iPod shuffle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
iPod shuffle

iPod shuffleodtwarzacz MP3 oferowany przez firmę Apple, należący do rodziny odtwarzaczy iPod.

Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.

Opis[ | edytuj kod]

1. generacja[ | edytuj kod]

iPod shuffle pierwszej Generacji

Zaprezentowany publicznie 11 stycznia 2005, był pierwszym iPodem używającym pamięć typu flash, w odróżnieniu od wcześniejszych modeli używających twardego dysku do zapisywania danych. Został zaprojektowany jako tania, bardziej poręczna alternatywa dla innych modeli iPodów. iPod shuffle pierwszej generacji jest niezwykle mały (wymiary 8,38 × 2,49 × 0,84 cm) i lekki, ważąc tylko 22 g. Apple reklamowało jego rozmiar jako „Mniejszy niż paczka gumy do żucia, ale dużo bardziej zabawny”. Niżej dodaje: „iPod nie służy do żucia”.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.

Był dostępny w dwóch wersjach:

 • 512 MB
 • 1 GB.
 • iPod shuffle pierwszej generacji łączy się z komputerem przez wtyczkę USB, przez którą również ładuje się wewnętrzna bateria. Po przyłączeniu do komputera można ładować pliki do pamięci używając programu iTunes. Ponieważ nie ma wewnętrznych części ruchomych, odtwarzacz jest niezwykle odporny na wstrząsy i uszkodzenia. Może być także używany jako PenDrive jeśli część pamięci zostanie zarezerwowana do tego celu.

  AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

  2. generacja[ | edytuj kod]

  iPod shuffle drugiej generacji, w sprzedaży od jesieni, 2006

  iPod shuffle drugiej generacji został zaprezentowany 12 września 2006. Jest o połowę mniejszy od poprzedniego modelu (41,2 × 27,3 × 10,5 mm) i waży tylko 15,5 g, tak że może być noszony przypięty do ubrania wbudowaną klamrą. Nie ma integralnej wtyczki USB, i musi być łączony z komputerem kablem (dołączony doc). Jest dostępny w wersji z pamięcią 1 GB i 2 GB. Wraz z wejściem na rynek drugiej generacji iPoda shuffle pierwsza została wycofana ze sprzedaży.

  Przepływność (ang. bit rate lub bitrate) – w telekomunikacji i informatyce: prędkość z jaką sygnał cyfrowy przepływa przez kanał łączności.Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.

  Modyfikacje[ | edytuj kod]

  Drugą generację iPoda shuffle można podzielić na trzy wersje – 2.0G, 2.1G i 2.2G.

  2.0G[ | edytuj kod]

  Pierwsza wersja została wprowadzona 12 września 2006 roku i występowała wyłącznie w kolorze srebrnym z pamięcią 1 GB. Jej numer seryjny rozpoczyna się od liter MA.

  2.1G[ | edytuj kod]

  2.1G została wprowadzona 30 stycznia 2007 roku. Nie różniła się pojemnością, wprowadzono jedynie nowe kolory (różowy, niebieski, zielony i pomarańczowy, srebrny zachowano). Numer seryjny rozpoczyna się od liter MA.

  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.Projekt (PRODUCT) – inicjatywa mająca na celu zebrania pieniędzy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią dla Global Fund, powstała w styczniu 2006 roku w czasie trwania Światowego Forum Gospodarczego. Jej inicjatorem był m.in. Bono, wokalista irlandzkiego zespołu U2 (znany z wielu społecznych kampanii) oraz Bobby Shriver.
  2.2G[ | edytuj kod]

  Wersję tę wprowadzono 5 września 2007 roku. W tym przypadku też wprowadzono zmiany kolorystyczne: pozostawiono kolor srebrny, różowy i pomarańczowy zostały wycofane, w ich miejsce pojawiły się kolory fioletowy i specjalna edycja iPoda Product(RED), która oprócz czerwonego koloru odznacza się również tym, że 10 dolarów z zysków uzykanych z jego sprzedaży jest przeznaczone na walkę z AIDS w Afryce. Kolory niebieski i zielony zmieniono na bardziej stonowane odcienie tych kolorów. 19 lutego 2008 roku została wprowadzona nowa wersja pojemności – 2 GB i jest w sprzedaży obok wersji 1 GB.

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.

