• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Icewind Dale

  Przeczytaj także...
  Świat gry jest najczęściej fikcyjnym światem, w którym ma miejsce akcja gry fabularnej lub bitewnej. Kampania to ciąg przygód odbywających się w danym świecie gry. Najczęściej świat gry jest tworzony dla konkretnej gry (tak jak Zapomniane Krainy dla Dungeons & Dragons) lub konkretnej konwencji (np. średniowiecznej fantasy lub przygód science-fiction). Istnieje wiele światów gry dostępnych zarówno w formie podręczników jak i w internecie. Poza oficjalnymi, możliwymi do kupienia, istnieje też wiele światów autorskich, tworzonych przez mistrzów gry na potrzeby swoich autorskich systemów.Black Isle Studios był to oddział firmy Interplay Entertainment, zajmującej się branżą rozrywki elektronicznej, a specjalizującą w tworzeniu gier komputerowych. Siedzibą Black Isle Studios było Los Angeles (Kalifornia), USA. Oddział ten został założony w roku 1998, a nazwa została "zapożyczona" od Feargusa Urquharta, jako bezpośrednie nawiązanie do jego kraju rodzinnego – Szkocji. Black Isle Studios jest znane głównie dzięki stworzeniu gry Planescape: Torment oraz serii Fallout.
  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

  Icewind Dale (ang. Dolina Lodowego Wichru) – pierwsza część serii gier komputerowych z gatunku cRPG, wydana przez Interplay Entertainment i wyprodukowana przez Black Isle Studios, oddział Interplaya zajmujący się grami fabularnymi, na silniku Infinity Engine firmy BioWare. W Polsce gry z tej serii wydane zostały przez firmę CD Projekt. Gra przeznaczona jest dla systemów MS Windows oraz Macintosh.

  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Akcja gry rozgrywa się w tytułowej Dolinie Lodowego Wichru, która jest częścią Zapomnianych Krain, świata fantasy będącego tzw. settingiem dla gry fabularnej Dungeons & Dragons. Pierwsza część gry oparta była na drugiej edycji systemu Advanced Dungeons & Dragons. Część wątków serii kontynuowana miała być w grze Baldur's Gate: The Black Hound, prace nad którą zostały jednak wstrzymane w związku z rozwiązaniem przez Interplay oddziału Black Isle.

  Interplay Entertainment Corporation – amerykański producent i wydawca gier komputerowych. Najbardziej znanymi grami Interplay są gry z serii Fallout. Firma stoi na krawędzi bankructwa od 2004 roku.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  30 października 2014 roku została wydana rozszerzona wersja gry Icewind Dale: Enhanced Edition za którą odpowiada studio Beamdog. Nowa edycja zawiera poprawioną szatę graficzną i inferfejs, nowe zadania i materiały wycięte z oryginału. Grę wydano na platformy Windows, Linux, iOS oraz Android.

  BioWare – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w lutym 1995 roku przez doktorów medycyny Raya Muzykę, Grega Zeschuka oraz Augustine’a Yipa, wchodzące w skład grupy VG Holding Group, do której należy również Pandemic Studios. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Edmonton w Kanadzie. BioWare specjalizuje się w tworzeniu gier komputerowych z gatunku gier fabularnych.Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Gra rozpoczyna się w Easthaven, mieście położonym na północnym zachodzie Zapomnianych Krain, gdzie gracz odpoczywa ze swoją drużyną w karczmie. Hrothgar, przywódca miasta zaprasza głównego bohatera do wzięcia udziału w ekspedycji Kuldahar. Po drodze drużyna wpada w zasadzkę potworów, podczas której spada lawina. Ekspedycja ulega rozpadowi, a droga powrotna zostaje zasypana.

  Zapomniane Krainy (ang. Forgotten Realms) – świat fantasy stworzony na potrzeby gry fabularnej Dungeons & Dragons przez Eda Greenwooda.iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.

  Odbiór gry[ | edytuj kod]

  Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem recenzentów, uzyskując średnią z 29 ocen wynoszącą 87/100 punktów według serwisu Metacritic oraz 86,12% według agregatora GameRankings. Recenzenci serwisu GameSpot przyznali grze nagrodę specjalną za najlepszą muzykę roku 2000. Redakcja serwisu Gry-Online w 2014 roku przyznała Icewind Dale 38. miejsce na liście najlepszych gier cRPG wszech czasów.

  Dolina Lodowego Wichru (ang. Icewind Dale) – jest jednym z regionów Faerûnu , fikcyjnego kontynentu w świecie Zapomnianych Krain – stworzonym na potrzeby gry fabularnej Dungeons & Dragons.CDP Sp. z o.o. (do 12 kwietnia 2017 r. cdp.pl Sp. z o.o., do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych, który w swej ponad dwudziestoletniej historii prowadził również dystrybucję filmów, e-booków, audiobooków, książek i gier karcianych. Spółka jest m.in. polskim dystrybutorem marki Wiedźmin, Diablo, World of Warcraft i Call Of Duty.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Icewind Dale (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-03-30].
  2. PEGI Pan European Game Information – Advanced Search. [dostęp 2018-08-01].
  3. Icewind Dale: Enhanced Edition (pol.). Gry-Online, 2015-03-26. [dostęp 2015-03-26].
  4. Oficjalna strona edycji rozszerzonej (ang.). Beamdog. [dostęp 2018-08-01].
  5. Icewind Dale PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-03-30].
  6. Icewind Dale for PC. GameRankings. [dostęp 2014-03-26].
  7. Komputerowe Oscary 2000 zostały rozdane (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-03-30].
  8. Top 100 gier RPG wszech czasów – najlepsze RPG-i, które trzeba znać (pol.). Gry-Online, 2014-12-24. [dostęp 2014-12-26].
  9. Icewind Dale – Dolina Lodowego Wichru (pol.). Gry-Online, 14 grudnia 2000. [dostęp 2012-03-30].
  10. Greg Kasavin: Icewind Dale (ang.). GameSpot, 7 lipca 2000. [dostęp 2012-03-30].
  11. Icewind Dale (ang.). IGN, 7 lipca 2000. [dostęp 2012-03-30].
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.725 sek.