• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I bitwa pod Fleurus - 1794

  Przeczytaj także...
  Sambra (fr. Sambre) – rzeka we Francji i Belgii, lewy dopływ Mozy o długości 193 km i powierzchni dorzecza 2740 km².Pierwsza koalicja antyfrancuska lat (1792–1797) była pierwszym wysiłkiem europejskich mocarstw na drodze do obalenia rewolucyjnej Republiki Francuskiej. Był to związek niektórych państw europejskich, w tym przede wszystkim Wielkiej Brytanii (która uczestniczyła we wszystkich koalicjach), Austrii, Prus, Holandii i Hiszpanii zawarty na wieść o zgilotynowaniu monarchy francuskiego Ludwika XVI. Sojusznicy nie chcieli dopuścić do rozprzestrzenienia się idei rewolucyjnych w Europie, co zapowiedziało Zgromadzenie Narodowe.
  Nivelles (holenderski: Nijvel) jest zespołem miejskim, położonym w belgijskiej prowincji Brabancja Walońska. W pobliżu miasta znajdował się kiedyś tor wyścigowy, na którym odbywały się wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Belgii. Tor został jednak wyburzony.

  Bitwa pod Fleurus – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 czerwca 1794 roku podczas wojny Francji z pierwszą koalicją.

  Nowo utworzona Armia Sambry i Mozy dowodzona przez Jourdana, składająca się z 10 dywizji (95 000 żołnierzy) przeprawiła się 12 czerwca przez Sambrę - jedna dywizja obległa Charleroi, natomiast dwie dywizje pilnowały przepraw na Sambrze. Reszta armii (70 000 żołnierzy) rozłożyła się łukiem wokół Charleroi i oparła swe skrzydła o Sambrę (armii francuskiej towarzyszył członek Komitetu Ocalenia Publicznego Louis de Saint-Just).

  Antoine Louis Léon de Richebourg de Saint-Just, zwany Saint-Just (ur. 25 sierpnia 1767 w Decize, Nièvre, zm. 28 lipca 1794 w Paryżu) – jeden z czołowych przywódców rewolucji francuskiej, bliski współpracownik Maksymiliana Robespierre.Komitet Ocalenia Publicznego (fr. Comité de Salut Public) – nadzwyczajny organ wykonawczy, powołany w kwietniu 1793 roku w okresie rewolucji francuskiej, przez Konwent, celem opanowania kryzysowej sytuacji państwa, spowodowanej wojną z Austrią i Prusami, chaosem gospodarczym i kontrrewolucją wewnętrzną.

  W odpowiedzi z Nivelles ruszyła armia austriacko-holenderska (60 000 żołnierzy) dowodzona przez księcia Orańskiego. Wobec przeważających sił przeciwnika prawe skrzydło francuskiej armii cofnęło się i odsłoniło skrzydło francuskiego centrum. Ponieważ na lewym skrzydle Francuzi odnieśli sukces, Jourdan wykorzystał to i przegrupował siły, by dokonać próby rozerwania centrum nieprzyjaciela. Próba ta jednak nie powiodła się i toczący walkę we mgle Francuzi pod naporem sprzymierzonych zmuszeni zostali do odwrotu za Sambrę, tracąc 3 000 żołnierzy. Sprzymierzeni, którzy uważali, że trwale wyparli Francuzów, wrócili do Nivelles.

  Charleroi – miasto w zachodniej Belgii, stolica prowincji Hainaut. Leży na północno-zachodnim krańcu wyżyny Condruzien Plateau (Ardeny), nad rzeką Sambrą (lewy dopływ Mozy). Mieszkańcy miasta są nazywani Carolos.Jean-Baptiste Jourdan (ur. 29 kwietnia 1762 w Limoges, zm. 23 listopada 1833 w Paryżu) – francuski wojskowy, marszałek Francji.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.