• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Id Software  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Catacomb 3-D – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez id Software i wydana prez firmę Softdisk w 1991 roku. Catacomb 3-D używa silnika, który stał się podstawą przy kolejnej grze firmy – Wolfenstein 3D. Był on ulepszoną wersją silnika gry Hovertank 3D. Pojawiły się w nim tekstury oraz płaskie obiekty na ścianach zamiast jednobarwnych bloków.Spear of Destiny – gra FPP wydana w 1992 r. Po sukcesie Wolfensteina 3D, id Software postanowiło stworzyć kolejną część przygód Williama „BJ-a” Blazkowicza. Obie gry wydano w tym samym roku, więc prawie nie różnią się pod względem wykonania. Spear of Destiny jest uważany za prequel Wolfensteina 3D, jednak ze względu na fabułę można ustalić, że jego akcja nie dzieje się przed wydarzeniami z Wolfensteina, ale pomiędzy jego drugim a trzecim epizodem.
  Gry[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Pierwsza gra id Software, dzięki której firma wyróżniła się spośród konkurencji.

  | edytuj kod]

  Strzelanka pierwszoosobowa, której silnik stał się bazą gry Wolfenstein 3D. W porównaniu do Hovertank 3D (także stworzonego przez id Software) cechuje się bardziej rozwiniętą grafiką – ściany nie są jednokolorowymi blokami, posiadają tekstury oraz naniesione płaskie obiekty.

  | edytuj kod]

  Pierwsza gra Id Software, która odniosła sukces – głównie dzięki świetnej (jak na czasy procesorów taktowanych zegarem 8 MHz) pseudotrójwymiarowej grafice oraz kontrowersyjnemu tematowi. Jako agent specjalny aliantów podczas II wojny światowej, gracz penetrował podziemia nazistowskiej fortecy. Trzeba się było zmierzyć z hordami uzbrojonych po zęby esesmanów oraz wyprodukowanych podczas genetycznych eksperymentów potworów. Na koniec z samym Adolfem Hitlerem (kiedy udało się go zastrzelić, mówił płaczliwym głosem „Eva, auf Wiedersehen”).

  Quake Live (wcześniej Quake Zero) – gra akcji FPS stworzona przez id Software zaprojektowana na komputery oparte na architekturze x86 i działające na systemach Microsoft Windows, OS X oraz Linux. Grę ściąga się i uruchamia za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej. Jest następcą Quake III Arena (Q3A). Gra pojawiła się w 2007 r., weszła w fazę bety opartej na zaproszeniach w 2008 i w fazę bety otwartej dnia 24 lutego 2009 r. 8 czerwca 2010 gra wyszła z fazy beta. Gra utrzymywana jest z mikropłatności w modelu Freemium, istnieją dwa konta płatne: premium i pro oraz darmowe o ograniczonej funkcjonalności, w którym to wyświetlane są reklamy przed podłączeniem do serwera.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  | edytuj kod]

  Sukces Wolfensteina był tak duży, że wkrótce agent Blazkowicz musiał zmierzyć się z kolejnymi produktami demonicznych nazistowskich eksperymentów. Ta sama grafika, trochę więcej poziomów i nowi przeciwnicy – to musiało na razie graczom wystarczyć. Id Software pracował już w tym czasie nad swoim największym hitem.

  Wolfenstein – gra z gatunku first-person shooter opracowana przez Raven Software we współpracy z id Software i wydana przez Activision Blizzard w 2009 roku. Jest kontynuacją Return to Castle Wolfenstein.Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.

  | edytuj kod]

  Doom to jeden z największych przebojów w historii gier komputerowych. Nikt nie jest w stanie policzyć, ile razy został ściągnięty z Internetu (legalnie – w okrojonej wersji shareware lub nielegalnie, w pełnej wersji). Według danych PC Data w sklepach sprzedano ponad 2,9 mln. kopii, co wystarczyło, aby John Carmack (jeden z głównych twórców gry) mógł kupić sobie czerwone Ferrari Testarossa. Doom miał też licznych przeciwników – głównie wśród polityków i dziennikarzy, który posądzali go o propagowanie bezmyślnej przemocy i akcenty okultystyczne.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2016 roku w grach komputerowych. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Nintendo Switch (początkowo Nintendo NX) – konsola gier wideo firmy Nintendo wydana 3 marca 2017 roku. Jest następcą wydanego w 2012 roku Wii U.

