• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ich noce

  Przeczytaj także...
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  Clark Gable i Claudette Colbert w scenie z filmu

  Ich noce (ang. It Happened One Night) – czarno-biały film należący do gatunku screwball comedy, produkcji amerykańskiej z 1934 w reżyserii Franka Capry.

  Jeden z najsłynniejszych filmów w złotej erze Hollywood z Clarkiem Gable'em i Claudette Colbert w rolach głównych. Pierwszy z trzech filmów, który otrzymał tzw. Wielki szlem, czyli pięć Oscarów w najważniejszych kategoriach. Scenariusz został oparty na opowiadaniu Samuela Hopkinsa Adamsa pt. Night Bus.

  Screwball comedy – odmiana komedii romantycznej, powstała w kinie amerykańskim w latach 30. XX wieku. Jej nazwa pochodzi od amerykańskiego słowa screwball oznaczającego dziwaczny, zbzikowany, postrzelony czy irracjonalny.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Zdjęcia do filmu rozpoczęto 21 listopada 1933 roku, a ukończono 23 grudnia 1933. Film wyprodukowała początkująca wówczas wytwórnia Columbia Pictures Corporation, która po sukcesie filmu stała się gigantem. Premiera filmu miała miejsce w Nowym Jorku 22 lutego 1934 roku. Budżet filmu wyniósł około 325 tysięcy dolarów. Film był kręcony na taśmie 35 mm.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Oto lista opublikowana przez American Film Institute zawierająca sto najlepszych amerykańskich filmów stulecia. Opierano się na głosach 1500 aktorów i znawców kina. Została opublikowana w 1998 roku, jako pierwsza z serii list z okazji stulecia kinematografii.

  Obsada[]

 • Clark Gable – Peter Warne
 • Claudette Colbert – Ellie Andrews
 • Walter Connolly – Alexander Andrews
 • Roscoe Karns – Oscar Shapeley
 • Jameson Thomas – King Westley
 • Charles C. Wilson – Joe Gordon
 • Alan Hale – Danker
 • Arthur Hoyt – Zeke
 • Opis fabuły[]

  Ellie Andrews postanawia poślubić Kinga Wesleya, lecz niestety jej bogaty ojciec nie zgadza się z tym i zamierza unieważnić ślub. Załamana dziewczyna ucieka do Nowego Jorku, gdzie obecnie znajduje się King. Podczas podróży spotyka dziennikarza Petera Warne’a, który wymusza na niej obietnice wspólnej podróży. Nieoczekiwanie zakochują się w sobie.

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Columbia Pictures Industries, Inc. (krócej CPII) – amerykańska wytwórnia filmowa założona w 1924 roku. Siedziba wytwórni znajduje się w Culver City w Kalifornii. Razem z TriStar Pictures i innymi wytwórniami należy do Columbia TriStar Motion Picture Group, holdingu Sony Pictures Entertainment.

  Nagrody[]

 • 1934 – nominacja do nagrody Mussolini Cup na Festiwalu Filmowym w Wenecji dla najlepszego filmu
 • 1935Oscar dla najlepszego filmu
 • 1935Oscar dla najlepszego scenariusza adaptowanego
 • 1935Oscar dla najlepszego reżysera
 • 1935Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego
 • 1935Oscar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej
 • Zobacz też[]

 • Lista stu najlepszych amerykańskich filmów według AFI
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ich noce w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Ich noce w bazie filmweb.pl
 • Ich noce we Frank Capra & the Film
 • Ich noce w Filmsite.org
 • Ich noce w bazie stopklatka.pl w Stopklatka.pl
 • Claudette Colbert właśc. Lily Chauchoin (ur. 13 września 1903 w Saint-Mandé, Francja - zm. 30 lipca 1996 w Speightstown, na Barbadosie) − amerykańsko-francuska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Ich noce.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Frank Capra (ur. 18 maja 1897 w Bisacquino, zm. 3 września 1991 w La Quinta w Kalifornii) – amerykański reżyser filmowy pochodzenia włoskiego, trzykrotny zdobywca Oscara za reżyserię. Ojciec producenta – Franka Capry Jr.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
  Clark Gable, właśc. William Clark Gable (ur. 1 lutego 1901 w Cadiz, zm. 16 listopada 1960 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, zwany do śmierci „Królem Hollywoodu”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.