Idy marcowe (ang. The Ides of March) – amerykański film z gatunku thriller, dramat polityczny w reżyserii George’a Clooneya, nakręcony na podstawie sztuki Farragut North Beau Willimona.
Światowa premiera filmu nastąpiła 31 sierpnia 2011 roku, na otwarcie 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego.
Stephen Meyers (Ryan Gosling) prowadzi kampanię wyborczą gubernatora Mike’a Morrisa (George Clooney), który jako kandydat Demokratów ubiega się o urząd prezydenta. Meyers nie jest nowicjuszem, wie, że polityka to brudna gra, ale wciąż ma nadzieję, że w środowisku wyrachowanych cyników jest także miejsce dla uczciwych ludzi, którzy chcą zrobić coś pożytecznego. Taki według niego jest Morris: przyzwoity, otwarty na ludzi facet, który ma szansę zmienić Amerykę na lepsze. Meyers angażuje się w działania wyborcze ze szczerej pasji. Nawet gdy szef konkurencyjnej ekipy, Tom Duffy (Paul Giamatti), składa mu korzystniejszą ofertę, Stephen odmawia, wierzy bowiem w charyzmę Morrisa. Podczas kampanii poznaje sympatyczną stażystkę Molly, z którą zaczyna romansować. Za jej sprawą nieoczekiwanie odkrywa, że Mike Morris nie jest takim chodzącym ideałem, jak mu się do tej pory wydawało, a z każdą chwilą na jaw wychodzą kolejne niepokojące fakty z jego życiorysu. Meyers zastanawia się, co robić.
Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Marisa Tomei (ur. 4 grudnia 1964 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Mój kuzyn Vinny.
Ryan Gosling – Stephen Meyers
George Clooney – gubernator Mike Morris
Marisa Tomei – Ida Horowicz
Evan Rachel Wood – Molly Stearns
Philip Seymour Hoffman – Paul Zara
Paul Giamatti – Tom Duffy
Max Minghella – Ben Harper
Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]
69. ceremonia wręczenia Złotych Globów
nominacja: najlepszy film dramatyczny
nominacja: najlepszy aktor w filmie dramatycznym – Ryan Gosling
nominacja: najlepszy reżyser – George Clooney
nominacja: najlepszy scenariusz – George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon
84. ceremonia wręczenia Oscarów
nominacja: najlepszy scenariusz adaptowany – George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon
65. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej
nominacja: najlepszy scenariusz adaptowany − George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon
nominacja: najlepszy aktor drugoplanowy − Philip Seymour Hoffman
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Idy marcowe w bazie IMDb (ang.)
Idy marcowe w bazie Filmweb

31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni.
Philip Seymour Hoffman (ur. 23 lipca 1967 w Fairport, Nowy Jork, zm. 2 lutego 2014 na Manhattanie) – amerykański aktor.
Warto wiedzieć że... beta
65. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej za rok 2011, odbyła się 12 lutego 2012 w Royal Opera House w Londynie. Nominacje do nagród Akademia ogłosiła 17 stycznia 2012, a prezentację nominacji dokonali brytyjscy aktorzy Holliday Grainger i Daniel Radcliffe oraz przewodniczący BAFTA – Tim Corrie. Nagrody BAFTA zostały wręczone w 23 kategoriach.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Grant Heslov (ur. 15 maja 1963 w Pittsburgh) – amerykański producent, aktor, reżyser i scenarzysta filmowy żydowskiego pochodzenia.
Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.
69. ceremonia wręczenia Złotych Globów za rok 2011, nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) miała miejsce 15 stycznia 2012 roku w Beverly Hilton Hotel w Hollywood. Ceremonię na terenie USA transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził, podobnie jak w zeszłych latach, komik Ricky Gervais.
Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).
84. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2011, odbyła się 26 lutego 2012 roku w Kodak Theatre w Hollywood. Ceremonię w USA transmitowała stacja ABC Network.