IRB Sevens World Series (2000/2001)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Turniej rugby infobox}} Nieznane pola: "rozmiar". IRB Sevens World Series (2000/2001) – druga edycja IRB Sevens World Series, organizowanej przez IRB corocznej serii turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Składała się z dziewięciu turniejów rozegranych pomiędzy listopadem 2000 a czerwcem 2001 roku, w których startowało szesnaście bądź dwadzieścia cztery zespoły. Zawody zostały zdominowane przez reprezentacje Nowej Zelandii i Australii, które podzieliły między sobą wygrane turnieje, a ostatnie cztery finały rozegrały między sobą. W całym cyklu ostatecznie triumfowali Nowozelandczycy.

Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska. New Zealand Sevens 2001 – druga edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju New Zealand Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 9–10 lutego 2001 roku na Westpac Stadium w Wellington będąc trzecim turniejem sezonu 2000/2001.

Informacje ogólne[ | edytuj kod]

Wstępne plany harmonogramu rozgrywek pojawiły się w lipcu 2000 roku – w porównaniu do poprzedniego sezonu zrezygnowano z paryskiego turnieju, w Mar del Plata miał się odbyć Puchar Świata 2001, zaś Fiji Sevens został odwołany przez Fiji Rugby Union po zamachu stanu w tym kraju. We wrześniu 2000 roku IRB potwierdziła lokalizacje siedmiu turniejów i poinformowała, że cykl rozpocznie się w RPA przenosząc się jednak ze Stellenbosch do Durbanu. W ciągu następnego miesiąca z rozpiski wypadł Punta del Este Sevens, pojawiły się natomiast dwa kolejne turnieje w Azji. Malezja miała już doświadczenie w organizacji poważnych zawodów w tej dyscyplinie sportu po Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998, przyznanie zaś turnieju Chinom miało na względzie rozwój siedmioosobowego rugby w tym kraju oraz starania IRB w celu jego wprowadzenia w poczet sportów olimpijskich. Pod koniec października 2000 roku zakończono budowanie terminarza ogłaszając gospodarzy kończących sezon zawodów – Londyn i Cardiff. Tak więc ostatecznie zaplanowano rozegranie dziesięciu turniejów w okresie od listopada 2000 do czerwca 2001 roku, w tym cztery w nowych lokalizacjach – Chinach, Malezji, Anglii i Walii.

Puchar Świata w Rugby 7 (2001) – trzeci Puchar Świata, organizowane przez IRB zawody o randze mistrzostw świata w rugby 7 rozgrywane co cztery lata. Turniej odbył się na Estadio José María Minella w argentyńskim mieście Mar del Plata w dniach od 26 do 28 stycznia 2001 roku i rywalizowały w nim dwadzieścia cztery męskie zespoły. Tytułu zdobytego cztery lata wcześniej bronili reprezentanci Fidżi, zwyciężyli zaś Nowozelandczycy.Hong Kong Sevens 2001 – druga edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Hong Kong Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 30 marca–1 kwietnia 2001 roku na Hong Kong Stadium w Hongkongu będąc czwartym turniejem sezonu 2000/2001.

W związku z sankcjami nałożonymi na Fidżi po zamachu stanu z 2000 roku rząd australijski odmówił wydania reprezentantom tego kraju wiz wjazdowych, co doprowadziło do odwołania przez IRB zawodów w Brisbane. Taka sama możliwość istniała również w przypadku nowozelandzkiego turnieju, jednak nacisk ze strony New Zealand Rugby Union spowodował, iż fidżyjscy rugbyści otrzymali prawo wjazdu do tego kraju. Ostatecznie odbyło się zatem dziewięć turniejów.

Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców. London Sevens 2001 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju London Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 27–28 maja 2001 roku na Twickenham Stadium i Twickenham Stoop w Londynie będąc ósmym turniejem sezonu 2000/2001.

