• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iaidō  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Battōdō (jap.抜刀道, "battō" – "wyciągnąć miecz i zadać cios" oraz "dō" – "droga życiowa, praktyka") – zaliczany do kenjutsu nowożytny styl szermierki mieczem japońskim (katana, wakizashi, tantō). Główny nacisk położony na ćwiczenie ostrym mieczem, zwanym shinken, a przede wszystkim na testach cięć zrolowanych słomianych mat – tameshigiri. Początek tej sztuki walki datuje się na przełom XIX i XX wieku, kiedy to Japońska Cesarska Akademia Wojenna wprowadziła na nowo szkolenia z bojowego zastosowania miecza. Battodo czerpie bezpośrednio techniki z czasów wojen dzielnicowych w Japonii przed ustanowieniem shōgunatu. W odróżnieniu od szkół iaido główny nacisk położony jest na efektywność i realność technik przy uproszczeniu ruchów. Nie stosuje się także technik w siadzie wychodząc z założenia, że w pozycji siedzącej samuraj nigdy nie miał długiego miecza za pasem. Duży nacisk położony jest na kontrolowany sparring z uzyciem bokuto, a także na praktykę tameshigiri. Głównym propagatorem battodo w Japonii był Taizaburo Nakamura.Tameshigiri (jap. 試し斬り, testowe cięcie) – japońska sztuka próbnego cięcia, popularna od okresu Edo w XVII wieku. Pierwotnie miała na celu przede wszystkim wypróbowywanie jakości ostrza katany.
  Szermierze iaidō podczas ćwiczeń

  Iaidō (jap. 居合道 iaidō) - sztuka dobywania miecza (katana), japońska odmiana szermierki. Jest to zarazem jedna z japońskich sztuk walki określanych wspólnym mianem budō.

  Słowo iaidō składa się z trzech znaków oznaczających w uproszczeniu: i – być; ai - pasować, nadawać się, być właściwym; dō - droga, sposób, metoda.

  Shinai (jap. 竹刀, Shinai) - bambusowy miecz używany w kendo do ćwiczeń oraz podczas zawodów. Broń sportowa wykonana z czterech bambusowych listewek, częściowo pokrytych skórą. Shinai stworzono, aby zastąpić używany wcześniej bokken, który z kolei (w celach zwiększenia bezpieczeństwa ćwiczeń szermierczych) zastępował katanę.Kata (układ formalny) (jap. 型, kata, dosł. forma ścisła) – wysoce sformalizowany rodzaj ćwiczeń stosowanych w wielu tradycyjnych sztukach i sportach walki, szczególnie z grupy budō, jak również taekwondo (gdzie noszą one nazwę tul w wersji ITF, poomse w WTF a hyeong w niektórych innych organizacjach), taijiquan i innych. Są to sekwencje technik ataku i obrony, połączone z określonym poruszaniem, przyjęciem ściśle określonej pozycji i sposobu oddychania. Niektóre techniki w kata mają charakter wyłącznie symboliczny. Kata są bardzo ważną częścią programów nauczania dla wielu sztuk i sportów walki, a dla niektórych, zwłaszcza tych, gdzie kontakt broni z ciałem przeciwnika stanowiłby realne zagrożenie, stanowią ćwiczenia podstawowe.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Technika i sposoby walki
 • 3 Współzawodnictwo sportowe
 • 4 Stopnie uczniowskie kyu i mistrzowskie dan
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.
  Zen Nihon Kendo Renmei (ZNKR, ang. All Japan Kendo Federation) - powołana 14 października 1952 roku, 22 lutego 1972 roku, decyzją ministerstwa edukacji Japonii, przekształcona w fundację. Celem powołania ZNKR było między innymi: kontrola i zrzeszanie ludzi trenujących Kendo (także Iaidō i Jōdō), promowanie ducha Kendo, organizowanie turniejów i zawodów, prowadzenie seminariów trenerskich.
  Agresor - napastnik; państwo działające lub posługujące się metodami agresji. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego agresorem jest państwo, które:
  Musō Shinden Ryū (jap. 夢想神伝流, Musō Shinden Ryū) - styl walki, za którego twórcę uznaje się Hayashizaki Jinsuke Shinegobu. Po jego śmierci tradycję szkoły przejął Tamiya Taira-no-Hyoe Narimasa który, jak sam twierdził, był nauczycielem Ieyasu Tokugawy (późniejszego sioguna) oraz Hidetady (syna Ieyasu, także późniejszego sioguna).
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Karate (jap. 空手, karate) – sztuka walki i sport walki powstałe na Okinawie, Japonia. Karate swym zasięgiem obejmuje cały świat. Do chwili obecnej powstało ponad 100 stylów karate. Jeśli chodzi o działalność sportową, najważniejszą organizacją jest World Karate Federation (WKF), która w chwili obecnej jest jedyną rozpoznaną i uznawaną organizacją przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Charakterystyczny dla karate jest system stopni w karate, uczniowskich i mistrzowskich stworzony na bazie judo, odrębny w wielu organizacjach i stylach karate.
  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.