• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ibanez

  Przeczytaj także...
  Joe "Satch" Satriani (ur. 15 lipca 1956 w Nowym Jorku) – amerykański wirtuoz gitary elektrycznej, wokalista oraz kompozytor. Reginald Arvizu, pseud. art. Fieldy (ur. 2 listopada 1969 w Bakersfield, Kalifornia) – amerykański gitarzysta basowy.
  Rickenbacker, właściwie Rickenbacker International Corporation (RIC) – pierwszy na świecie producent gitar elektrycznych z siedzibą w Santa Ana w Kalifornii istniejący do dnia dzisiejszego. Korporacja rozwinięta z przedsiębiorstwa założonego w celu tworzenia i produkcji instrumentów całkowicie opartych na podzespołach elektronicznych, oraz produkującego wzmacniacze elektroakustyczne. Przedsiębiorstwo założyli w 1931 roku Adolph Rickenbacker i George Beauchamp. "Rickenbacker Electro Instruments" wyprodukowała pierwsze nowoczesne gitary elektryczne. Historia RIC sięga 76 lat w interesie muzycznym. Gitarę tej firmy posiadał m.in John Lennon, George Harrison, a także Per Gessle z duetu Roxette (vide teledysk: Joyride, Dangerous, It must have been love). Gitarą basową Rickenbackera posługiwał się chociażby Cliff Burton czy Paul McCartney, do dziś używa ich Lemmy Kilmister.
  Gitara Ibanez Iceman
  Gitara Ibanez Jem 555BK

  Ibanez – marka gitar elektrycznych, akustycznych, klasycznych i basowych oraz sprzętu muzycznego (wzmacniacze, efekty, akcesoria), należąca do korporacji Hoshino Gakki Group. Siedziba firmy znajduje się w Nagoi w Japonii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Korporacja Hoshino Gakki w 1908 r. rozpoczęła swoją działalność w sprzedaży instrumentów muzycznych, jako dział firmy prowadzącej sieć księgarni – Hoshino Shoten. Produkcję gitar i akcesoriów muzycznych oficjalnie rozpoczęto w 1935 r., jednak marka Ibanez zdobyła rozgłos dopiero w latach 60.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Historia marki Ibanez rozpoczęła się w 1954 r., kiedy Harry Rosenbloom otworzył w miasteczku Bryn Mawr w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych sklep muzyczny. Z powodu boomu muzycznego, który miał miejsce po II wojnie światowej nie mógł sprostać dużemu zapotrzebowaniu na instrumenty, w związku z czym otworzył własną firmę zajmującą się produkcją gitar – Elger Guitars. Firma ta wyprodukowała małą ilość gitar do roku 1965 kiedy to Harry Rosenbloom zdecydował się zostać oficjalnym importerem i dystrybutorem firmy Hoshino Gakki na rynku amerykańskim. Po wojnie artykuły produkowane w Japonii miały w USA opinię produktów o bardzo niskiej jakości. Aby wejść na tak trudny rynek firma Hoshino Gakki przyjęła nazwę Ibanez, będącą nazwą hiszpańskiego producenta gitar przejętego przez tę firmę w 1964 r.

  Księgarnia – przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się detaliczną a czasami hurtową sprzedażą książek, a także innych wydawnictw i artykułów pokrewnych takich jak czasopisma, mapy, czy przewodniki. A także jednostka operatywno-wykonawcza wchodząca w skład przedsiębiorstwa księgarskiego, będąca stałym punktem detalicznej sprzedaży książek i innych wydawnictw, dysponująca lokalem wyposażonym w odpowiednia urządzenia służące do ekspozycji i sprzedaży.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Hoshino Gakki w 1971 r. wykupiła Elger Guitars i zmieniła jej nazwę na Ibanez U.S.A. Od tej pory zarówno siedziba firmy, jak i centrum dystrybucji i kontroli jakości mieszczą się w Bensalem w Pensylwanii.

