• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I Want to Hold Your Hand

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Hey Jude – ballada rockowa zespołu The Beatles. Została napisana przez Paula McCartneya. Ta trwająca 7 minut i 9 sekund piosenka przez dwa tygodnie była numerem jeden na brytyjskich listach przebojów, zaś w Stanach Zjednoczonych pozostała na szczycie listy magazynu "Billboard" przez dziewięć tygodni, co stanowi rekord, jeśli chodzi o piosenki tego zespołu. Był to drugi najlepiej sprzedający się singiel zespołu, zaraz po I Want to Hold Your Hand.

  I Want to Hold Your Hand” – piosenka zespołu The Beatles, nagrana w 1963 roku. Przypisuje się ją duetowi: Paul McCartney i John Lennon.

  Była pierwszą piosenką tego zespołu, która zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na wysoką sprzedaż (kilka milionów kopii) stała się wówczas najlepiej sprzedającym się singlem Beatlesów.

  Inaczej niż w innych znanych piosenkach, takich jak "Hey Jude", utwór ten nie miał konkretnej inspiracji. Jednocześnie warto zauważyć, że jej sposób skomponowania podpowiedział zespołowi manager Brian Epstein, który chciał, aby powstał utwór na rynek amerykański. Liverpoolczycy nagrali ją także po niemiecku, jej tytuł brzmiał "Komm, Gib Mir Deine Hand" (przyjdź, daj mi swoją dłoń). Nagrania dokonano 29 stycznia 1964, a autorem niemieckiego tekstu utworu był Camillo Felgen.

  Camillo Jean Nicolas Felgen (ur. 17 listopada 1920 w Tetange, zm. 16 lipca 2005 w Esch-sur-Alzette) – luksemburski piosenkarz, autor tekstów, prezenter radiowy i telewizyjny. Dwukrotnie reprezentował Luksemburg w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 1960 i 1962.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.

  W 2004 utwór został sklasyfikowany na 16. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Przypisy

  1. Komm, Gib Mir Deine Hand (ang.). [dostęp 25 maja 2009].
  2. Always Close To The Audience – The History of RTL Group (ang.). rtl-group.com, 2014. [dostęp 2014-05-29]. s. 87.
  3. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.