zadebiutowała na 8. pozycji, po czym awansowała na 2. miejsce. „If I Were a Boy” pokryła się w tym kraju platyną za sprzedaż powyżej 15.000 kopii. W Wielkiej Brytanii singel zadebiutował na 2. pozycji UK Singles Chart, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 64.554 kopii. Tydzień później spadł na miejsce 3. z 57.917 kopii, a w trzecim tygodniu „If I Were a Boy” dotarł na szczyt notowania, sprzedając się w 47.949 egzemplarzy. Był tym samym czwartym solowym singlem numer jeden Knowles w tym kraju. „If I Were A Boy” była 16. najlepiej sprzedającą się piosenką 2008 roku w Wielkiej Brytanii. Singel spędził również 5 tygodni na 1. pozycji UK R&B Chart, a został zastąpiony przez inną ścieżkę wokalistki, „Single Ladies (Put a Ring on It)”. „If I Were a Boy” stał się najlepiej sprzedającym utworem Knowles w Wielkiej Brytanii, gdzie rozszedł się w sumie w ponad 588.000 kopii. Poza tym singel był 58. najlepiej sprzedającym się singlem dekady w tymże kraju.

  Australian Recording Industry Association (ARIA) – australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało w 1983 roku z inicjatywy sześciu wytwórni muzycznych EMI, Festival Records, CBS, RCA, WEA oraz Universal Music Group w miejsce Association of Australian Record Manufacturers (AARM). Główne zadania organizacji to reprezentowanie producentów, obsługa tantiem oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt. ARIA prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw w Australii.Times Square (plac Times) – plac na Manhattanie w Nowym Jorku znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, rozciągający się od ulicy 42 do ulicy 47. W Stanach Zjednoczonych jest tym, czym Plac Czerwony w Moskwie, Pola Elizejskie w Paryżu czy plac Trafalgar w Londynie. Jest to jedna z ikon Nowego Jorku oraz centrum światowego handlu oraz mody, słynie z dużej ilości oświetlenia.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Single Ladies (Put a Ring on It) – piosenka amerykańskiej wokalistki rhythm and bluesowej Beyoncé Knowles, pochodząca z jej trzeciego albumu solowego, I Am... Sasha Fierce. Utwór zyskał dużą popularność głównie ze względu na chwytliwy refren oraz tematykę związaną z empowermentem kobiet.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.