• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ibrahim Boubacar Keïta

  Przeczytaj także...
  Bamako (bambara: Bamakɔ) – stolica i największe miasto Mali. Położone w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Niger, w pobliżu granicy z Gwineą. Współrzędne geograficzne Bamako to 12°39′N i 8°0′W.Alians dla Demokracji w Mali - Panafrykańska Partia na rzecz Wolności, Solidarności i Sprawiedliwości (fr. Alliance pour la Démocratie au Mali – Parti Pan-Africain pour la Liberté, la Solidarité et la Justice, ADEMA-PASJ) – malijska lewicowa partia polityczna wywodząca się z ruchu opozycyjnego do rządów Moussy Traoré. Została założona w 1990 roku i pozostawała u władzy w latach 1992-2002 oraz od 2015. Jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej.
  Alpha Oumar Konaré (ur. 2 lutego 1946 w Kayes) – polityk malijski, w latach 1992–2002 prezydent Mali. Profesor historii i archeologii. W latach 1971-75 studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił doktorat z zakresu archeologii zachodnioafrykańskiej. Założyciel pisma „Les Echos” i pierwszej w Mali rozgłośni radiowej (1991). Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej w latach 2003-2008.
  Ibrahim Boubacar Keïta i Martin Schulz. (2013)

  Ibrahim Boubacar Keïta (ur. 29 stycznia 1945 w Koutiali) – malijski polityk, premier w latach 1994–2000, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego w latach 2002–2007, prezydent Mali od 4 września 2013.

  Biografia[]

  Ibrahim Boubacar Keïta urodził się w Koutiali. Uczęszczał do liceum Lycée Janson-de-Sailly w Paryżu oraz liceum Lycée Askia-Mohamed w Bamako. Edukację kontynuował na Uniwersytecie w Dakarze i Uniwersytecie Paris I, gdzie ukończył historię i stosunki międzynarodowe.

  Wybrzeże Kości Słoniowej (fr. Côte d’Ivoire, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, République de Côte d’Ivoire) – państwo w Zachodniej Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską.Zgromadzenie Narodowe - jednoizbowy parlament Mali, złożony ze 147 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. W wyborach stosuje się ordynację większościową, z możliwością przeprowadzenia drugiej tury głosowania. Kraj podzielony jest na 125 okręgów wyborczych, z których większość ma charakter jednomandatowy. Tylko w okręgach liczących więcej niż 100 tysięcy wyborców wyłania się więcej niż jednego deputowanego.

  Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę naukową we francuskiej instytucji Centre national de la recherche scientifique. Po powrocie do Mali został konsultantem Europejskiego Funduszu Rozwoju (European Development Fund), programu rozwojowego dla Afryki i krajów rozwijających się. Został również dyrektorem oddziału francuskiego Tere des Hommes, organizacji pozarządowej zajmującej się poprawą sytuacji dzieci w krajach trzeciego świata.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Martin Schulz (ur. 20 grudnia 1955 w Hehlrath) – niemiecki polityk, eurodeputowany z ramienia SPD, przewodniczący Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim. Od 17 stycznia 2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

  Na początku lat 90. wstąpił do partii ADEMA-PASJ. Podczas wyborów prezydenckich w 1992 był szefem sztabu wyborczego Alphy Oumara Konaré, który wygrał wybory. Nowy prezydent w czerwcu 1992 mianował Keïtę rzecznikiem rządu, a w listopadzie tego samego roku ambasadorem w Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gabonie, Burkina Faso i w Nigrze.

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Trzeci Świat – powstałe w okresie zimnej wojny określenie grupy państw nienależących do bloku zachodniego – w którym dominował kapitalizm, ani bloku wschodniego – gdzie dominował ustrój socjalistyczny.

  W listopadzie 1993 Keïta został ministrem spraw zagranicznych i integracji afrykańskiej. 4 czerwca 1994 prezydent Konare powierzył mu funkcję szefa rządu, którą zajmował do 14 lutego 2000. Keïta objął także stanowisko przewodniczącego Sojuszu na rzecz Demokracji, a w 1999 został też wiceprzewodniczącym Międzynarodówki Socjalistycznej.

  Międzynarodówka Socjalistyczna (ang. Socialist International, SI, fr. l’Internationale Socialiste, IS, hiszp. Internacional Socialista, IS), największa z istniejących obecnie międzynarodówek, skupiająca partie socjaldemokratyczne, socjalliberalne i socjalistyczne. Siedzibą Międzynarodówki Socjalistycznej jest Londyn.Niger (Republika Nigru, franc. République du Niger) – państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze. Graniczy na południu z Nigerią i Beninem, na północy z Algerią i Libią, od zachodu z Burkina Faso i Mali, a od wschodu z Czadem. Nazwa pochodzi od przepływającej przez ten kraj rzeki Niger. Stolicą Nigru jest Niamey.

  Nieporozumienia wewnątrz partii zmusiły Keïtę do ustąpienia ze stanowiska premiera 14 lutego 2000, a w październiku 2000 ze stanowiska szefa partii. Opuścił całkowicie szeregi partii i w czerwcu 2001 założył własne ugrupowanie, Zgromadzenie na rzecz Mali (Rally for Mali). 28 kwietnia 2002 wziął udział w wyborach prezydenckich. Zajął w nich trzecie miejsce, za Amadou Toumani Touré i Somailą Cissé, uzyskując 21% głosów poparcia. W wyborach parlamentarnych w lipcu 2002 jego partia zdobyła najwięcej mandatów, a Keïta objął 16 września 2002 stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, które zajmował do 3 września 2007.

  La Sorbonne - tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  28 stycznia 2007 został mianowany przez partię oficjalnym kandydatem w kwietniowych wyborach prezydenckich. W wyborach tych zajął drugie miejsce, przegrywając w pierwszej turze z urzędującym prezydentem Touré. W wyborach parlamentarnych w lipcu 2007 uzyskał mandat w parlamencie, jednakże jego partia zdobyła tylko 11 spośród 160 mandatów.

  Burkina Faso (fr. Burkina Faso) – państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Dawniej Górna Wolta (Republique du Haute-Volta), w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał mu nową nazwę, która oznacza "kraj prawych ludzi" w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.Wybory prezydenckie w Mali odbyły się 28 lipca 2013. Druga tura wyborów prezydenckich odbyła się na 11 sierpnia 2013.

  Wystartował w wyborach prezydenckich w 2013. Przeszedł do drugiej tury wyborów w której pokonał Soumaïla Cissé, uzyskując 77,61%. 4 września 2013 w stolicy Mali Bamako został zaprzysiężony na nowego prezydenta. Dzień po zaprzysiężeniu desygnował Oumara Tatama Ly na stanowisku premiera.

  Mali, Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.Oumar Tatam Ly (ur. 28 listopada 1963 w Paryżu) – malijski polityk. Od 5 września 2013 do 5 kwietnia 2014 premier Mali.

  Przypisy

  1. Mali's new President Ibrahim Boubacar Keita sworn in (ang.). BBC News. [dostęp 2013-09-04].
  2. Mali makes banker Oumar Tatam Ly its first post-war Prime Minister telegraph.co.uk [data dostępu=6 września 2013]
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Gabon, Republika Gabońska (franc. République Gabonaise) – państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem (na wschodzie). Stolicą i największym miastem Gabonu jest Libreville.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.