• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Idea iasonia

  Przeczytaj także...
  Danaidowate (Danainae) – podrodzina owadów z rzędu motyli. Występują one w lasach Azji, Ameryki Półnonej oraz Afryki czyli terenach tropikalnych i subtropikalnych.Rusałkowate, południcowate, południce, perłowce (Nymphalidae) − rodzina z grupy motyli dziennych (Rhopalocera). W 633 rodzajach zawiera 5 700 gatunków rozpowszechnionych na całym świecie (w Polsce 75), m.in. rusałki, przeplatki, dostojki, mieniaki. Mają uwstecznioną przednią parę odnóży. Gąsienice owłosione lub kolczaste. Rodzina południc składa się z podrodzin:
  Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") – rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.

  Idea iasonia – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych, podrodziny danaidowatych, występujący endemicznie na Cejlonie. Spotykany jest w wilgotnych i suchych biotopach Cejlonu, w dwóch różnych odmianach. Jest największym znanym przedstawicielem podrodziny Danaidae. Uwzględniony na liście IUCN jako gatunek podwyższonego ryzyka (NT). Angielska nazwa tego gatunku to Ceylon Tree Nymph.

  Cejlon (syng. Śrī Lankā, tamil. Ilankai, ang. Ceylon) – druga co do wielkości wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii, od których oddzielona jest cieśniną Palk. Wyspa ma powierzchnię 65,6 tys. km² i stanowi jednocześnie państwo Sri Lankę.

  Historia[]

  Pierwszy opis tego motyla pozostawił angielski entomolog John Westwood, który nadał mu nazwę Hestia iasonia. Przez długi czas entomolodzy uważali go za wyspową odmianę Idea lynceus, wschodnioazjatyckiego gatunku.

  Opis[]

  Imagines mają rozpiętość skrzydeł 110–155 mm, co czyni z nich największych przedstawicieli podrodziny występujących na Cejlonie. Obie pary skrzydeł mają podobna barwę i wzór. Samice mają większe i szersze skrzydła niż samce. Powierzchnia nośna skrzydeł jest na tyle duża w porównaniu z wagą motyla, że pozwala mu na lot przy minimalnym wydatku energii.

  Przypisy

  1. Idea iasonia. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Butterflies of Sri Lanka  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.