• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I liga polska w hokeju na lodzie

  Przeczytaj także...
  HUKS Legia Warszawa – polski klub hokejowy z siedzibą w Warszawie, utworzony w 1927 - jako sekcja hokeja na lodzie wielosekcyjnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa. Trzynastokrotny mistrz Polski. Czołowa polska drużyna lat 50. i 60. XX wieku (m.in. 18 razy na podium mistrzostw kraju). Obecnie występuje w I lidze, rozgrywając swoje mecze w hali Torwar II.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Klub Sportowy Unia Oświęcim – polski klub hokejowy z siedzibą w Oświęcimiu, występujący w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi. Został założony w 1957 roku jako „KS Unia Oświęcim” i pod tą nazwą działał do 1999 roku. Następnie klub przekształcono w sportową spółkę akcyjną, a do nazwy dodano człon „Dwory”. W 2006 roku powrócono do nazwy Unia, a od 2009 do 2014 roku w nazwie umieszczono sponsora firmę Aksam. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów hokejowych. Ośmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski oraz dziewięciokrotnie zajmował miejsca na podium.

  I liga polska w hokeju na lodzie – drugi poziom rozgrywek ligowych hokeja na lodzie w Polsce.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1955 Polski Związek Hokeja na Lodzie podjął decyzję o gruntownej reformie systemu rozgrywek o MP i utworzeniu systemu ligowego I i II szczebla. Pierwszy z nich stanowiła I liga, zwyczajowo nazywana Ekstraklasą, zaś kolejnym była II liga. Rywalizację w nowej formule zainaugurowano w sezonie 1955/1956 w 8-zespołowej Ekstraklasie i 8-drużynowej II lidze, którą stanowiły dwie 4-zespołowe grupy (przydział do każdej z nich odbywał się na zasadzie klucza geograficznego). Triumfatorem premierowej edycji zostało KTH Krynica i to ono uzyskało promocję do I ligi sezonu 1956/1957. W latach 50. i 60. w Polsce funkcjonowały również ligi wojewódzkie, których zwycięzca (po barażach) awansował na II poziom ligowy. Do kolejnej edycji (1956/1957) II ligi ponownie przystąpiło 8 klubów, lecz tym razem walczyły one w jednej grupie. W sezonie 1958/1959 pomniejszono ją do 6 drużyn, jednak do modelu 8-zespołowego wrócono w edycji 1959/1960. W kolejnych latach system rozgrywek na tym szczeblu zmieniał się co jakiś czas - z jednogrupowego na dwugrupowy i odwrotnie. Utworzono również strefową (regionalną) III ligę.

  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Polski Związek Hokeja na Lodzie (oficjalny skrót PZHL) — ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiego hokeja na lodzie zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i zagranicą.

  Po sezonie 2018/2019 dokonano reorganizacji rozgrywek i w edycji I ligi 2019/2020 dokonano włączenia do I ligi zespołów z Centralnej Ligi Juniorów.

  Triumfatorzy[ | edytuj kod]

  (Opracowano na podstawie materiału źródłowego)

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Drużyna Polonii nie przystąpiła następnie do gry w I lidze z powodów finansowych – Józef Ząbkiewicz. Galeria hokeistów STS. Władysław Balakowicz. „Tygodnik Sanocki”, s. 9, Nr 3 (115) z 21 stycznia 1994. 

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ŁP: Co dalej z pierwszą ligą?. hokej.net, 2019-05-16. [dostęp 2019-08-05].
  2. ŁP: Terminarz I ligi na sezon 2019/2020. Na zapleczu PHL wystartuje 14 zespołów. hokej.net, 2019-08-05. [dostęp 2019-08-05].
  3. Dotychczasowi zwycięzcy I ligi (w przeszłości II liga oraz liga międzywojewódzka). hokej.net, 2012-09-28. [dostęp 2016-08-22].
  4. Zasłużony awans hokeistów Zagłębia. „Trybuna Robotnicza”, s. 4, Nr 83 z 8 kwietnia 1971. 
  5. Legia Warszawa i Unia Oświęcim byli zwycięzcami dwóch grup II ligi i równolegle awansowali do I ligi.
  6. Awans Polonii. „Trybuna Śląska-Kibic”, s. 10, 15 maja 2000. 
  Centralna Liga Juniorów – juniorskie rozgrywki ligowe w hokeju na lodzie w Polsce. Drużyny walczą w nich o tytuł mistrza Polski juniorów starszych i młodszych.Trybuna Śląska, Trybuna Robotnicza – dziennik, jedna z największych gazet regionalnych w Polsce ukazująca się w latach 1945-2004 na terenie województwa śląskiego (w granicach 1945-1950), województwa katowickiego, województwa śląskiego od 1999, województwa opolskiego (w początkowym okresie istnienia TR), województwa częstochowskiego, województwa bielskiego, województwa wrocławskiego (w początkowym okresie istnienia TR). Zajmowała się głównie tematyką regionalną. Pierwotnie wydawana jako "Trybuna Śląska", pierwszym redaktorem naczelnym był Leon Bielski. Od marca 1945 gazeta wydawana jako "Trybuna Robotnicza" – do 1990, kiedy sprywatyzowano dotychczasowego właściciela RSW Prasa-Książka-Ruch, a tytuł przejęło Górnośląskie Towarzystwo Prasowe (GTP). Trybuna Robotnicza została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Nad winietą tego dziennika wypisane było hasło: Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.