• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ILife

  Przeczytaj także...
  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.iSight to kamera internetowa opracowana i sprzedawana przez Apple, jest to również określenie wbudowanej kamery w komputerach: iMac, MacBook, MacBook Pro i MacBook Air. iSight pojawiła się pierwszy raz na Worldwide Developers Conference w 2003, przenaczona do użycia z iChat. Od 16 grudnia 2006 r. nie jest już w sprzedaży w sklepie internetowym Apple ani w miejscach sprzedaży detalicznej.
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  iLife – pakiet programów do manipulacji mediami cyfrowymi zaprojektowany przez firmę Apple dla systemu macOS. Pakiet umożliwia obsługę cyfrowych plików multimedialnych: zdjęć, muzyki, filmów a także tworzenie własnych stron WWW. Aplikacje wchodzące w skład to: GarageBand, iDVD, iMovie, iPhoto oraz dodana w 2006 iWeb. W wersji iLife '08 zrezygnowano z dodawania w pakiecie programu iTunes - jednak wciąż możliwe jest darmowe pobranie go ze strony Apple. Cały pakiet jest dołączany do nowych komputerów Apple, poza tym dostępny jest także w sprzedaży w wersji pudełkowej oraz w sklepie internetowym Mac App Store. Po raz pierwszy iLife zaprezentowano w styczniu 2003 na targach MacWorld. Pakiet jest ściśle zintegrowany z systemem macOS oraz innymi programami dostępnymi na tę platformę m.in. iWork. Cechą programów zawartych w pakiecie jest ich ścisła współpraca i wymiana danych (np. zdjęcia i slajdy w iPhoto mogą być obrabiane w iMovie z użyciem muzyki przygotowanej w GarageBand i iTunes, a dalej przetwarzane na format DVD w programie iDVD).

  iWork – pakiet biurowy stworzony przez firmę Apple dla systemów OS X oraz iOS. Dostępny jest również na inne platformy za pośrednictwem iCloud. Mac App Store – internetowy sklep Apple Inc. z aplikacjami dla komputerów Macintosh. Platforma została uruchomiona 6 stycznia 2011 roku jako część aktualizacji 10.6.6 do systemu Snow Leopard. Przez tą platformę można zakupić obecnie (czerwiec 2012) ponad 11 000 aplikacji. Dystrybuowany jest też system Mac OS X 10.7 i nowsze.

  Wydania[ | edytuj kod]

  Aktualne aplikacje pakietu[ | edytuj kod]

  iMovie[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: iMovie.

  Aplikacja do tworzenia cyfrowych filmów video. Umożliwia pobieranie danych poprzez FireWire z kamer cyfrowych, aparatów czy kamery iSight a następnie ich montaż oraz eksport do innych formatów wideo. Możliwe jest także dodawanie efektów specjalnych oraz muzyki.

  World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.

  GarageBand[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: GarageBand.

  Program do samodzielnego tworzenia muzyki. Bardzo prosty interfejs umożliwia przeciąganie gotowych sampli muzyki do linii czasu i ich miksowanie. Program w wersji 3 umożliwia tworzenie własnych podcastów.

  Nierozwijane aplikacje pakietu[ | edytuj kod]

  iPhoto[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: iPhoto.

  Umożliwia zarządzanie oraz edytowanie plików graficznych - przede wszystkim cyfrowych zdjęć. Program umożliwia zarządzanie zdjęciami od momentu pobrania ich z aparatu poprzez ich edycję i katalogowanie aż po archiwizowanie i nagrywanie na płytach, budowanie własnych pokazów slajdów czy zamieszczanie na stronach WWW w formie photocastów. Możliwe jest także zamówienie u Apple drukowanych albumów stworzonych przez iPhoto. Od wersji iLife '05 poza podstawowymi formatami jak ".jpg", ".png" czy ".tiff" możliwe jest zarządzanie plikami RAW. Program przestał być rozwijany po premierze aplikacji Zdjęcia.

  iWeb to program komputerowy stworzony przez Apple. Po raz pierwszy wprowadzony w pakiecie iLife 06, służy do tworzenia prostych stron WWW opartych o szablony. Możliwe jest dodawanie podcastów, photocastów oraz synchronizacja z Mac.FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.

  iDVD[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: iDVD.

  Program do nieprofesjonalnego authoringu DVD - umożliwia przede wszystkim nagrywanie płyt DVD we współpracy z innymi aplikacjami pakietu iLife.

  iWeb[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: iWeb.

  Po raz pierwszy wprowadzony w pakiecie iLife '06 to prosty i intuicyjny program do tworzenia prostych stron WWW opartych o szablony. Możliwe jest dodawanie podcastów, photocastów oraz synchronizacja z MobileMe.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Darmowa aktualizacja dla użytkowników, którzy kupili poprzednią wersję od 1 października 2013

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peter Cohen: Apple Mac Event - Live Update (ang.). macworld.com, 2007-08-07. [dostęp 2017-01-01].
  2. iLife ’09 Shipping January 27 (ang.). apple.com, 2009-01-26. [dostęp 2017-01-01].
  3. Apple Introduces iLife ’11 With Major Upgrades to iPhoto, iMovie and GarageBand (ang.). apple.com, 2010-10-20. [dostęp 2017-01-01].
  4. Apple’s Mac App Store Opens for Business (ang.). apple.com, 2011-01-06. [dostęp 2017-01-01].
  Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
  Warto wiedzieć że... beta

  DVD authoring - tworzenie interfejsów płyt DVD, w formatach miniDVD, DVD, których zawartość można wyświetlać w komputerze osobistym lub odbiorniku telewizyjnym. Opracowany w trakcie edycji interfejs jest narzędziem do sterowania zawartością płyty. Podczas authoringu wykonywane są następujące czynności:
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  iMovie to program komputerowy firmy Apple przeznaczony do domowej edycji materiału filmowego na komputerach Mac. Został on pierwotnie wydane przez Apple w 1999 r. jako aplikacja Mac OS 8 w pakiecie z komputerem iMac DV. Od wersji 3 iMovie jest częścią pakietu iLife. Importowanie materiału wideo na Mac odbywa się przy użyciu FireWire, interfejs w formacie MiniDV, czyli większości cyfrowych kamer wideo. Użytkownik programu może edytować klipy wideo, dodać tytuły oraz dodać muzykę.
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  MobileMe, dawniej .Mac i iTools, obecnie zastąpiony przez iCloud – zestaw usług online oraz oprogramowania firmy Apple. Uruchomiona 5 stycznia 2000 r. pod nazwą iTools, jako darmowy zestaw usług internetowych dla użytkowników Mac OS 9. 17 lipca 2002 zmieniono jej nazwę na .Mac kiedy to stała się płatną usługą przeznaczona dla użytkowników systemu Mac OS X. Firma Apple ponownie zmieniła nazwę tej usługi na MobileMe podczas WWDC 2008, a dokładnie 9 lipca 2008 r. przeznaczając ją dla użytkowników Mac OS X, Microsoft Windows, iPhone oraz IPod touch.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.55 sek.