• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

  Przeczytaj także...
  Alliance française – organizacja założona 21 lipca 1883 roku przez Louisa Pasteura, Ferdinanda de Lessepsa, Jules’a Verne’a, Ernesta Renana i Armanda Colina, zajmująca się promocją kultury francuskiej i języka francuskiego. Prowadzi również kursy tego języka.Waldemar Kazimierz Achramowicz (ur. 3 października 1949 w Toruniu) – polski polityk, samorządowiec, były marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
  Jerzy Jan Wenderlich (ur. 22 kwietnia 1954 w Toruniu) – polski polityk, poseł na Sejm nieprzerwanie od 1993 (II, III, IV, V, VI i VII kadencji), wicemarszałek Sejmu VI i VII kadencji.

  IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniutoruńska szkoła średnia, założona w 1945 roku.

  Charakterystyka[]

  Od lat 80. szkoła osiągała międzynarodowe sukcesy w olimpiadach i konkursach matematycznych oraz olimpiadach fizycznych co zawdzięcza m.in. pedagogom: Leonowi Jeśmanowiczowi, Henrykowi Pawłowskiemu, Zbigniewowi Bobińskiemu, Mirosławowi Usckiemu oraz Juliuszowi Domańskiemu.

  Tomasz Franciszek Schreiber (ur. 25 czerwca 1975, zm. 1 grudnia 2010) – polski matematyk, specjalizujący się w geometrii stochastycznej, mechanice statystycznej i teorii prawdopodobieństwa.Henryk Pawłowski - nauczyciel matematyki w IV Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum Dwujęzycznym nr 4 w Toruniu a także w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu, autor wielu książek dotyczących matematyki - od podręczników szkolnych do książek przygotowujących do olimpiady matematycznej. Prowadzi olimpijskie koła matematyczne dla gimnazjalistów i licealistów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy i LO im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

  IV Liceum regularnie notowane jest w ogólnopolskich rankingach najlepszych szkół średnich. W 2013 roku, szkoła zajęła drugie miejsce w regionie i 10. w Polsce.

  Historia[]

  Szkoła powstała w 1945 roku jako IV Gimnazjum Koedukacyjne, z siedzibą w Toruniu, przy ulicy Mickiewicza 81, w budynku byłej niemieckiej radiostacji. Po miesięcznym "roku szkolnym" trwającym od czerwca do lipca 1945, zarządzono wakacje, i nowy pełen rok rozpoczęto 8 września 1945. Dyrektorem szkoły został Jan Morawski, a liczyła ona 10 klas i 314 uczniów. W 1947 roku szkoła przeniesiona została do ciasnego budynku przy ulicy Piekary i zmieniła nazwę na III Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu. Rok później przeniosła się do budynku przy placu Świerczewskiego. W 1957 placówka zaczęła funkcjonować pod nazwą IV Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

  Ambasada Francji w Polsce (Ambassade de France en Pologne) – francuska placówka dyplomatyczna w Polsce, mieszcząca się w Warszawie przy ul. Pięknej 1, pomiędzy ulicami Jazdów i Johna Lennona.Olimpiada fizyczna – jedna z polskich olimpiad przedmiotowych, przeznaczonych dla uczniów szkół średnich. Jest organizowana od 1950 roku przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. W chwili obecnej zawody odbywają się w trzech etapach: korespondencyjnym, okręgowym i ogólnopolskim. Pięciu najlepszych zawodników bierze udział w międzynarodowej olimpiadzie fizycznej. Dawniej olimpiada składała się z czterech etapów: przedwstępnego, wstępnego, okręgowego i ogólnopolskiego.

  W 2006 roku, Jolanta Krawczyk, dyrektorka szkoły w latach 1991-2005, otrzymała medal Thorunium (najwyższe odznaczenie, jakie może nadać Prezydent Miasta Torunia) za swoją pracę organizacyjną i zasługi dla miasta.

  Struktura organizacyjna[]

  1 września 2010 roku przy IV Liceum Ogólnokształcącym uruchomiono Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4. Głównym, obok polskiego, językiem nauczanym w szkole jest język francuski. Gimnazjum funkcjonuje pod patronatem Ambasady Republiki Francuskiej w Polsce oraz we współpracy z organizacją Alliance française. Szkoła funkcjonuje w trybie bezobwodowym, oferując kształcenie wszystkim absolwentom szkół podstawowych, bez względu na miejsce zamieszkania. Po utworzeniu tej placówki utworzyła ona wraz z IV Liceum Ogólnokształcącym Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Toruniu.

  Juliusz Domański (ur. 1927) – prof. dr hab., historyk filozofii starożytnej, średniowiecznej i renesansowej, filolog klasyczny ze specjalizacją neolatynistyczną, emerytowany profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, członek-korespondent Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członek Polskiego Towarzystwa Filologicznego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, International Society for the History of Rhetoric, członek Rady Programowej „Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej”.Krzysztof Jan Żabiński (ur. 7 lutego 1953 w Toruniu) – polski polityk i przedsiębiorca, elektronik, poseł na Sejm X i I kadencji, były minister.

  Absolwenci[]

  Znani absolwenci szkoły to:

 • Waldemar Achramowicz
 • Jarosław Mianowski
 • Marek Wakarecy
 • Jerzy Wenderlich
 • Krzysztof Żabiński
 • Bartek Staszkiewicz
 • Tomasz Schreiber
 • Przypisy

  1. Licea 15-lecia (pol.). perspektywy.pl. [dostęp 2014-03-29].
  2. Listanajlepszych szkół 15-lecia (pol.). perspektywy.pl. [dostęp 2014-03-29].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona szkoły. [dostęp 2012-02-02].
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Jarosław Mianowski (ur. 31 lipca 1966 w Toruniu, zm. 23 lutego 2009 we Wrocławiu) – polski muzykolog, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bartek Staszkiewicz (ur. 1 stycznia 1983 w Chełmży) – jeden z założycieli zespołu SOFA, w którym gra na instrumentach klawiszowych. Napisał również część muzyki na debiutancką płytę zespołu zatytułowaną Many Stylez. Interesować się muzyką zaczął w 1992 roku, w wieku 9 lat. Wówczas spędził dekadę w szkole muzycznej grając na fortepianie i ucząc się kompozycji muzyki poważnej. W 1997 roku zajął się tworzeniem rapu. Obecnie poza SOFĄ współtworzy zespół jazzowy STAFF, w którym towarzyszą mu Michał Bryndal, Tomasz Markanicz oraz Mariusz Nejman.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.