  3. generacja[ | edytuj kod]

  iPod shuffle trzeciej Generacji

  iPod Shuffle 3G różni się pod wieloma względami od swoich poprzedników. Został on wprowadzony na początku 2009 roku. Wyposażono go w klips, jeden przełącznik trybów: wyłączony, odtwarzania, odtwarzania pomieszanego oraz w wejście 3,5 mm jack. Służy ono zarówno do podłączenia słuchawek, jaki i do połączenia z komputerem. Ciekawą funkcją jest odczytywanie danych o utworze (także w języku polskim). Specjalne słuchawki wyposażone są w trzy przyciski. Dostępna jest wersja 2 GB i 4 GB w pięciu kolorach: czarnym, srebrnym, niebieskim, zielonym i różowym. We wrześniu 2009 Apple wypuściło na rynek iPoda shuffle w edycji specjalnej. Od pozostałych różni się tym że jest wykonany z polerowanej nierdzewnej stali.

  Słuchawka – przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową podobnie, jak czyni to głośnik; od głośnika jednak odróżnia słuchawkę sposób, w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet wewnątrz ucha.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  4. generacja[ | edytuj kod]

  iPod shuffle czwartej Generacji

  iPod Shuffle 4G po niezbyt przychylnie przyjętym 3G wraca do koncepcji znanej z modelu 2G. Został on wprowadzony na początku września 2010 roku. Wyposażono go w klips oraz kółko nawigacyjne jak w 2G, a także jeden przełącznik trybów: wyłączony, odtwarzania, odtwarzania pomieszanego oraz w wejście 3,5 mm jack. Służy ono zarówno do podłączenia słuchawek, jaki i do połączenia z komputerem. Może być wykorzystany także jako nośnik pamięci. Dostępny jest tylko w wersjach kolorystycznych czerwony, niebieski, srebrny, złoty+gwiezdna szarość i różowy.

  Pamięć flash (ang. flash memory) – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  iPod shuffle 1 Generacji podłączony do notebooka


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zespół nabytego niedoboru (rzadziej upośledzenia) odporności, AIDS (ang. Acquired Immunodeficiency Syndrome lub Acquired Immune Deficiency Syndrome, SIDA łac. Syndroma Immunitatis Defectus Acquisiti) – końcowe stadium zakażenia wirusem zespołu nabytego braku odporności (HIV) charakteryzujące się bardzo niskim poziomem limfocytów CD4, a więc wyniszczeniem układu immunologicznego (odpornościowego), co skutkuje zapadalnością na tzw. choroby wskaźnikowe (niektóre formy nowotworów, grzybic, nietypowe zapalenia płuc) mogące zakończyć się śmiercią pacjenta. W latach 1983–2008 na AIDS zmarło 25 mln ludzi; obecnie rocznie z tego powodu umiera 2 mln osób.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  Przepustowość (pojemność kanału, ang. throughput) w telekomunikacji i informatyce – maksymalna ilość informacji (mierzonej w bitach), jaka może być przesyłana przez dany kanał telekomunikacyjny lub łącze w jednostce czasu (mierzonej w sekundach).
  Stal nierdzewna, nierdzewka, INOX (fr. inoxydable – "nieutleniający się") – grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych (korozja gazowa), rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych (korozja w cieczach).
  M4A (MPEG-4 Audio Layer) to kontener multimedialny zapisu dźwięku zgodny ze standardem MP4 (MPEG-4 Part 14). Różnica pomiędzy kontenerem MP4 i M4A polega na braku w tym drugim strumieni Video (podczas gdy w pierwszym mogą być obecne).
  Wtyczka Jack – wtyczka używana do transmisji sygnałów analogowych, głównie połączeń audio audio, w wersji 6,3 mm używana także w profesjonalnym sprzęcie audio do przesyłania sygnałów sterujących. Pierwotnie stosowana do przełączania sygnałów telefonicznych. Istnieje kilka rodzajów wtyków jack różniących się średnicą. Najpopularniejsze to jack (potocznie "duży jack") o średnicy 6,3 mm oraz minijack (potocznie "mały jack") o średnicy 3,5 mm. Istnieje także trzeci rodzaj (stosowany przeważnie jako złącze w telefonach komórkowych) — microjack o średnicy 2,5 mm.
  Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

  Reklama