• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iain Glen  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (niem. Silberner Bär/Bester Darsteller) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1956 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców.Henryk V (ang. Henry V) – kronika autorstwa Williama Shakespeare’a napisana około 1599 roku, jest częścią drugiej tetralogii. Opisuje losy syna Henryka IV, króla Henryka V, a także wydarzenia wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej.

  Iain Alan Sutherland Glen (ur. 24 czerwca 1961 w Edynburgu) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny pochodzący ze Szkocji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu niepublicznej szkoły dla chłopców Edinburgh Academy studiował na Uniwersytecie w Aberdeen. Kształcił się w Royal Academy of Dramatic Art, gdzie otrzymał Bancroft Gold Medal. Jego brat Hamish Glen został dyrektorem artystycznym Belgrade Theatre w Coventry.

  Downton Abbey – brytyjski serial kostiumowy nadawany przez stację ITV od 26 września 2010 roku. W Polsce jest nadawany od 16 kwietnia 2011 roku na kanale TVN Style. Od 4 marca 2013 serial jest nadawany w TVP1. W 2011 serial został wpisany do Księgi Guinnessa z powodu rekordu, jakim była "najlepsza ocena krytyki za rok 2011". Dotychczas powstały cztery serie Downton Abbey (piąta zostanie wyemitowana jesienią 2014 roku).Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.

  Związany z teatrami brytyjskimi, występował na scenie w adaptacjach sztuk Williama Szekspira, w tym jako Makbet w Tron Theatre czy Henryk V w Royal Shakespeare Company. Grał także w przedstawieniach: Martin Guerre i The Blue Room z Nicole Kidman.

  W drugiej połowie lat 80. zaczął występować w serialach telewizyjnych i produkcjach kinowych. Za rolę Larry’ego Wintersa w filmie Niemy krzyk (1990) otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora. W 2001 pojawił się w roli Manfreda Powella, członka tajnego stowarzyszenia iluminatów i przeciwnika Lary Croft w filmie Lara Croft: Tomb Raider z Angeliną Jolie. Na planie filmu wykorzystał umiejętności w zakresie szermierki, które nabył w czasie studiów w RADA. Zagrał wiele postaci historycznych, takich jak Ryszard I Lwie Serce w Królestwie niebieskim, Orestes w Ostatnim legionie czy Alfred Roberts w Żelaznej Damie. Pojawił się w roli Alexandra Isaacsa w kilku filmach z cyklu Resident Evil.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Hamlet, książę Danii, Hamlet, królewicz duński – fikcyjna postać literacka, tytułowy i główny bohater dramatu „Hamlet” Williama Szekspira, bohater tragiczny, uważany za „symbol człowieka, któremu skłonność do autorefleksji uniemożliwia działanie”.

  Wystąpił w serialach telewizyjnych Tajniacy czy Doktor Who. W 2011 wcielił się w postać Joraha Mormonta w produkcji HBO Gra o tron.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.
  Hieronim Savonarola (Girolamo Savonarola) (ur. 21 września 1452 w Ferrarze, zm. 23 maja 1498 we Florencji) – florencki reformator religijno-polityczny, dominikanin, bohater wiary wielu wspólnot protestanckich, święty Kościoła anglikańskiego i mariawickiego.
  John Hanning Speke (ur. 4 maja 1827 koło Bath w południowowschodniej Anglii, zm. 15 września 1864 tamże) – angielski podróżnik, oficer i badacz Afryki.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Amerykański łowca (ang. The Young Americans) brytyjski film kryminalny w reżyserii Danny’ego Cannona z 1993 roku, z muzyką Davida Arnolda i Björk, która wykonuje głośny przebój „Play Dead”.
  Nicole Mary Kidman (ur. 20 czerwca 1967 w Honolulu) – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny.
  Susannah Harker (ur. 26 kwietnia 1965 roku w Londynie) - angielska aktorka filmowa i teatralna. W filmie zadebiutowała w 1985 rolą Bessie Wills w filmie Burke & Wills. Znana z Roli Jane Bennet w miniserialu Duma i uprzedzenie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.748 sek.