• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IPod  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  BMP – format pliku z grafiką bitmapową. Opracowany pierwotnie dla systemu OS/2, wykorzystywany później także w interfejsach systemów z rodziny Microsoft Windows™, jednak jako wolny od patentów jest dostępny i – mimo dużych rozmiarów – popularny jako format przechowywania danych również na wszystkich pozostałych platformach. Zawiera w sobie prostą kompresję bezstratną RLE (która nie musi być użyta), informację o użytych kolorach. Obsługuje tryby RGB oraz RGBA.Creative Technology Limited NASDAQ: CREAF – firma komputerowa, której główna siedziba znajduje się w Singapurze. Została ona założona 1 czerwca 1981 roku przez Sim Wong Hoo, który nadal jest głównym dyrektorem firmy. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Singapurze (C76) i amerykańskiej giełdzie NASDAQ (CREAF).
  Biały iPod 5. generacji

  iPod – wspólna nazwa rodziny przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, produkowanych przez firmę Apple.

  Niektóre z nich mogą działać w roli dodatkowego dysku twardego dla komputera stacjonarnego lub laptopa, natomiast iPod w najnowszej wersji, iPod touch, stanowi wielofunkcyjny komputer osobisty typu palmtop z systemem operacyjnym iOS i bezprzewodowym dostępem do internetu.

  iPod jest obecnie najpopularniejszym odtwarzaczem na świecie, dominującym na rynku amerykańskim, wielokrotnie przewyższając sprzedaż nawet takich firm jak Creative czy Sony. Do tej popularności przyczynił się sklep muzyczny Apple – iTunes Store, a także nietypowe wzornictwo i interfejs, strategia marketingowa i sprzedaży, zwłaszcza na rodzimym rynku.

  ppi (ang. pixels per inch) – liczba pikseli przypadająca na cal długości. Jednostka stosowana do określania rozdzielczości obrazów bitmapowych.Zmienna przepływność (ang. Variable Bit Rate, VBR) jest określeniem stosowanym w telekomunikacji oraz informatyce.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Najnowsze iPody wyposażone są albo w dysk twardy o pojemności 160 GB w iPod classic albo w pamięć typu flash – 2 GB lub 4GB w iPod shuffle, 8 GB lub 16 GB w iPod nano oraz 8 GB, 32 GB lub 64 GB w iPod touch.

  Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w ponad 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw. "Wall Street"; (NYSE: PHG)). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.

  Bateria zazwyczaj umożliwia ciągłą pracę od zaledwie nieco ponad 3 godzin do aż 40 godzin, w zależności od odtwarzacza i wykonywanych przez niego funkcji. Odtwarzanie lokalnego zasobu muzyki stanowi najmniejsze obciążenie baterii i pozwala na najdłuższe użytkowanie przy zasilaniu baterią, natomiast bezprzewodowe przeglądanie internetu przy jednocześnie włączonym odtwarzaniu lokalnego zasobu muzyki w przypadku iPoda touch na najkrótsze.

  Windows Media Audio (WMA) - format kompresji dźwięku stworzony przez Microsoft. W zamierzeniach producenta ma konkurować z formatem MP3.Vorbis - stratny kodek dźwięku z rodziny Ogg. Bardzo często używany jest w połączeniu z kontenerem Ogg i nosi wtedy nazwę Ogg Vorbis (często błędnie zapisywaną tylko jako Ogg, czy nawet jako OGG). Ogg Vorbis potrafi obsłużyć do 255 kanałów i ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6-48 kHz.

  Oryginalne oprogramowanie iPoda umożliwia odczytywanie plików muzycznych w formatach: AAC (od 16 do 320 Kb/s), MP3 (CBR 32–320 Kbps i VBR), Apple Lossless, WAV, AIFF oraz Audible. Ponadto, od wersji iPod photo umożliwia przechowywanie i oglądanie plików graficznych w formatach: JPEG, BMP, GIF, TIFF oraz PNG, natomiast od przedstawionej 12 października 2005 wersji iPod video odtwarza pliki wideo w formatach MP4 wraz z H.264. Oprogramowanie iTunes pozwala także na automatyczną konwersję plików WMA na dowolny z obsługiwanych formatów jedynie na platformie Windows.

  iPod mini - odtwarzacz MP3 oferowany przez firmę Apple, należący do rodziny odtwarzaczy iPod. Wielkością zbliżony do karty kredytowej. Utwory były przechowywane na miniaturowym, jednocalowym dysku twardym Microdrive, początkowo o pojemności 4 GB. Z uwagi na niewielkie rozmiary był relatywnie drogi - w chwili premiery kosztował 249 USD, czyli jedynie o ok. 50 USD mniej niż zwykły, "duży" iPod o pojemności 15 GB Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Początkowo iPody wyposażone były w monochromatyczny wyświetlacz. Obecnie wersje iPod, iPod nano i iPod touch są wyposażone w kolorowy wyświetlacz, natomiast iPod shuffle nie ma go w ogóle.

  Zmniejszony wyświetlacz posiada iPod nano; jest to ekran o przekątnej nieco ponad 2 cale. W największy wyświetlacz, o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 960 × 640 przy 326 ppi, wyposażono iPoda touch czwartej generacji (wcześniej 480 × 320, 163 ppi), odtwarzającego pliki wideo, a także bezprzewodowo w internecie pliki PDF i pliki w formacie MS Windows .doc za pomocą przeglądarki Safari. Ekran iPoda touch to nie tylko wyświetlacz, bowiem na całej powierzchni posiada także programowalny interfejs dotykowy Multi-Touch. iPod touch jest wyposażony w zmodyfikowany system operacyjny Mac OS X 10.5 i bezprzewodowy dostęp do internetu na zasadzie Wi-Fi 802.11 b/g, dzięki czemu odstaje od wcześniejszych iPodów jako sztucznie ograniczony przez producenta palmtop, a nie zwykły odtwarzacz muzyki czy wideo. Obecnie wykorzystanie jego pełnych możliwości wymaga nieoficjalnych modyfikacji, jednak Apple Inc. zapowiedziało udostępnienie w lutym 2008 warsztatu programisty (SDK) dla iPoda touch/iPhone'a, na nieokreślonych jeszcze warunkach.

  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

  Do iPodów dostępnych jest wiele akcesoriów, takich jak stacje dokujące, zestawy samochodowe, piloty czy tunery radiowe, dostarczanych przez Apple'a jak i współpracujących z nim dostawców. Bardzo popularne są różnego rodzaju etui z uwagi na łatwe rysowanie się obudów tych odtwarzaczy.

  Modele[ | edytuj kod]

  Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.
  MIDI skrót od Musical Instrument Digital Interface – system (interfejs, oprogramowanie i zestaw komend) służący do przekazywania informacji pomiędzy elektronicznymi instrumentami muzycznymi.
  PNG (ang. Portable Network Graphics) – rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych.
  Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.
  Stała przepływność ((ang.) constant bit rate, CBR) – cecha strumienia danych polegająca na transmisji bądź zapisie określonego segmentu utworzonych danych zawsze przy pomocy tej samej liczby bitów, niezależnie od stopnia skomplikowania zapisywanych danych.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  AAC (ang. Advanced Audio Coding) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.027 sek.