  | edytuj kod]

  Sukces Dooma wiązał się nie tylko ze świetną trójwymiarową grafiką i dynamiczną akcją – prawdziwym przebojem okazały się rozbudowane możliwości gry w sieci lokalnej lub przez Internet. Możliwość stosunkowo łatwej rozbudowy gry o nowe poziomy przedłużyła jej życie i zdobyła dla niej nowych fanów.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień) za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.

  | edytuj kod]

  Id Software stał się schronieniem dla grupy perfekcjonistów – a ich głównym celem było stworzenie najdoskonalszego trójwymiarowego „silnika” graficznego, jaki dotychczas wyprodukowano. Ich każda kolejna gra przekraczała nową technologiczną barierę. Postacie i obiekty w Quake były bardziej złożone i lepiej animowane niż w jakiejkolwiek grze komputerowej wcześniej. Gracze kupili 1,8 mln. egzemplarzy.

  Projektant gier – określenie osoby bądź zespołu osób, które projektują gry. Termin jest zwykle używany w odniesieniu do osób projektujących gry komputerowe, lecz może oznaczać również twórców tradycyjnych gier, takich jak np. gry planszowe.SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

  | edytuj kod]

  Id zaczął zarabiać coraz więcej na opłatach licencyjnych – nie tylko sam produkował gry (które świetnie się sprzedawały), ale również pozwalał innym wykorzystać własny silnik graficzny w innych produktach. Sukces udało się powielić. Hexen II czy Soldier of Fortune okazały się przebojami, których sława przyćmiła swojego poprzednika.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Id jest jedną ze struktur osobowości w modelu psychoanalitycznym, obok ego oraz superego. Id jest rodzajem "brzucha matki", w którym dochodzi do ukształtowania ego i superego. Zawiera w sobie dziedziczne i wrodzone wyposażenie psychiczne z popędami włącznie, działa na zasadzie impulsów i natychmiastowej gratyfikacji, zaspokojenia potrzeb. Pozostaje w ścisłym związku z procesami fizjologicznymi, z których czerpie energię. Id reprezentuje wewnętrzny świat subiektywnych doznań i nie posiada żadnej wiedzy o rzeczywistości obiektywnej. Nie potrafi tolerować przyrostów energii, które są odczuwane jako powodujące dyskomfort napięcia. Zasada redukcji napięcia, zgodnie z którą działa id nosi nazwę zasady przyjemności. Redukcja ta zachodzi za pomocą czynności odruchowych (redukują napięcie natychmiast) i procesu pierwotnego (redukuje złożone reakcje psychiczne).

  | edytuj kod]

  Kontrowersyjna decyzja przygotowania gry opracowanej wyłącznie do zabawy w sieci (można było grać z komputerem, ale tylko wtedy, kiedy „symulował” innych zawodników) nie przysporzyła ostatniemu Quake'owi popularności, ale gra i tak okazała się wielkim przebojem. Podobnie zresztą jak i opracowany na jej potrzeby silnik graficzny. Ten sam silnik wykorzystany został również w grze „Call of Duty”, która premierę miała 29 października 2003 r.

  Rage – gra komputerowa z gatunku first-person shooter wyprodukowana przez id Software i wydana przez Bethesda Softworks w 2011 roku.Activision, Inc. – wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.

  | edytuj kod]

  W ramach przymierza z Gray Matter Software i Nerve Software powstał remake klasycznego hitu sprzed lat – Wolfensteina. Gra, mimo kontrowersji (zakazana sprzedaż w Niemczech), sprzedawała się bardzo dobrze i w ciągu dwóch pierwszych miesięcy sprzedało się ponad milion kopii gry.

  | edytuj kod]

  Przed wydaniem gry część prasy i graczy spodziewała się przełomu. Sprzedanych zostało 1,5 miliona kopii gry. Niedługo po wydaniu Dooma 3, został wydany dodatek przedłużający tryb gry jednoosobowej.

