IRB Sevens World Series (1999/2000)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

IRB Sevens World Series (1999/2000) – inauguracyjna edycja IRB Sevens World Series, organizowanej przez IRB corocznej serii turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Składała się z dziesięciu turniejów rozegranych pomiędzy grudniem 1999 a majem 2000 roku, w których startowało szesnaście bądź dwadzieścia cztery zespoły. Zawody zostały zdominowane przez reprezentacje Nowej Zelandii i Fidżi, z których każda wystąpiła w dziewięciu finałach, zaś osiem z nich rozegrały między sobą. W całym cyklu ostatecznie triumfowali Nowozelandczycy.

Reprezentacja Nowej Zelandii w rugby 7 mężczyzn – zespół rugby 7, biorący udział w imieniu Nowej Zelandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest New Zealand Rugby Union, członek IRB.Dubai Sevens 1999 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Dubai Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 2–3 grudnia 1999 roku na Dubai Exiles Rugby Ground w Dubaju będąc pierwszym turniejem sezonu 1999/2000.

Informacje ogólne[ | edytuj kod]

Cykl składał się z dziesięciu turniejów, choć już podczas ogłaszania jego terminarza pojawiły się informacje o możliwości zorganizowania w Anglii jedenastego, finałowego turnieju. Negocjacje w tej sprawie toczyły się jeszcze w marcu 2000 roku, jednak nie zostały jednak zakończone porozumieniem. Wśród gospodarzy znalazły się Południowa Afryka, Australia i Nowa Zelandia, które do tej pory nie organizowały poważnych zawodów w tej dyscyplinie sportu, w ramach tego sezonu znalazły się również turnieje o wieloletniej tradycji i renomie – kończący ćwierćwiecze Hong Kong Sevens czy trzydziestoletni Dubai Sevens

Reprezentacja Fidżi w rugby 7 mężczyzn – zespół rugby 7, biorący udział w imieniu Fidżi w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Fiji Rugby Union, członek FORU oraz IRB.Australia Sevens 2000 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Australia Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 18–19 lutego 2000 roku na Suncorp Stadium w Brisbane będąc siódmym turniejem sezonu 1999/2000.

Największe wahania co do dołączenia do cyklu miał Hong Kong Rugby Football Union, który obawiał się o utratę prestiżu swojego tradycyjnego marcowego turnieju. Jedną z wysuwanych przezeń propozycji było ustanowienie tych zawodów finałem całego sezonu, co zostało odrzucone przez IRB, kolejnymi były zwiększenie liczby punktów do klasyfikacji generalnej i zgodę na utrzymanie puli nagród finansowych. Związek chciał również otrzymania gwarancji uniknięcia strat finansowych z tytułu utraty praw do transmisji telewizyjnych.

World Rugby Sevens Series (od nazwy sponsora HSBC World Rugby Sevens Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez World Rugby (wcześniej IRB) od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród szesnastu dotychczasowych edycji dwunastokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Cały sezon przebiegał pod dyktando dwóch zespołów – Nowej Zelandii i Fidżi. Rozstrzygnęły one między sobą pierwsze sześć finałów wygrywając po trzy, w siódmym turnieju nastąpiło zaś jedyne potknięcie Nowozelandczyków, którzy ulegli w półfinale Australijczykom. Turniej ten zwycięsko zakończyli Fidżyjczycy, a kolejne dwa finały ponownie rozegrali faworyci cyklu dzieląc się zwycięstwami, co oznaczało, że do kończących sezon paryskich zawodów Nowa Zelandia przystępowała z sześciopunktową stratą. Pojawiły się wówczas pogłoski, iż Nowozelandczycy mogą celowo przegrać mecz grupowy, by znaleźć się w drabince Fidżyjczyków, którym do końcowego triumfu wystarczał udział w finale. Argentyńczycy sprawiając niespodziankę sezonu wyeliminowali jednak reprezentację Fidżi w ćwierćfinale, pozostawiając otwartą kwestię tytułu. Nowozelandczycy wykorzystali tę szansę triumfując zarówno w turnieju, jak i w klasyfikacji generalnej. Najwięcej przyłożeń w całym sezonie zdobył Fidżyjczyk Vilimoni Delasau.

Fiji Sevens 2000 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Fiji Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 11–12 lutego 2000 roku w Suvie będąc szóstym turniejem sezonu 1999/2000.Hong Kong Sevens 2000 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Hong Kong Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 24–26 marca 2000 roku na Hong Kong Stadium w Hongkongu będąc ósmym turniejem sezonu 1999/2000.

Po zakończeniu sezonu IRB wyraziła zadowolenie z poziomu rozgrywek oraz zainteresowania widzów.

Kalendarz[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

France Sevens 2000 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju France Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 27–28 maja 2000 roku na Stade Sébastien Charléty w Paryżu będąc dziesiątym turniejem sezonu 1999/2000.
Mar del Plata Sevens 2000 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Mar del Plata Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 12–13 stycznia 2000 roku na Estadio José María Minella w Mar del Plata będąc czwartym turniejem sezonu 1999/2000.
Vilimoni Delasau (ur. 12 lipca 1977 r. w Ba) – fidżyjski rugbysta, reprezentant kraju, uczestnik Pucharu Świata w 2003 i 2007 roku. Obecnie występuje we francuskim US Montauban na pozycji skrzydłowego.
South Africa Sevens 1999 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju South Africa Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 10–11 grudnia 1999 roku na Danie Craven Stadium w Stellenbosch będąc drugim turniejem sezonu 1999/2000.
Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
World Rugby – międzynarodowa organizacja pozarządowa zarządzająca rozgrywkami rugby union oraz ustalająca zasady gry. Powstała w 1886 jako „International Rugby Football Board” (IRFB) na wniosek szkockiego, walijskiego i irlandzkiego związku rugby. Związek angielski początkowo odmówił przystąpienia, niemniej w 1890 został pierwszym członkiem-niezałożycielem.
Japan Sevens 2000 – pierwsza edycja wchodzącego w skład IRB Sevens World Series turnieju Japan Sevens przeznaczonego dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7. Odbyła się w dniach 1–2 kwietnia 2000 roku na Chichibunomiya Rugby Stadium w Tokio będąc dziewiątym turniejem sezonu 1999/2000.

Reklama