• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IJssel

  Przeczytaj także...
  Delta trzech rzek: Renu, Mozy i Skaldy – położona w południowej Holandii oraz częściowo w Niemczech i Belgii i zajmuje obszar ok. 5700 km² . Jest częścią ważnych dróg rzecznych trzech żeglownych rzek łączących się na jej terenie poprzez system kanałów. Trzy główne odnogi Renu tworzące tę deltę to Waal, IJssel i Lek. Na jej obszarze znajdują się największe porty Belgii i Holandii – Rotterdam, Antwerpia (Belgia) oraz Amsterdam przez połączenie Kanałem Amsterdam- Ren. Innymi portami są Medemblik, Nijmegen, Terneuzen, Vlissingen.Arnhem (niem. Arnheim) – miasto we wschodniej Holandii nad Dolnym Renem, stolica prowincji Geldria. Arnhem jest częścią regionu miasta Arnhem-Nijmegen, aglomeracji z 736.000 mieszkańców.
  Kampen – miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel. Według danych szacunkowych na rok 2007 liczy 49 345 mieszkańców.

  IJssel (także Gelderse IJssel) – rzeka w środkowej Holandii (prowincje Geldria i Overijssel). Długość – 125 km, średni przepływ – 300 m³/s.

  IJssel jest jednym z ujściowych ramion Renu. Oddziela się od Dolnego Renu pod Arnhem i płynie na północ. Przepływa m.in. przez Zutphen, Deventer i Zwolle, po czym koło miasta Kampen uchodzi do Zwarte Meer – odnogi sztucznego jeziora IJsselmeer.

  Zachód słońca nad rzeką IJssel w mieście Deventer

  Do czasów średniowiecza bieg IJssel był dłuższy – rzeka uchodziła do Morza Północnego w miejscu zwanym Vlie (Vliestroom) pomiędzy dzisiejszymi wyspami Vlieland i Terschelling. Później, do czasu budowy wielkiej tamy Afsluitdijk i utworzenia sztucznego jeziora IJsselmeer IJssel uchodził do zatoki Zuiderzee.

  Zwarte Meer, dlnsaks. Zwärte Meer (Czarne Jezioro) - jezioro w prowincjach Flevoland i Overijssel w Holandii, do którego wpływa rzeka Zwarte Water.Zutphen – gmina (hol. gemeente) i miasto w środkowej Holandii (Geldria), leżące przy zbiegu rzek Berkel i IJssel. Założone w XI stuleciu, jako Zuidveen. W 1312 zostało członkiem Ligi Hanzeatyckiej. W 1572 zostało złupione przez Hiszpanów, którzy okupowali Zutphen do 1591. W czasie II wojny światowej zajęte przez Niemców, w wyniku czego miasto poniosło duże szkody.

  Bifurkacja IJssel od Renu jest prawdopodobnie sztuczna. Pierwotnie dzisiejszy IJssel był samodzielną rzeką – dalszym ciągiem niewielkiej rzeki Oude IJssel wypływającej na pograniczu niemiecko-holenderskim. Odcinek pomiędzy Arnhem a Doesburgiem, łączący Ren i Oude IJssel, został przekopany w czasach podbojów rzymskich przez rzymskie wojska pod wodzą generała Druzusa Starszego jako rubież obronna przeciw plemionom germańskim i jako wojskowa droga wodna. Od tej pory Ren stał się głównym źródłem wody dla IJssel, jednak w porównaniu do pozostałych ramion Delty Renu rzeka zachowała pewną odrębność – przyjmuje dopływy (Berkel, Schipbeek) i buduje swoją własną deltę, a ilość wód z dopływów wystarczyłaby do jej samodzielnej egzystencji.

  Berkel - rzeka w Niemczech i Holandii o długości 114,6 km , prawy dopływ IJssel. Berkel swoje źródło bierze w Billerbeck koło niemieckiego miasta Münster w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Przekracza granice z Holandią koło Vreden (Niemcy) i Rekken (Holandia), a następnie płynie przez prowincję Geldrię gdzie wpływa do IJssel w Zutphen.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dolny Ren (niderl. Nederrijn) – rzeka w południowej Holandii, w Geldrii, będąca jedną z głównych odnóg Renu i stanowiąca kontynuację kanału Pannerdens Kanaal. Rzeka rozpoczyna się w pobliżu wsi Angeren, w miejscu, gdzie Pannerdens Kanaal styka się z dawnym korytem Renu (odciętym i zastąpionym tymże kanałem w celu ułatwienia żeglugi) i płynie w kierunku zachodnim. W pobliżu miasta Arnhem od Dolnego Renu w kierunku północnym oddziela się rzeka IJssell. Za miastem Wijk bij Duurstede, gdzie od rzeki odchodzi odnoga Kromme Rijn, rzeka nosi nazwę Lek.
  Deventer – miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel, nad rzeką IJssel, w pobliżu Apeldoorn. W XVII wieku ośrodek wydobycia i wytopu rud żelaza. Około 97 tys. mieszkańców.
  IJsselmeer - jezioro w Holandii o powierzchni ok. 1 100 km² i średniej głębokości 5-6 m, leżące pomiędzy prowincjami: Holandią Północną, Flevoland i Fryzją. Nazwa jeziora pochodzi od rzeki IJssel, która wpada do niego od południowego wschodu poprzez mniejsze jezioro o nazwie Ketelmeer.
  Geldria (niderl. Gelderland, Provincie Gelderland) – największa prowincja Holandii położona pomiędzy rzekami IJssel, Moza i Ren.
  Zwolle to miasto w północno-wschodniej Holandii, nad rzeką IJssel, w pobliżu jej ujścia do zbiornika IJsselmeer, ośrodek administracyjny prowincji Overijssel. Około 121 tys. mieszkańców.
  Terschelling (fryz. Skylge) - wyspa i gmina w Holandii we Fryzji w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich. Powierzchnia gminy to 674.00km², z czego 585.90km² to woda. Na wyspie rozwinięta turystyka i rolnictwo. Najbardziej znaną atrakcją jest odbywający się w plenerze coroczny Oerol Festival, poza tym wyspa słynie z prowadzonych od 1840 roku upraw żurawiny, która stała się ważnym elementem lokalnej kultury. Ośrodek administracyjny to wieś West-Terschelling.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.874 sek.