• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Idol - format telewizyjny

  Przeczytaj także...
  A cappella (wł. w dosłownym tłumaczeniu: "jak w kaplicy", w dalszym – "w stylu kościelnym") – termin określający styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez towarzyszenia instrumentów. Ów styl wykształcił się na gruncie muzyki kościelnej XVI wieku, a jego teoretyczne dookreślenie dokonało się na kanwie teorii muzyki w I połowie XVII wieku.Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.
  Česko Slovenská Superstar jest międzynarodową edycją popularnego programu typu talent show Pop Idol, produkowana przez dwa kraje: Czechy oraz Słowację. Program jest kontynuacją krajowych wersji formatu - Česko hledá SuperStar oraz Slovensko hľadá SuperStar, które doczekały się 3 edycji w swoich krajach. Program był emitowany przez stację TV Nova w Czechach oraz Markíza na terenie Słowacji, te same stacje emitowały lokalne wersje programu. Aby zagwarantować równe szanse uczestnikom, każdy z krajów ma tyle samo - po 6 miejsc w finałowej 12. osób.

  Idol – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, stworzony w 2001 przez Simona Fullera i realizowany na licencji brytyjskiej firmy producenckiej Fremantle. Zadebiutował w październiku 2001 na kanale ITV jako Pop Idol.

  Pierwszym podmiotem, który wykupił licencję na realizację lokalnej wersji programu, była telewizja Polsat, która w 2002 wyprodukowała pierwszą polską edycję Idola. Prawo do realizacji krajowej wersji programu mają łącznie 54 państwa, w tym m.in. Stany Zjednoczone, Chiny, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Indie, Indonezja, Kambodża, Kolumbia, Niemcy, Nigeria, Norwegia, RPA, Szwecja czy kraje arabskie.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.

  Program ma formę konkursu wokalnego. Po przejściu wstępnych eliminacji uczestnicy prezentują się przed profesjonalną komisją jurorską, śpiewając wybraną piosenkę a cappella bądź z akompaniamentem, np. gitary czy pianina. Jurorzy wybierają finalistów, którzy w kolejnym etapie występują przed publicznością podczas odcinków „na żywo”. Zwycięzcę programu wybierają telewidzowie za pomocą wysyłanych SMS-ów. Nagrodą w konkursie jest możliwość nagrania i wydania albumu studyjnego z pomocą profesjonalnej wytwórni muzycznej.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Drama leads ITV1 autumn line-up (ang.). W: BBC [on-line]. news.bbc.co.uk, 2001-08-21. [dostęp 2018-12-26].
  2. IDOL – największe przedsięwzięcie medialne 2002 roku w Polsce (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-01-31. [dostęp 2018-12-26].
  3. Idols returns to The Philippines on ABS-CBN (ang.). W: Fremantle [on-line]. fremantle.com. [dostęp 2018-12-26].
  Simon Fuller (ur. 17 maja 1960) – brytyjski menedżer muzyczny, producent telewizyjny oraz twórca programu Pop Idol, którego powstało ponad 100 różnych wersji włączając American Idol, Australian Idol, Deutschland sucht den Superstar oraz polską wersję Idol. Fuller jest także współproducentem oraz producentem wykonawczym programu So You Think You Can Dance oraz wielu różnych amerykańskich i europejskich programów. Jest także producentem wykonawczym programu dla HBO i BBC Little Britain USA.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Warto wiedzieć że... beta

  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.