Idnibba
Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.Judea (hebr. יהודה, Yāhūdhā, arab. Jahuza, gr. Ιουδαία, łac. Iudaea) – górzysta kraina geograficzna położona w historycznej środkowej części Izraela. Obecnie terytorium to jest podzielone pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Judea to nazwa Judy używana od IV w. p.n.e. po przejęciu władzy nad Judą przez Greków.
Krucjaty (łac. crux, krzyż) – określenie religijnie sankcjonowanych wypraw zbrojnych w średniowieczu, podejmowanych przez państwa i rycerstwo głównie katolickiej Europy. Wojny te były prowadzone przede wszystkim przeciw muzułmanom, ale także przeciw poganom, chrześcijańskim heretykom, a czasami nawet przeciw samym katolikom. Choć powody tych wojen były w dużym stopniu religijne, to mieszały się one również z czynnikami politycznymi i ekonomicznymi. Krucjaty ogłaszane były głównie przez papieży, jednak czasami również przez innych władców, wspieranych przez papiestwo.
Idnibba (arab. إدنبّة) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Ramli w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela 9 lipca 1948.
Położenie[ | edytuj kod]
Idnibba leżała na pograniczu Szefeli z górami Judei. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 8103 ha. We wsi mieszkało wówczas 490 osób.
Historia[ | edytuj kod]
Wieś Idnibba powstała prawdopodobnie na miejscu rzymskiej osady Danuba. W czasach krzyżowców była nazywana Danuba.
W 1596 Idnibba była niewielką wsią o populacji liczącej 198 osoby. Mieszkańcy utrzymywali się z upraw pszenicy, jęczmienia i sezamu, oraz hodowli kóz i produkcji miodu.
W okresie panowania Brytyjczyków Idnibba rozwijała się jako niewielka wieś.

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w nocy z 8 na 9 lipca 1948 Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „An-Far”, podczas której Idnibba została zajęta i całkowicie wysiedlona. Wszystkie jej domy zostały spalone i wysadzone
Miejsce obecnie[ | edytuj kod]
Rejon wioski zajmują obecnie pola uprawne kibucu Kefar Menachem.
Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Idnibba: „Miejsce i okoliczne ziemie zostały zamienione w pastwiska i duży obszar lasu. Wcześniej buldożery zburzyły pozostałości kamiennych domów i murów znajdujących się w różnych miejscach”.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Welcome To Idnibba (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-08-13].
- Walid Chalidi: All That Remains: The Palestinian Villages Occupied and Depopulated by Israel in 1948. Washington D.C.: Institute for Palestine Studies, 1992, s. 382. ISBN 0-88728-224-5.
- Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Germany: Vorstand der Fränkischen Geographischen Gesellschaft, 1977, s. 150. ISBN 3-920405-41-2.