  Hexen II — gra komputerowa z gatunku FPS, osadzona w świecie fantasy, wydana w 1997 roku przez Raven Software. Jest kontynuacją gry Hexen. Podobnie jak w prequelu, Hexen II wymaga od gracza rozwiązywania zagadek i używania przedmiotów w skali niemal równej grom przygodowym.Doom 3 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana przez id Software i wydana w 2004 roku przez Activision. Jest to trzecia część z serii gier Doom. Akcja gry dzieje się w 2145 roku w bazie Union Aerospace Corporation (UAC) na Marsie.

  | edytuj kod]

  Jest komputerową grą FPS wyprodukowaną przez Raven Software oraz id Software i wydaną przez Activision. Premiera odbyła się 18 października 2005 roku. Quake 4 korzysta z silnika graficznego stworzonego na potrzeby innej gry (Doom III).

  | edytuj kod]

  Ogłoszona w 2007 roku kolejna gra FPS w uniwersum Quake. Ma koncentrować się na aspekcie rozgrywek wieloosobowych w sieci. Według wystąpienia Johna Carmacka gra ma być darmową wersją Quake III: Arena i być dostępna przez przeglądarkę internetową. Obecnie projekt jest w otwartej dla wszystkich fazie wersji Beta.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Mesquite – miasto w USA, w stanie Teksas, w obszarze metropolitalnym Dallas-Fort Worth. Około 129,9 tys. mieszkańców.

  | edytuj kod]

  Odnowiona wersja legendarnej gry Wolfenstein 3D. Gra jest tworzona przez Raven Software z współpracą z ID Software. Ponownie wcielamy się w postać B.J. Blazkowicza i walczymy z nazistami podczas II wojny światowej.

  | edytuj kod]

  Gra niezwiązana z żadną z wcześniejszych marek firmy. Zrobiona na silniku id Tech 5. Gra należy do gatunku first-person shooter i rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie przypominający film Mad Max oraz grę Fallout. Została wydana przez Bethesda Softworks.

  | edytuj kod]

  Czwarta część serii Doom, stanowiąca jej reboot. Jej wydanie na komputery osobiste, PlayStation 4 i Xbox One ukazało się w 2016 roku.

  Doom II: Hell on Earth – gra FPS wydana przez firmę id Software. Pierwotnie wydana została na IBM PC 10 października 1994 roku. Jest sequelem popularnej gry Doom, która wydana została rok wcześniej. W 1995 roku Doom II zdobył Origins Award w kategorii „Najlepsza Gra Komputerowa Fantasy lub Science Fiction roku 1994”.Quake 4 – komputerowa gra z gatunku FPS, wyprodukowana przez Raven Software oraz id Software i wydana przez Activision. Premiera odbyła się 18 października 2005 roku. Quake 4 korzysta z silnika graficznego stworzonego na potrzeby gry Doom 3.

  Rage 2 (2019)[ | edytuj kod]

  Druga część gry Rage, została stworzona przez id Software i Avalanche Studios. Została wydana w 2019 na platformy PlayStation 4, Xbox One i Microsoft Windows. Wydawcą było Bethesda Softworks.

  | edytuj kod]

  Wydana w 2020 rok gra, nawiązująca do Dooma II. Doom Eternal został zrobiony na silniku id Tech 7, na platformy Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia i Microsoft Windows.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. QuakeCon 2011 Carmack's Keynote. youtube, 2011-08-5. [dostęp 2011-08-6].
  2. Id's History page. Idsoftware.com. [dostęp 2010-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-15)].
  3. Doom, Doom 4 (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2017-04-08].
  Ferrari – włoska marka samochodów sportowych. Przedsiębiorstwo założone w 1947 roku przez Enzo Ferrariego obecnie należy do koncernu Fiata. W ramach grupy Fiat znajduje się w podgrupie Ferrari Maserati, która jest niezależna konstrukcyjnie od pozostałych marek koncernu. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Maranello we Włoszech. Zdaniem miłośników marki, prawdziwe Ferrari powinno być pomalowane na czerwono. Wzięło się to ze zwyczaju założyciela, który malował swoje samochody wyścigowe na tzw. rosso corsa.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.
  Alfonso John Romero (ur. 28 października 1967, Colorado Springs, Kolorado, USA) – współzałożyciel id Software i projektant gier komputerowych: Wolfenstein 3D, Doom i Quake.
  Doom Eternal – gra akcji first-person shooter wyprodukowana przez id Software oraz wydana przez Bethesda Softworks Premiera odbyła się 20 marca 2020 roku.
  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).
  Osobowość – wewnętrzny system regulacji pozwalający na adaptację i wewnętrzną integrację myśli, uczuć i zachowania w określonym środowisku w wymiarze czasowym (poczucie stabilności). Jest to zespół względnie trwałych cech lub dyspozycji psychicznych jednostki, różniących ją od innych jednostek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.