• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IPad - trzecia generacja

  Przeczytaj także...
  Apple A5 jest procesorem firmy Apple, następcą układu A4. Został zaprojektowany przez Apple i wyprodukowany przez Samsunga. Wykorzystano go po raz pierwszy w iPadzie 2. Jest dostępny w trzech wersjach: S5L8940 - 2 rdzenie, 45 nm S5L8942 - 2 rdzenie, 32 nm S5L8947 - 1 rdzeń, 32 nm Procesor ma częstotliwość od 800 MHz (iPhone, iPod touch) do 1 GHz (iPad, iPad mini). Rdzeniem jest ARM Cortex-A9, procesor graficzny GPU to PowerVR SGX543MP2. Ma 64 kB pamięci L1 oraz 1 MB pamięci drugiego poziomu L2.HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  iPad (przedstawiony jako Nowy iPad) – tablet opracowany i sprzedawany przez Apple. Został zaprezentowany 7 marca 2012 roku, a do sprzedaży trafił 16 marca w 10 krajach i 23 marca w kolejnych 24. Wycofany został 23 października po 221 dniach dostępności na rynku, wraz z wprowadzeniem iPada czwartej generacji.

  1080p – skrócona nazwa jednego z trybów wideo. Liczba 1080 oznacza pionową rozdzielczość ekranu równą 1080 poziomych linii, a litera p oznacza obraz progresywny lub bez przeplotu. 1080p jest częścią telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w formacie panoramicznym 16:9 oraz o rozdzielczości 1920 × 1080, czyli ponad 2 miliony pikseli. Informacja o odświeżaniu obrazu jest przyjmowana albo jako domyślna w danym kontekście (np. 25 klatek na sekundę w tych regionach świata, w których stosowany jest system PAL), albo może zostać dopisana po prawej stronie litery p (np. 1080p30 oznacza 30 klatek na sekundę).Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).

  Specyfikacja[]

  iPad trzeciej generacji jest wyposażony w wyświetlacz Retina posiadający cztery razy więcej pikseli niż iPad 2 i milion więcej pikseli niż 1080p HDTV czyli 2048 x 1536 px (9.70") z zagęszczeniem pikseli na poziomie 264 ppi. Jest również wyposażony w procesor Apple A5X i 5-megapikselowy aparat zdolny do nagrywania wideo 1080p. Podobnie jak u poprzedników istnieją dwa modele: z Wi-Fi lub Wi-Fi + 4G LTE. Tablet jest wyposażony w system operacyjny iOS 8.1.2.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.iPad z wyświetlaczem Retina – tablet opracowany i sprzedawany przez Apple. Został zaprezentowany wraz z iPadem mini 23 października 2012 roku, a do sprzedaży trafił 2 listopada w 35 krajach. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych - czarnym i białym

  Przypisy

  1. Oto nowy iPad. Warto było czekać? (pol.). nauka.dziennik.pl. [dostęp 2012-03-29].
  2. New iPad: a Million More Pixels Than HDTV (ang.). wsj.com. [dostęp 2012-03-29].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.