Zgodnie z zapowiedziami z połowy poprzedniego sezonu, Anglicy wystąpili we wszystkich turniejach, co było jednocześnie warunkiem udzielenia zgody na organizację przez Rugby Football Union zawodów w Londynie. Prócz Anglików i broniących tytułu Nowozelandczyków, do uczestnictwa we wszystkich zawodach IRB wytypowała również Argentynę, Australię, Fidżi, Francję, Kanadę, RPA, Samoa i Walię. Szkoci odrzucili zaproszenie do uczestnictwa, skupiając swoje wysiłki na przygotowaniach do Igrzysk Wspólnoty Narodów 2002, występ Fidżyjczyków stał zaś pod znakiem zapytania ze względów politycznych i finansowych. Po raz pierwszy natomiast w poważnych zawodach zaprezentował się wspólny zespół Indii Zachodnich, który po otrzymaniu zgody na jego utworzenie ze strony IRB wyrażonej ze względu na słabość poszczególnych reprezentacji z tego regionu zadebiutował w Hong Kong Sevens. Ich dobra postawa dała im miejsce również w dwóch finałowych zawodach.

World Rugby Sevens Series (od nazwy sponsora HSBC World Rugby Sevens Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez World Rugby (wcześniej IRB) od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród szesnastu dotychczasowych edycji dwunastokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.Indie Zachodnie (obecnie Karaiby) – najwcześniejsza z nazw używanych w odniesieniu do wysp położonych w basenie Morza Karaibskiego. Z upływem czasu zaczęto używać innych nazw, takich jak Antyle czy Karaiby. Dzisiaj nazwą Indie Zachodnie określa się jedynie wyspy należące do Małych Antyli i Bahamów.

Sezon rozpoczął się wznowieniem rywalizacji z poprzedniej edycji, bowiem w pierwszych czterech turniejach w finale gościli Fidżyjczycy i w trzech z nich ulegli oni Nowozelandczykom. W czwartym okazali się natomiast słabsi od włączających się do walki o tytuł Australijczyków, którzy wykorzystali potknięcie gospodarzy w Wellington. Podzieliwszy się zwycięstwami w kolejnych dwóch zawodach podopieczni Gordona Tietjensa i Glena Elli po sześciu turniejach zgromadzili tyle samo punktów w klasyfikacji generalnej, lecz pozostałe trzy finały rozstrzygnęli na swoją korzyść reprezentanci Nowej Zelandii triumfując ostatecznie w całym cyklu. Australia będąca jedyną drużyną, która awansowała przynajmniej do półfinału w każdym z zawodów, zajęła ostatecznie pozycję drugą. Najwięcej przyłożeń w sezonie zdobył nowozelandzki kapitan, Karl Te Nana.

Turniej rugby 7 na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998 odbył się w Kuala Lumpur w dniach 12–14 października 1998 roku. Areną zmagań mężczyzn był Petaling Jaya Stadium.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Kalendarz[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kuala Lumpur Sevens 2001 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Kuala Lumpur Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 21–22 kwietnia 2001 roku na Petaling Jaya Stadium w Kuala Lumpur będąc szóstym turniejem sezonu 2000/2001.
Cardiff Sevens 2001 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Cardiff Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 2–3 czerwca 2001 roku na Rodney Parade w Newport i Millennium Stadium w Cardiff będąc dziewiątym turniejem sezonu 2000/2001.
South Africa Sevens 2000 – druga edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju South Africa Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 18–19 listopada 2000 roku na ABSA Stadium w Durbanie będąc pierwszym turniejem sezonu 2000/2001.
Shanghai Sevens 2001 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Shanghai Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 7–8 kwietnia 2001 roku na Yuanshen Sports Centre Stadium w Szanghaju będąc piątym turniejem sezonu 2000/2001.
Mar del Plata – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Buenos Aires, nad Oceanem Atlantyckim. Około 550 tys. mieszkańców. Mar del Plata jest siedzibą polskiego konsulatu honorowego.
Nowozelandzki Związek Rugby (ang. New Zealand Rugby Union) — ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Nowej Zelandii, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem nowozelandzkiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.
Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.

Reklama