iPod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biały iPod 5. generacji

iPod – wspólna nazwa rodziny przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, produkowanych przez firmę Apple.

ppi (ang. pixels per inch) – liczba pikseli przypadająca na cal długości. Jednostka stosowana do określania rozdzielczości obrazów bitmapowych.Zmienna przepływność (ang. Variable Bit Rate, VBR) jest określeniem stosowanym w telekomunikacji oraz informatyce.

Niektóre z nich mogą działać w roli dodatkowego dysku twardego dla komputera stacjonarnego lub laptopa, natomiast iPod w najnowszej wersji, iPod touch, stanowi wielofunkcyjny komputer osobisty typu palmtop z systemem operacyjnym iOS i bezprzewodowym dostępem do internetu.

iPod jest obecnie najpopularniejszym odtwarzaczem na świecie, dominującym na rynku amerykańskim, wielokrotnie przewyższając sprzedaż nawet takich firm jak Creative czy Sony. Do tej popularności przyczynił się sklep muzyczny Apple – iTunes Store, a także nietypowe wzornictwo i interfejs, strategia marketingowa i sprzedaży, zwłaszcza na rodzimym rynku.

Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w ponad 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw. "Wall Street"; (NYSE: PHG)). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Najnowsze iPody wyposażone są albo w dysk twardy o pojemności 160 GB w iPod classic albo w pamięć typu flash – 2 GB lub 4GB w iPod shuffle, 8 GB lub 16 GB w iPod nano oraz 8 GB, 32 GB lub 64 GB w iPod touch.

Windows Media Audio (WMA) - format kompresji dźwięku stworzony przez Microsoft. W zamierzeniach producenta ma konkurować z formatem MP3.Vorbis - stratny kodek dźwięku z rodziny Ogg. Bardzo często używany jest w połączeniu z kontenerem Ogg i nosi wtedy nazwę Ogg Vorbis (często błędnie zapisywaną tylko jako Ogg, czy nawet jako OGG). Ogg Vorbis potrafi obsłużyć do 255 kanałów i ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6-48 kHz.

Bateria zazwyczaj umożliwia ciągłą pracę od zaledwie nieco ponad 3 godzin do aż 40 godzin, w zależności od odtwarzacza i wykonywanych przez niego funkcji. Odtwarzanie lokalnego zasobu muzyki stanowi najmniejsze obciążenie baterii i pozwala na najdłuższe użytkowanie przy zasilaniu baterią, natomiast bezprzewodowe przeglądanie internetu przy jednocześnie włączonym odtwarzaniu lokalnego zasobu muzyki w przypadku iPoda touch na najkrótsze.

iPod mini - odtwarzacz MP3 oferowany przez firmę Apple, należący do rodziny odtwarzaczy iPod. Wielkością zbliżony do karty kredytowej. Utwory były przechowywane na miniaturowym, jednocalowym dysku twardym Microdrive, początkowo o pojemności 4 GB. Z uwagi na niewielkie rozmiary był relatywnie drogi - w chwili premiery kosztował 249 USD, czyli jedynie o ok. 50 USD mniej niż zwykły, "duży" iPod o pojemności 15 GB Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Oryginalne oprogramowanie iPoda umożliwia odczytywanie plików muzycznych w formatach: AAC (od 16 do 320 Kb/s), MP3 (CBR 32–320 Kbps i VBR), Apple Lossless, WAV, AIFF oraz Audible. Ponadto, od wersji iPod photo umożliwia przechowywanie i oglądanie plików graficznych w formatach: JPEG, BMP, GIF, TIFF oraz PNG, natomiast od przedstawionej 12 października 2005 wersji iPod video odtwarza pliki wideo w formatach MP4 wraz z H.264. Oprogramowanie iTunes pozwala także na automatyczną konwersję plików WMA na dowolny z obsługiwanych formatów jedynie na platformie Windows.

MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

Początkowo iPody wyposażone były w monochromatyczny wyświetlacz. Obecnie wersje iPod, iPod nano i iPod touch są wyposażone w kolorowy wyświetlacz, natomiast iPod shuffle nie ma go w ogóle.

Zmniejszony wyświetlacz posiada iPod nano; jest to ekran o przekątnej nieco ponad 2 cale. W największy wyświetlacz, o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 960 × 640 przy 326 ppi, wyposażono iPoda touch czwartej generacji (wcześniej 480 × 320, 163 ppi), odtwarzającego pliki wideo, a także bezprzewodowo w internecie pliki PDF i pliki w formacie MS Windows .doc za pomocą przeglądarki Safari. Ekran iPoda touch to nie tylko wyświetlacz, bowiem na całej powierzchni posiada także programowalny interfejs dotykowy Multi-Touch. iPod touch jest wyposażony w zmodyfikowany system operacyjny Mac OS X 10.5 i bezprzewodowy dostęp do internetu na zasadzie Wi-Fi 802.11 b/g, dzięki czemu odstaje od wcześniejszych iPodów jako sztucznie ograniczony przez producenta palmtop, a nie zwykły odtwarzacz muzyki czy wideo. Obecnie wykorzystanie jego pełnych możliwości wymaga nieoficjalnych modyfikacji, jednak Apple Inc. zapowiedziało udostępnienie w lutym 2008 warsztatu programisty (SDK) dla iPoda touch/iPhone'a, na nieokreślonych jeszcze warunkach.

Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.

Do iPodów dostępnych jest wiele akcesoriów, takich jak stacje dokujące, zestawy samochodowe, piloty czy tunery radiowe, dostarczanych przez Apple'a jak i współpracujących z nim dostawców. Bardzo popularne są różnego rodzaju etui z uwagi na łatwe rysowanie się obudów tych odtwarzaczy.

Modele[ | edytuj kod]

AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.MIDI skrót od Musical Instrument Digital Interface – system (interfejs, oprogramowanie i zestaw komend) służący do przekazywania informacji pomiędzy elektronicznymi instrumentami muzycznymi.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
PNG (ang. Portable Network Graphics) – rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych.
Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.
Stała przepływność ((ang.) constant bit rate, CBR) – cecha strumienia danych polegająca na transmisji bądź zapisie określonego segmentu utworzonych danych zawsze przy pomocy tej samej liczby bitów, niezależnie od stopnia skomplikowania zapisywanych danych.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
AAC (ang. Advanced Audio Coding) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.
Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.

Reklama