• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Icelandair  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Madryt-Barajas – międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na północny wschód od centrum Madrytu. Otwarty w 1928 roku. Jest największym portem lotniczym Hiszpanii. W 2010 obsłużył prawie 50 mln pasażerów. Port lotniczy Barajas jest największym pracodawcą w Madrycie i całym regionie. Dzięki niemu Madryt plasuje się na 2. miejscu w Europie pod względem liczby przewozów pasażerskich i na 9. miejscu w Europie pod względem liczby przewozów towarowych. Dzięki ekspansji lotnisko jest przystosowane do odprawy 70 mln pasażerów rocznie, zaś terminal T4 o powierzchni 760 000m² jest jednym z największych terminali lotniczych na świecie.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Boeing 757 w barwach Icelandair

  Icelandairislandzkie narodowe linie lotnicze, latające na liniach krajowych i międzynarodowych (kod linii IATA: FI).

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Port lotniczy Boston – międzynarodowy port lotniczy położony 15 km na wschód od Bostonu. Jest największym portem lotniczym w stanie Massachusetts i 20. w Stanach Zjednoczonych. W 2006 obsłużył 27 068 000 pasażerów.

  Pierwsze samoloty pojawiły się na Islandii w roku 1919. Linie lotnicze Icelandair powstały natomiast w 1937, najpierw pod nazwą Flugfélag Akureyrar (czyli Towarzystwo Lotnicze Akureyri), swoją bazę miało bowiem w położonym na północy kraju mieście Akureyri. W 1943 przedsiębiorstwo przeniosło się do stolicy Reykjaviku i zmieniło nazwę na Flugfélag Íslands ('Islandzkie Towarzystwo Lotnicze').

  Port lotniczy Bergen-Flesland (w jęz. norw.: bokmål - Bergen lufthavn, Flesland, nynorsk - Bergen lufthamn, Flesland; kod IATA: BGO, kod ICAO: ENBR) – lotnisko położone 19 km na południe od miasta Bergen (Norwegia). Wybudowany został z funduszy NATO w 1955, od chwili otwarcia służy zarówno potrzebom cywilnym, jak wojskowym.Port lotniczy Orlando (Orlando International Airport) – port lotniczy położony koło Orlando, na Florydzie. obsługuje około 30 mln pasażerów rocznie.

  W 1944 pojawiła się konkurencja pod postacią linii Loftleiðir, znanych także pod nazwą Icelandic Airlines. To jednak Flugfélag Íslands był pierwszym przewoźnikiem, który uruchomił połączenia międzynarodowe. Celem tych pierwszych lotów w 1945 była Dania. Loftleiðir uruchomiły własne połączenia międzynarodowe dwa lata później, za to w 1953 jako pierwsze islandzkie linie lotnicze zaczęły przewozić pasażerów przez Atlantyk.

  Port lotniczy Akureyri (isl. Akureyrarflugvöllur, IATA: AEY, ICAO: BIAR) – islandzki międzynarodowy port lotniczy w północnej części wyspy, położony jest na południe od centrum Akureyri, nie dociera do niego komunikacja publiczna. Jest trzecim co do ilości obsłużonych pasażerów lotniskiem na Islandii.Boeing 727 – odrzutowy samolot pasażerski wąskokadłubowy, średniego zasięgu, produkowany od 1963 do 1984 roku przez firmę Boeing w USA. Wyprodukowano 1832 egzemplarze.

  Ostra rywalizacja między liniami trwała aż do 1973, kiedy to oba przedsiębiorstwa połączyły się. Nowe linie początkowo działały pod nazwą Flugleiðir powstałą z połączenia starych nazw. Jednak w 1979 zmieniono nazwę na Icelandair, ale nazwę Flugleiðir zachowały dla linii krajowych. W latach 90. rozszerzały swoją działalność, zwłaszcza w przewozach cargo.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Przez długi okres linie używały samolotów Douglas DC-8 i Boeing 727, a w latach 90. zmieniły je na Boeing 757. Na krótszych trasach krajowych używano też Boeingów 737.

  Samoloty Icelandair służą islandzkiemu prezydentowi w czasie jego oficjalnych podróży za granicę.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Spis treści

 • 1 Flota
 • 2 Kierunki lotów
 • 2.1 Ameryka Północna
 • 2.2 Europa
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Zurych-Kloten (Flughafen Zürich-Kloten) – międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na północ od Zurychu. Jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. W 2009 obsłużył 21,9 mln pasażerów. Posiada trzy pasy startowe.
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Port lotniczy Halifax (IATA: YHZ, ICAO: CYHZ) - międzynarodowy port lotniczy położony w Enfield, w pobliżu Halifax, w Nowej Szkocji, w Kanadzie.
  Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.132 sek.