iPod nano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
iPod Nano 7. generacji

iPod nano – przenośne elektroniczne urządzenie cyfrowe należące do grupy odtwarzaczy MP3 firmy Apple z rodziny odtwarzaczy iPod.

Dyktafon – to przenośny magnetofon lub urządzenie cyfrowe z wbudowanym mikrofonem, umożliwiające nagrywanie dźwięku. Nośnikiem dźwięku może być kaseta magnetofonowa o różnym czasie nagrania i wielkości lub układ elektroniczny zapisujący w formie cyfrowej skompresowany dźwięk. Dyktafon może być wykorzystywany do:MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

Został zaprezentowany publicznie 7 września 2005. Tak samo jak iPod shuffle do zapisywania danych używa pamięci typu flash, dzięki czemu jego grubość wynosi 6,5 milimetra. Poprzednik - iPod mini - przechowywał dane na jednocalowym twardym dysku. Ostatnia, 7 generacja iPoda Nano została zaprezentowana w grudniu 2012.

Informacje[ | edytuj kod]

iPod nano stanowi hybrydę iPoda shuffle i wycofanego już z produkcji iPoda mini. Jest bardzo mały – jego wymiary to 9,0 x 4,0 x 0,69 cm (II generacja), 6,9 x 5,2 x 0,65 cm (III generacja) co oznacza, że można umieścić go w portfelu w przegródce na karty kredytowe. Niewielkie rozmiary tego modelu oznaczały konieczność zmiany układu portów. Gniazdo słuchawkowe zostało przeniesione na dół urządzenia i znalazło się obok standardowego złącza 30-pinowego. Może to sprawiać pewne problemy w przypadku korzystania z akcesoriów wyposażonych w grubsze wtyczki.

FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Dzięki zastosowaniu pamięci flash przechodzenie między kolejnymi ekranami jest wyjątkowo szybkie. Jest to szczególnie widoczne podczas wyświetlania zdjęć – iPod nano jest pod tym względem wyraźnie szybszy niż iPod photo 60 GB.

iPod nano łączy się z komputerem przez wtyczkę USB, przez którą również ładuje się wewnętrzna bateria (do trzeciej generacji włącznie ładowanie jest możliwe również przez FireWire). Po przyłączeniu do komputera można ładować pliki do pamięci używając programu iTunes. Ponieważ nie ma wewnętrznych części ruchomych, odtwarzacz jest bardzo odporny na wstrząsy i uszkodzenia. Może być także używany jako PenDrive, jeśli część pamięci zostanie zarezerwowana do tego celu.

Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.

Obsługiwane formaty audio i wideo[ | edytuj kod]

iPod nano w obecnej, piątej generacji obsługuje następujące formaty:

 • AAC (od 8 do 320 Kbps)
 • Protected AAC (muzyka z iTunes Store)
 • HE-AAC
 • MP3 (od 8 do 320 Kbps)
 • MP3 VBR
 • Audible (formaty 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX, oraz AAX+)
 • Apple Lossless
 • AIFF
 • WAV
 • MP4- od trzeciej generacji
 • H.264 – od trzeciej generacji


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  TFT (ang. Thin Film Transistor) – to skrót określający rodzaj tranzystora wykorzystywanego w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych.
  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.
  Pedometr (albo krokomierz) - urządzenie pomiarowe, zazwyczaj przenośne i elektroniczne, które pozwala na obliczenie liczby kroków zrobionych przez daną osobę. Działanie pedometru opiera się na użyciu wahadła, które wychwytuje ruchy biodra i przekazuje następnie informację do części odpowiedzialnej za jej odczyt a następnie wyświetlenie.
  Projekt (PRODUCT) – inicjatywa mająca na celu zebrania pieniędzy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią dla Global Fund, powstała w styczniu 2006 roku w czasie trwania Światowego Forum Gospodarczego. Jej inicjatorem był m.in. Bono, wokalista irlandzkiego zespołu U2 (znany z wielu społecznych kampanii) oraz Bobby Shriver.
  WAV (ang. wave form audio format) – format plików dźwiękowych stworzony przez Microsoft oraz IBM. WAVE bazuje na formacie RIFF, poszerzając go o informacje o strumieniu audio, takie jak użyty kodek, częstotliwość próbkowania czy ilość kanałów. WAV podobnie jak RIFF został przewidziany dla komputerów IBM PC, toteż wszystkie zmienne zapisywane są w formacie little endian. Odpowiednikiem WAV dla komputerów Macintosh jest AIFF.

  Reklama