• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Id Software  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Catacomb 3-D – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez id Software i wydana prez firmę Softdisk w 1991 roku. Catacomb 3-D używa silnika, który stał się podstawą przy kolejnej grze firmy – Wolfenstein 3D. Był on ulepszoną wersją silnika gry Hovertank 3D. Pojawiły się w nim tekstury oraz płaskie obiekty na ścianach zamiast jednobarwnych bloków.Spear of Destiny – gra FPP wydana w 1992 r. Po sukcesie Wolfensteina 3D, id Software postanowiło stworzyć kolejną część przygód Williama „BJ-a” Blazkowicza. Obie gry wydano w tym samym roku, więc prawie nie różnią się pod względem wykonania. Spear of Destiny jest uważany za prequel Wolfensteina 3D, jednak ze względu na fabułę można ustalić, że jego akcja nie dzieje się przed wydarzeniami z Wolfensteina, ale pomiędzy jego drugim a trzecim epizodem.

  id Software – producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku. Nazwa firmy nawiązuje do id, jednej z trzech freudowskich struktur osobowości.

  24 czerwca 2009 roku na stronie id software, ogłoszony został oficjalny komunikat o nabyciu firmy przez amerykańskiego wydawcę gier ZeniMax Media.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Firma została założona przez programistę Johna Carmacka, projektantów gier Johna Romero i Toma Halla oraz grafika Adriana Carmacka. Wszyscy założyciele odeszli z id Software. Jeszcze w trakcie prac nad Doomem odszedł Hall, John Romero opuścił firmę już po wydaniu wersji shareware'owej Quake'a, John Carmack odszedł jako ostatni, w 2013 roku.

  Quake Live (wcześniej Quake Zero) – gra akcji FPS stworzona przez id Software zaprojektowana na komputery oparte na architekturze x86 i działające na systemach Microsoft Windows, OS X oraz Linux. Grę ściąga się i uruchamia za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej. Jest następcą Quake III Arena (Q3A). Gra pojawiła się w 2007 r., weszła w fazę bety opartej na zaproszeniach w 2008 i w fazę bety otwartej dnia 24 lutego 2009 r. 8 czerwca 2010 gra wyszła z fazy beta. Gra utrzymywana jest z mikropłatności w modelu Freemium, istnieją dwa konta płatne: premium i pro oraz darmowe o ograniczonej funkcjonalności, w którym to wyświetlane są reklamy przed podłączeniem do serwera.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  W skład zespołu wchodzą:

 • Kevin Cloud (współwłaściciel, grafik)
 • Todd Hollenshead (współwłaściciel, c.e.o.)
 • Tim Willits (współwłaściciel, gł. designer)
 • A także: Christian Antkow, Timothee Besset, Mal Blackwell, Andy Chang, Jim Dosé, Pat Duffy, Robert A. Duffy, Brian Harris, Matt Hooper, James Houska, Donna Jackson, Jerry Keehan, Jason Kim, Seneca Menard, Steve Rescoe, John Root, Kenneth Scott, Marty Stratton, Patrick Thomas, Eric Webb, Jonathan Wright.

  Wolfenstein – gra z gatunku first-person shooter opracowana przez Raven Software we współpracy z id Software i wydana przez Activision Blizzard w 2009 roku. Jest kontynuacją Return to Castle Wolfenstein.Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2016 roku w grach komputerowych. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Nintendo Switch (początkowo Nintendo NX) – konsola gier wideo firmy Nintendo wydana 3 marca 2017 roku. Jest następcą wydanego w 2012 roku Wii U.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień) za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.
  Projektant gier – określenie osoby bądź zespołu osób, które projektują gry. Termin jest zwykle używany w odniesieniu do osób projektujących gry komputerowe, lecz może oznaczać również twórców tradycyjnych gier, takich jak np. gry planszowe.
  SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.772 sek.