  Na początku lat 70. firma zaczęła produkować repliki gitar znanych marek jak na przykład Gibson, Rickenbacker czy Fender. Przez zastosowanie mniej kosztownych materiałów i wprowadzeniu większej automatyzacji w produkcji Ibanez był dla nich tańszą alternatywą, co spowodowało stopniowe zdobywanie przez firmę niszy na rynku.

  Mickael "Mick" Gordon Thomson (ur. 3 listopada 1973 w Des Moines w stanie Iowa) - amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista. Znany z występów w grupie muzycznej Slipknot w której gra na gitarze. Gościnnie zagrał również na płycie Doomsday X zespołu Malevolent Creation.Steven Siro Vai (ur. 6 czerwca 1960 w Nowym Jorku) - amerykański wirtuoz gitary, kompozytor, a także producent muzyczny. Zdobywca nagrody Grammy (oraz 9 nominacji). Uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Przyznaje się do inspiracji twórczością Jimiego Hendriksa. Uczeń Joe Satrianiego i absolwent Berklee College of Music. Założyciel fundacji Make A Noise, corocznie przydzielającej stypendia dla gitarzystów i innych muzyków szukających finansowego wsparcia. Od połowy lat osiemdziesiątych jest inspiracją dla wielu instrumentalistów na całym świecie.

  W 1978 r. firma rozpoczęła produkcję gitar według własnych projektów.

  Dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań jak zróżnicowane kształty gitar, indywidualnie dobierane przetworniki czy cieńsze chwytnie gitary Ibanez zdobyły popularność wśród muzyków grających heavy metal. Ibanez współpracował również z muzykami tworząc gitary na podstawie ich indywidualnych upodobań i preferencji.

  Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Na gitarach Ibanez grają m.in.: Wes Borland, Mick Thomson, Reginald "Fieldy" Arvizu, Mårten Hagström, Dexter Holland, Joe Satriani, Steve Vai, Maik Weichert.

  Gitary Ibanez[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Slipknot - Mick Thomson Guitar Gear Rig and Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2009-07-25].
  2. Fieldy Bass Rig Gear and Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2009-06-03].
  3. Allen Hunter: Interview: Mårten Hagstrom of Meshuggah (ang.). www.sevenstring.org. [dostęp 2009-07-17].
  4. Ibanez Artists (ang.). www.ibanez.com. [dostęp 2009-12-03].
  5. Maik Weichert (ang.). ibanez.com. [dostęp 2020-03-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Maik Weichert (ur. 27 października 1977 w Bad Berka) – niemiecki gitarzysta, autor tekstów, współzałożyciel grupy Heaven Shall Burn, prawnik.Wes Borland, właśc. Wesley Louden Borland (ur. 7 lutego 1975 w Richmond w stanie Wirginia) – amerykański gitarzysta rockowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Fender (Fender Musical Instrument Corporation, początkowo Fender Electric Instrument Manufacturing Company) – firma produkująca gitary elektryczne, basowe, akustyczne, wzmacniacze, struny oraz akcesoria muzyczne. Założona w 1946 roku, jako pierwsza wprowadziła do masowej produkcji gitarę elektryczną z litym korpusem oraz elektryczną gitarę basową.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  Dexter Holland, właśc. Bryan Keith Holland (ur. 29 grudnia 1965 w Garden Grove, Kalifornia) – amerykański wokalista i gitarzysta, jeden z założycieli punkowego zespołu The Offspring, właściciel niezależnej wytwórni płytowej Nitro Records.
  Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市, Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi, w regionie Chūbu, na wyspie Honsiu. Jest również największym portem w Japonii. Leży nad zatoką Ise. Aglomerację Nagoi zamieszkuje około 9 mln ludzi, czyniąc ją trzecią co do wielkości w kraju, po Tokio i Osace.
  Gitara klasyczna – gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych. Jest to instrument strunowy szarpany.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.769 sek.