• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IPod nano  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  iPod mini - odtwarzacz MP3 oferowany przez firmę Apple, należący do rodziny odtwarzaczy iPod. Wielkością zbliżony do karty kredytowej. Utwory były przechowywane na miniaturowym, jednocalowym dysku twardym Microdrive, początkowo o pojemności 4 GB. Z uwagi na niewielkie rozmiary był relatywnie drogi - w chwili premiery kosztował 249 USD, czyli jedynie o ok. 50 USD mniej niż zwykły, "duży" iPod o pojemności 15 GB Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  iPod Nano 7. generacji

  iPod nano - przenośne elektroniczne urządzenie cyfrowe należące do grupy odtwarzaczy MP3 firmy Apple z rodziny odtwarzaczy iPod.

  Został zaprezentowany publicznie 7 września 2005. Tak samo jak iPod shuffle do zapisywania danych używa pamięci typu flash, dzięki czemu jego grubość wynosi 6,5 milimetra. Poprzednik - iPod mini - przechowywał dane na jednocalowym twardym dysku. Najnowsza, 7 generacja iPoda Nano została zaprezentowana w grudniu 2012.

  Dyktafon – to przenośny magnetofon lub urządzenie cyfrowe z wbudowanym mikrofonem, umożliwiające nagrywanie dźwięku. Nośnikiem dźwięku może być kaseta magnetofonowa o różnym czasie nagrania i wielkości lub układ elektroniczny zapisujący w formie cyfrowej skompresowany dźwięk. Dyktafon może być wykorzystywany do:MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

  Spis treści

 • 1 Informacje
 • 2 Obsługiwane formaty audio i wideo
 • 3 Pierwsza generacja
 • 4 Druga generacja
 • 5 Trzecia generacja
 • 6 Czwarta generacja
 • 7 Piąta generacja
 • 8 Szósta generacja
 • 9 Siódma generacja
 • 10 Specyfikacje techniczne
 • 11 Przypisy
 • 12 Zobacz też
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Informacje[]

  iPod nano stanowi hybrydę iPoda shuffle i wycofanego już z produkcji iPoda mini. Jest bardzo mały – jego wymiary to 9,0 x 4,0 x 0,69 cm (II generacja), 6,9 x 5,2 x 0,65 cm (III generacja) co oznacza, że można umieścić go w portfelu w przegródce na karty kredytowe. Niewielkie rozmiary tego modelu oznaczały konieczność zmiany układu portów. Gniazdo słuchawkowe zostało przeniesione na dół urządzenia i znalazło się obok standardowego złącza 30-pinowego. Może to sprawiać pewne problemy w przypadku korzystania z akcesoriów wyposażonych w grubsze wtyczki.

  FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

  Dzięki zastosowaniu pamięci flash przechodzenie między kolejnymi ekranami jest wyjątkowo szybkie. Jest to szczególnie widoczne podczas wyświetlania zdjęć – iPod nano jest pod tym względem wyraźnie szybszy niż iPod photo 60 GB.

  iPod nano łączy się z komputerem przez wtyczkę USB, przez którą również ładuje się wewnętrzna bateria (do trzeciej generacji włącznie ładowanie jest możliwe również przez FireWire). Po przyłączeniu do komputera można ładować pliki do pamięci używając programu iTunes. Ponieważ nie ma wewnętrznych części ruchomych, odtwarzacz jest bardzo odporny na wstrząsy i uszkodzenia. Może być także używany jako PenDrive, jeśli część pamięci zostanie zarezerwowana do tego celu.

  Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  TFT (ang. Thin Film Transistor) – to skrót określający rodzaj tranzystora wykorzystywanego w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych.
  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.
  Pedometr (albo krokomierz) - urządzenie pomiarowe, zazwyczaj przenośne i elektroniczne, które pozwala na obliczenie liczby kroków zrobionych przez daną osobę. Działanie pedometru opiera się na użyciu wahadła, które wychwytuje ruchy biodra i przekazuje następnie informację do części odpowiedzialnej za jej odczyt a następnie wyświetlenie.
  Projekt (PRODUCT) – inicjatywa mająca na celu zebrania pieniędzy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią dla Global Fund, powstała w styczniu 2006 roku w czasie trwania Światowego Forum Gospodarczego. Jej inicjatorem był m.in. Bono, wokalista irlandzkiego zespołu U2 (znany z wielu społecznych kampanii) oraz Bobby Shriver.
  WAV (ang. wave form audio format) – format plików dźwiękowych stworzony przez Microsoft oraz IBM. WAVE bazuje na formacie RIFF, poszerzając go o informacje o strumieniu audio, takie jak użyty kodek, częstotliwość próbkowania czy ilość kanałów. WAV podobnie jak RIFF został przewidziany dla komputerów IBM PC, toteż wszystkie zmienne zapisywane są w formacie little endian. Odpowiednikiem WAV dla komputerów Macintosh jest AIFF.
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Reklama