• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IRIX

  Przeczytaj także...
  MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages) jest to architektura komputerowa (w szczególności procesor typu RISC) rozwijana przez firmę MIPS Technologies. Istnieje zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej.Freeciv – wzorowana na Civilization Sida Meiera strategiczna gra komputerowa, rozgrywana w turach. Objęta jest licencją GPL i należy do grupy Wolnego Oprogramowania.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  IRIXsystem operacyjny z rodziny Unix dostępny na 32- i 64-bitowej architekturze MIPS, tworzony przez SGI.

  Ostatnia wydana wersja to 6.5.30 z 16 sierpnia 2006 roku. Do wersji 6.5.22 istniały dwie podwersje maintenance oraz feature, z których pierwsza odpowiadała wersji stable, a druga mniej więcej wersji development innych programów.

  System może być znany z gry Freeciv, która na niego powstała (na długo przed portami na inne platformy, w tym GNU/Linuksa), IRIX był ulubionym systemem jednego z autorów.

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.Silicon Graphics, Incorporated (SGI) to firma znana głównie z produkcji wysokiej klasy sprzętu komputerowego przeznaczonego do produkcji grafiki komputerowej - głównie grafiki trójwymiarowej oraz obróbki obrazu wideo. Firmę założył w 1982 roku wraz z dziesięcioma studentami Jim Clark - profesor z Uniwersytetu Stanford. Początkowo ze swoimi pionierskimi jak na początek lat 80. pomysłami zwrócił się do firm takich jak Hewlett-Packard czy Digital, jednak nie były one zainteresowane wykupieniem patentu. Jim Clark opuścił SGI w 1993 roku i wspólnie z Markiem Andreessenem (współtwórcą przeglądarki Mosaic) założył firmę Netscape. Przy projektowaniu komputerów SGI Indigo, Indy oraz O2 pracował Polak Marek Hołyński.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Freeciv founded 20 years ago today! – Freeciv-web blog, play.freeciv.org [dostęp 2017-11-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  SGI - Products: Software: IRIX (ang.). [dostęp 2019-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-30)].

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.